O ile łatwiej żyje się osobom, które wiedzą w czym są dobre i często to robią… Zawsze marzyłam, by robić to co kocham całą dobę. Ale czy rzeczywiście o to chodzi, aby być na euforycznym haju cały czas? I jak w ogóle odkryć moje mocne strony?

Czym są mocne strony?

Najprościej rzecz ujmując nasze mocne strony są połączeniem talentu, wiedzy i umiejętności. Talent z kolei to wrodzony i powtarzalny sposób działania, reagowania i myślenia. Każdy z nas ma talent. Nie jest to coś zarezerwowanego dla wybrańców, więc wyluzuj się i skup.

Mocne strony to połączenie naturalnego talentu i sposobu jego wykorzystania.

Ta mieszanka talentu i sposobu jego użycia stanowi unikalne połączenie, którego nie znajdziesz u nikogo innego. Każdy dysponuje bowiem wyjątkowym połączeniem doświadczeń, cech, czy wreszcie sposobów reakcji na sytuacje, w których uczestniczymy. Jesteś wyjątkowa. Jeśli kiedykolwiek w to wątpiłaś, powyżej masz na to dowód :)

Jak odkryć co jest moją silną stroną?

Uwielbiam mieć szerokie spojrzenie na każdą sprawę (big picture), bo dzięki temu rozumiem więcej i dostrzegam więcej zależności pomiędzy zjawiskami. Analiza, którą Ci zaraz zaproponuję zapewni Ci wgląd w swoje silne strony z kilku perspektyw:

  • Najpierw spojrzenie w głąb siebie – jak wygląda mój wewnętrzny świat?
  • Potem spojrzenie na zewnątrz – jak zachowuję się w relacjach z innymi ludźmi?
  • Następnie rzut okiem w przeszłość – jakie decyzje mnie doprowadziły do miejsca, gdzie teraz jestem?
  • A na zakończenie w przyszłość – jakie wizje i marzenia ukształtują moje jutro?

Krok 1: mój wewnętrzny świat

Bycie świadomym człowiekiem rozumiem jako znajomość swojego wnętrza i panującej w nim organizacji. To empatia i uważność na siebie. To zrozumienie dlaczego zachowałam się tak, albo inaczej. To język moich wewnętrznych dialogów, czyli sposób w jaki ze sobą rozmawiam. To kształtowanie swojego życia w zgodzie ze swoimi wartościami i potrzebami. To moje nawyki i przyzwyczajenia. To filtry, przez które przyjmuję otaczający mnie świat. Jeśli w środku mam sporo niepoukładane i nieuświadomione, to poszukiwanie tylko zewnętrznych rozwiązań nie przyniesie pożądanych efektów. Dlatego zawsze zaczynam od tego miejsca. Od siebie.

right-arrowOdkrywanie silnych stron w sobie: Weź kartkę i zapisz wszystkie swoje skojarzenia, które pojawią Ci się po przeczytaniu poniższych pytań. Zapisuj wszystko, co przychodzi Ci do głowy i nie oceniaj, tylko pisz dalej. Pozwól sobie na swobodny strumień luźnych skojarzeń i nie zatrzymuj się aż nie wyczerpiesz ostatniego: Co Cię ciekawi? Co Cię przyciąga? Co Cię kręci i daje przyjemność? Co przychodzi Ci łatwo? Czego uczysz się najsprawniej? Za co dasz się pokroić? Zbyt drastycznie? To spróbuj inaczej: W imię jakich wartości walczysz? Warto poszukać nieoczywistych odpowiedzi i uśmiechnąć się do tego, co słyszysz i widzisz. To cała Ty. Warto siebie polubić.

Krok 2: ja wśród ludzi

Jedno z moich ulubionych pytań, które często sobie zadaję to: z jakimi problemami zwykle zwracają się do mnie inni ludzie? Z czym przychodzi do mnie mąż? Z czym współpracownik? A z jakimi bolączkami do rozwiązania dzwoni do mnie mama? To niesamowicie silne pytanie, którego nie zadajemy sobie na co dzień. A szkoda. Naszymi silnymi stronami są bardzo często takie elementy, których nie zauważamy, ponieważ są dla nas oczywiste. Przeglądanie się w oczach innych ludzi jest więc jednym ze sposobów na odkrycie tego, w czym wyróżniamy się na tle otoczenia.

Przyjmijmy, że koledzy w pracy często przychodzą do Ciebie, kiedy utkną przy tworzeniu tabel przestawnych czy stosowaniu formuł na wyszukiwanie pionowe w excelu. Mogłabyś pójść “na skróty” i stwierdzić, że Twoją silną stroną jest obsługa arkusza kalkulacyjnego. Może i tak. Ale nie tylko. Przyjrzyj się temu bliżej. Być może jesteś nieprzeciętnie zaradna, nie poddajesz się bez walki, drążysz temat, dopóki go nie zrozumiesz, albo potrafisz łączyć dotychczasową wiedzę z nowymi oczekiwaniami i robić rzeczy, których nigdy wcześniej nie robiłaś z łatwością i spokojem? To są właśnie silne strony. Excela można się nauczyć w kilka godzin. Ogarniętości nie.

right-arrowOdkrywanie silnych stron w relacjach z innymi: Nasze mocne strony bardzo często uwidaczniają się dopiero w kontakcie z innymi ludźmi, kiedy stajemy w obliczu nowych zadań, kiedy podejmujemy nowe wyzwania, kiedy pomagamy innym. Przyjrzyj się swojej roli w relacjach z bliskimi i dalszymi osobami. Dostrzeż co zwykle przyciąga innych do Ciebie. Z czym się zwracają do Ciebie? Jakiej pomocy poszukują (i odnajdują) u Ciebie? Nie graj teraz “grzecznej dziewczynki”, która stoi w kącie i czeka pokornie i skromnie aż ktoś odkryje jej moc za nią. To tak nie działa. Bądź obiektywna. A jeśli nie potrafisz zrobić tego zadania samodzielnie, to wyślij teraz smsa do 3 wybranych osób z różnych płaszczyzn Twojego życia (rodzina, praca, grupa pasjonatów) z pytaniem “Jakie są 3 moje wyróżniki?”. Poczekaj cierpliwie na odpowiedzi i pobądź z nimi. Otwierając się na innych – zawsze dowiadujemy się czegoś ważnego także o sobie.

Krok 3: moja przeszłość

Twoje dzisiejsze życie jest wypadkową dotychczasowych decyzji. Oznacza to, że coś, co zrobiłaś wczoraj – wpłynęło na to, jak czujesz się i co robisz dzisiaj. Szanuj swoją przeszłość, bo doprowadziła Cię do miejsca, w którym jesteś teraz. Nie rozpamiętuj błędów, ale ucz się na nich. Nie rozgrzebuj niemiłych wspomnień, ale czerp z nich lekcje.

Twoje silne strony mogły być przez Ciebie używane w przeszłości i z jakiegoś powodu zapomniane. Być może lubiłaś kiedyś wyrażać siebie za pomocą słowa pisanego, albo obrazu, ale jakiś nauczyciel z przeszłości skrytykował Twoją twórczość i przerwałaś robienie tego. A może byłaś kiedyś bardzo otwarta w relacjach z innymi ludźmi, budowałaś sieci kontaktów i łączyłaś ze sobą ludzi z taką lekkością, jak motyl unosi się nad stokrotką, ale… weszłaś w jakąś relację, w której zostałaś zraniona i od tamtej pory stronisz od innych ludzi. Te sposoby wyrażania siebie mogą być Twoimi silnymi stronami. Dziś zakurzonymi, ale będącymi wciąż w Tobie, jakby na “stand by”, w oczekiwaniu na swój powrót.

right-arrowOdkrywanie swoich silnych stron w przeszłości: Wiedza o nas samych jest często ukryta tam, gdzie dawno nie zaglądałyśmy. Dlatego dziś popatrz na siebie sprzed kilku lat, przejrzyj swoje pamiętniki, czy nieaktualizowanego od lat bloga. Poczytaj listy do przyjaciółek, które pisałaś w podstawówce. Sprawdź archiwum swoich certyfikatów ze studiów, czy dokumentów zawodowych i poszukaj wspólnych mianowników – czy jest jakiś wzór, albo właściwość, która się w nich powtarza? Jeśli samodzielnie wymiękasz, to zadzwoń do mamy, czy siostry i zapytaj: Co lubiłaś robić w dzieciństwie w wolnym czasie? Co robiłaś, kiedy wracałaś ze szkoły i już odrobiłaś prace domowe? Jakie zajęcia dodatkowe podrywały Cię z krzesła? Za jakie osiągnięcia otrzymywałaś dyplomy, pochwały, awanse? Notuj wszystkie odpowiedzi, zwłaszcza te, które wydają Ci się totalnie oczywiste, albo bez sensu. Najprawdopodobniej w nich drzemią odpowiedzi, których poszukujesz.

Krok 4: moje jutro

Jestem typem wizjonerki i śmiało patrzę w przyszłość. Uwielbiam snuć wizje. Jestem pełnoetatową marzycielką. Kiedy nie istniałby żadne ograniczenia, to co bym zrobiła w pierwszej kolejności? Jakich magicznych mocy użyłabym do osiągnięcia tego, czego pragnę? Tego typu pytania towarzyszą mi niemal każdego dnia przed zaśnięciem. Mam ogromną łatwość w prognozowaniu pewnych zdarzeń, uwielbiam projektować procesy, które mają doprowadzić do pewnych efektów. Między innymi dlatego zajęłam się projektowaniem i tworzeniem programów rozwojowych i biznesowych, które pomagają przedsiębiorczym kobietom osiągać jeszcze lepsze wyniki w ich projektach. To moje odkryte i pielęgnowane silne strony. Gdyby nie to, że pozwoliłam sobie marzyć, a potem nadałam temu sensowną strukturę – nie czytałabyś dziś mojego bloga.

right-arrowOdkrywanie silnych stron w przyszłości: Nawet jeśli nie czujesz się tak swobodnie w myśleniu o przyszłości, to nie przejmuj się. Małymi kroczkami znajdziesz także i swoje odpowiedzi. Czy myślałaś kiedyś o tym, co by było gdyby na świecie nie istniały pieniądze i mogłabyś robić cokolwiek, co Cię uszczęśliwia? Taki świat z walutą: wymieniam to co potrafię najlepiej na to, co Ty potrafisz najlepiej. Jeśli nie myślałaś nigdy o takim świecie, to zrób to teraz i zapisz wszystkie swoje pomysły. Nie oceniaj ich. Albo z innej strony – co mogłabyś robić w dzisiejszym świecie nawet, gdyby Ci za to nie płacili? Jakie działania podjęłabyś, gdybyś dostała dodatkowe 4 godziny gratis w każdym tygodniu? Tego typu pytania mogą Cię otworzyć na to, co drzemie głęboko w Tobie i czemu w codziennym biegu nie dajesz dojść do głosu. Jeśli chcesz bardziej “realne” pytania, to pomyśl o tym, do czego dążysz w życiu i co jest Twoją gwiazdą polarną. Być może odkryjesz coś ważnego.

Wszystkie aktywności, które podejmujesz w życiu i które dają nadmiar energetyczny, którym możesz podzielić się z innymi są najprawdopodobniej Twoimi mocnymi stronami. Jeśli do talentu dodasz konkretną wiedzę, a potem wypracujesz umiejętności ich wykorzystania – krzykniesz niedługo #SięgnamGwiazd. Jestem o to spokojna.

Odkryłaś już swoje silne strony? Jakimi drogami do tego doszłaś? Opowiesz?

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares