Idzie lato a wraz z nim przygotowania do jesiennych premier, projektów i nowych przedsięwzięć. Jeśli chcesz zabrać ze sobą na urlop coś praktycznego i rozwojowego, to mam dla Ciebie rekomendacje.

Przed Tobą moje typy na najbliższe miesiące. Niektóre z tych pozycji czytałam w ciągu kilku ostatnich miesięcy więcej niż raz, a niektóre dałam w prezencie bliskim kobietom, którym takie przewodniki na rozwojowych zakrętach bardzo się przydadzą. Przed Tobą poradniki biznesowe, karierowe i rozwojowe.

Gdyby każda książka o produktywności i efektywności była napisana tak jak ta, czyli jak świetny reportaż, a miejscami kryminał z elementami science-fiction, to byłybyśmy mistrzyniami organizacji siebie i projektów. Serio. To już druga książka Charlesa Duhigga (po Siła nawyku), którą pochłonęłam w dwa wieczory i zrobiłam tonę notatek.

Autor na przeszło 400 stronach książki opisuje 8 elementów, nad którymi warto pracować, aby nasza sprawczość rosła w siłę: dobrze umiejscowiona motywacja, sprytne i zwinne zespoły, koncentracja, określanie celów dostosowane do ich kontekstu, kapitał ludzki i sposób w jaki się go kształtuje i zarządza nim w organizacjach, podejmowanie decyzji, sposoby przyswajania informacji (aby je przekształcać w wiedzę) i wreszcie kreatywność wspierana przez brokerów innowacji.

Kategoria >>> efektywność

Dla kogo >>> project managerki, start-up girls, przesiębiorczynie, pasjonatki rozwoju

Mocne strony >>> mój totalnie ulubiony rozdział to kreatywność i brokerzy innowacyjności opisani na przykładzie prac zespołu projektowego filmu “Kraina lodu” studia Walt Disney Pictures.

Fajna myśl >>> Odpowiedź na pytanie “dlaczego” sprawia, że małe zadania zamieniają się w konstelacje dużych przedsięwzięć, celów i przekonań.

Strona książki >>> Mądrzej, szybciej, lepiej – Charles Duhigg

Jeśli kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, że wystarczy dobry pomysł, aby odnieść sukces, to dawno się tak bardzo nie myliłaś. Coraz częściej dostrzegamy ogromne możliwości, które ożyły wraz z nowoczesnymi technologiami i internetem. A jednocześnie jeszcze nigdy nie byłyśmy mniej sprawcze i zorganizowane. Nadmiar możliwości i alternatywnych ścieżek działania nie wspiera przeciętnego śmiertelnika w byciu efektywnym. Autor tej książki ma na to receptę – zamiast gdybać i zapełniać notesy koncepcjami, których nie mamy odwagi wdrożyć, proponuje strukturę 5-dniowego sprintu. To specjalnie zaprojektowany i zorganizowany proces twórczy i zespołowy, który pozwala przejść drogę od pomysłu do prototypu (i co najważniejsze – jego testu!) w ciągu tygodnia roboczego. Niemożliwe? Wręcz przeciwnie.

Kategoria >>> efektywność, zarządzanie projektami, biznes

Dla kogo >>> project managerki, start-up girls, przesiębiorczynie, pasjonatki rozwoju

Mocne strony >>> mistrzowski przewodnik dla osób cierpiących na nadmiar pomysłów i równocześnie mających ograniczenia czasowe na ich testowanie i wdrażanie. Esencja produktywności.

Fajna myśl >>> Sprint nadaje startupom supermoc: zanim podejmą jakiekolwiek kosztowne zobowiązania, mogą się szybko przenieść w przyszłość, by zobaczyć gotowy produkt i reakcje klientów.

Strona książki >>> Pięciodniowy sprint. Rozwiązywanie trudnych problemów i testowanie pomysłów – Jake Knapp, John Zeratsky, Braden Kowitz

PATRONAT

Wszystko co zwinne ma przyszłość w naszym pędzącym i zmiennym świecie. Jeśli kiedykolwiek pracowałaś nad projektem aplikacji czy systemu lT, to zdajesz sobie sprawę z tego, że pomiędzy oczekiwaniami klienta, a prawdziwymi możliwościami realizacji jest zwykle ogromna luka (a czasem nawet krater). I winę za to nie ponosi oprogramowanie, czy proces organizacyjny, a ludzie, którzy je obsługują. Dlatego tak ważne jest stworzenie wspólnej płaszczyzny do komunikacji pomiędzy głównymi interesariuszami projektu, a następnie realizowanie wymagań projektu w sposób jednocześnie elastyczny i ustrukturyzowany (czyli zwinnie), aby wspólnie świętować osiągnięty cel.

Książka niezwykle aktualna i potrzebna, tym bardziej cieszę się, że Project Managerka mogła objąć jej wydanie swoim patronatem.

Kategoria >>> zarządzanie projektami IT

Dla kogo >>> project managerki, architektki rozwiązań IT

Mocne strony >>> rozdziały dot. zwinnego modelowania architektury i projektowania zespołów samoorganizujących się.

Strona książki >>> W poszukiwaniu zwinności w architekturze systemów IT – Krzysztof Bończak

 

Sprzedaż usług w modelu subskrybcyjnym, licencja, afiliacje, all incusive, crowdfunding, specjalizacja lub wynajem zamiast kupna to tylko niektóre spośród 55 modeli biznesowych omówionych szczegółowo w tym przewodniku. Książka otwiera oczy i może przyczynić się do zmiany założeń biznesu, o którym marzysz lub tego, w którym aktualnie pracujesz (i pomagasz go rozwijać).

Bardzo praktycznie opisana jest także koncepcja innowacyjnych modeli biznesowych, która zakłada permanentny rozwój i aktualizacje – nie tylko oferty produktowej, czy procesów w Twojej firmie, ale właśnie modelu dostarczania wartości klientom. Warto.

Kategoria >>> biznes

Dla kogo >>> przedsiębiorczynie, start-up girls, managerki

Mocne strony >>> ponad 400 stron mięsistych przykładów modeli biznesowych stosowanych na całym świecie z propozycjami wykorzystania w branżach nowoczesnej gospodarki

Strona książki >>> Nawigator Modelu Biznesowego. 55 modeli, które zrewolucjonizują Twój biznes – Oliver Gassmann, Karolin Frankenberger, Michaela Csik

 

Przyzwyczajenia i nawyki nie sprzyjają wzrostowi i innowacjom. Wszystkie to wiemy, ale zbyt często uparcie tkwimy w butach, z których już wyrosłyśmy. A tymczasem innowator, czy growth hacker to ktoś, kto zdobywa nowe rynki i potęguje przychody nie dlatego, że pielęgnuje status-quo, ale dlatego, że poluje, zaspokaja ciekawość i niszczy to, co już przestało działać, albo się wypaliło.

Autor tego rewolucyjnego poradnika opisuje 6 schematów, których zastosowanie pomoże każdemu biznesowi czy projektowi szybciej dostrzec okazję rynkową i złapać trakcję. Tymi wzorcami są: konwergencja (łączenie), dywergencja (pod prąd), cykliczność (powtarzalność), zmiana kierunku (przekierowanie siły trendu), redukcja (uproszczenie), a także akceleracja (udoskonalenie).

PS. Mój egzemplarz książki nie nadaje się do pożyczenia, bo jest kilkakrotnie zamalowany kolorowymi mazakami i zawiera tonę notatek na marginesach.

Kategoria >>> biznes

Dla kogo >>> start-up girls, przesiębiorczynie

Mocne strony >>> dziesiątki praktycznych przykładów zastosowania 6 wzorców w małych i dużych biznesach, a najlepszy efekt osiągniesz wybierając jeden z opisanych schematów i wychodząc na polowanie okazji rynkowej. Otwiera oczy.

Fajna myśl >>> Nie chcesz być uważany za najlepszego z najlepszych. Chcesz być uważany za jedynego, który robi to, co robi.

Strona książki >>> Lepiej i szybciej. Sprawdzona ścieżka do najlepszych pomysłów – Jeremy Gutsche

 

Jeśli nie cierpisz poniedziałków i chciałabyś odczarować swoją pracę projektową lub etatową – oto przewodnik dla Ciebie. Autor tej przewrotnej i zabawnej, ale bardzo prawdziwej książki przekonuje (skutecznie!), że swoją karierę budujesz przez cały czas – w każdej minucie – inwestując w relacje, umiejętności, osobowość lub swój zapał. Nie warto więc oddawać odpowiedzialności za swój rozwój i pozycję zawodową w ręce przypadku lub innych ludzi. Na szczęście są tylko 4 rodzaje zmian zawodowych, które możesz przeżyć i do każdej z nich można się przygotować: sufit (już więcej nie osiągniesz, albo wyżej nie wskoczysz), skok (dobrowolna i pozytywna inwestycja w swój rozwój lub nowe środowisko), szansa (wspaniała niespodzianka), wstrząs (wymuszone przez okoliczności i mało pozytywne zdarzenie).

Kategoria >>> kariera

Dla kogo >>> managerki, project managerki, specjalistki, ekspertki

Mocne strony >>> bardzo prosta i intuicyjna struktura książki (4 inwestycje w rozwój i 4 rodzaje zmian oraz powiązania pomiędzy nimi), a także ciekawa narracja Autora, który pisze tak, jakby opowiadał świetną historię z życia wziętą. Czyta się jak powieść, a nie poradnik.

Fajna myśl >>> Małe umiejętności budują wielkie kariery.

Strona książki >>> Zawodowo od nowa – Jon Acuff

 

A jakie są Twoje książki na lato? Co polecasz innym dziewczynom?

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares