Internet daje praktycznie nieograniczone możliwości – rozwoju, zarabiania, porozumiewania się. Jeśli myślisz o czymś “swoim”, to proponuję ci rozpocząć to myślenie od mojego mini-poradnika ze sprawdzonymi pomysłami na e-biznes.

Poniższa lista możliwości jest dużo dłuższa. Opisuję dziś to, co na bank działa. Sprawdziłam te modele jako przedsiębiorca lub jako klient.

E-kursy – czyli szkolenia i rozwój kompetencji on-line

Rynek zasypały kursy i szkolenia w wersji elektronicznej. Coraz więcej osób chce się dokształcać, przebranżawiać, zdobywać dodatkowe kwalifikacje. Niektórzy rozbudowują swoje portfolio zawodowe, inni chcą po prostu rozwijać pasje. I świetnie! To dobra wiadomość dla nas – przedsiębiorczych i kreatywnych kobiet, które mogą zarabiać dzieląc się swoją wiedzą podaną w wartościowej formie szkolenia on-line. Nawet kiedy śpimy. Bo edukacja w formule e-learningowej ma ogromną zaletę – nasi klienci mogą z niej korzystać wszędzie gdzie chcą i kiedy chcą. Jeśli marzysz o takim sposobie na biznes, to sprawdź mój najnowszy program >>> Start&UP.

Wiele moich znajomych skończyło studia wyższe, ale nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Świat pędzi tak szybko, że zawody, którymi dziś wypełnione jest Pracuj.pl – nie istniały jeszcze 4 lata temu. Możesz śmiało wykorzystać tę chłonność rynku. Stworzenie własnego kursu czy wyzwania internetowego nie wymaga dużych inwestycji w sprzęt czy oprogramowanie. Większość działań (zwłaszcza na początku, kiedy ich skala nie jest jeszcze ogromna) możesz realizować korzystając z darmowych aplikacji – YouTube Live (dawniej Google Hangouts) – do prowadzenia transmisji na żywo bez ograniczeń co do ilości odbiorców, MailerLite (system do e-mail marketingu, do 1000 subskrybentów za free), Canva (tworzenie grafik i materiałów), WordPress (CMS do projektowania pięknych i funkcjonalnych stron www), czy Stikingly (aplikacja do tworzenia landing page, czyli stron prezentujących ofertę).

Pamiętaj, że zarabiające na siebie e-kursy mogą mieć formułę wysyłki maili do klientów, a do tego potrzebujesz jedynie powyższych narzędzi, a nie rozbudowanych platform do e-learningu. Kiedy poczujesz, że chcesz się rozkręcić – wtedy rozejrzysz się za dodatkowymi aplikacjami. Na start wystarczy ci powyższa lista.

E-konsultacje – czyli doradztwo osobiste i zawodowe on-line

Jesteś specjalistką w jakiejś dziedzinie? A może zbzikowaną na jakimś punkcie entuzjastką i pasjonatką, która może opowiadać godzinami na “swój ulubiony” temat? Świetnie, bo to wystarczy, aby udzielać konsultacji przez internet. Wielu ludzi szuka dzisiaj konkretnych ludzi (a nie firm zrzeszających ekspertów), aby zadać im trapiące ich pytania. Chcą pracować z człowiekiem, a nie całą organizacją. Dlatego jeśli chcesz pracować z klientami w formule 1:1 to internet przychodzi Ci z pomocą i wieloma darmowymi narzędziami, które wesprą realizację tego celu – Skype (połączenia video i głosowe na całym świecie), czy Zoom (video i web konferencje). Jeśli twoje konsultacje mają być nagrywane – korzystaj ze wspomnianego powyżej YouTube Live lub Vimeo, aby zachować stworzone pliki video i udostępniać je klientom.

Znam dziesiątki coachów, trenerów personalnych / fitness, trenerów rozwoju osobistego i ekspertów, którzy udzielają konsultacji on-line. Ograniczeniem takiej formuły pracy jest ilość klientów, których możesz obsłużyć jednocześnie. Ale na szczęście są różne warianty takich konsultacji, np. coraz bardziej popularne i efektywne grupy mastermind (Olga uczy jak je projektować i prowadzić), czy inne kameralne warsztaty grupowe – tj. moje Young PM (do 4 uczestniczek + moderatorka).

E-tłumaczenia – czyli przestrzeń dla poliglotów i pasjonatów języków obcych

Przedsiębiorcy, start-upy czy inne formy przedsiębiorczości często poszukują sprawnego i szybkiego tłumacza. Kiedy firma się rozwija, albo planuje ekspansję na rynki zagraniczne, zaczyna potrzebować kogoś, kto zna język tubylców (czyli lokalsów tam, gdzie planuje wejść z ofertą). To świetna płaszczyzna do zarabiania dla każdego znającego komunikatywnie język obcy, a najlepsza dla osób znających języki rzadkie lub specjalistyczne słownictwo (np. medyczne, biznesowe). Wybierz czy lepiej czujesz się w tłumaczeniach pisemnych czy ustnych i znajdź klientów.

Jeśli nie jesteś jeszcze pewna swoich umiejętności językowych, albo chcesz wzmocnić swoje kompetencje przed wyruszeniem na szerokie wody biznesu, to polecam ci blogi dziewczyn z naszej społeczności #SięgamGwiazd – Ola z Niemiecka Sofa, Ola z Mów Do Mnie i Inga z Poliglota w kilku krokach. Nasze specjalistki publikują u siebie tony wartościowych materiałów za free i organizują wyzwania i akcje dla chcących pokonać swoje bariery językowe. To grzech nie skorzystać!

E-projektowanie – czyli raj dla grafików, projektantów stron www i innych materiałów wizualnych

Większość osób, które chcą robić biznes w sieci, albo chociaż zaznaczyć w niej swoją obecność potrzebuje strony internetowej. Na początku. Wtedy wystarczy wspomniany WordPress lub Blogger (platforma dla blogerów) z darmowym szablonem strony i kilkoma podstronami z ciekawą zawartością. Jednak z każdym kolejnym krokiem zrealizowanym w kierunku rozwoju tych projektów – przedsiębiorcy zaczynają potrzebować logotypu, wizytówki, banerów, grafik, ilustracji na stronę, albo do mediów społecznościowych (…). Ta lista nie ma końca. Naprawdę.

I o ile do pewnego momentu można działać z tym wszystkim samodzielnie, są w końcu darmowe programy – PicMonkey (tworzenie grafik do social media), Piktochart (darmowe narzędzie do tworzenia infografik), czy Google Zdjęcia (dawniej Picasa) do prostej edycji i organizowania zdjęć, to jednak po jakimś czasie zaczyna brakować rąk do pracy i zaczynają się poszukiwania specjalistów, którzy potrafią to robić szybko, z wdziękiem, mają wyczucie estetyki i otwartość na pomysły klientów.

E-asystentka – czyli wirtualna asystentka jako nieocenione wsparcie przedsiębiorców i organizacji

Każda przedsiębiorcza osoba (freelancer, albo właściciel mikro – lub małej firmy) pokiwa ze zrozumieniem głową, kiedy powiem, że przychodzi taki moment, kiedy już nie ogarniasz. Po prostu. Nie da się świadczyć usług na wysokim poziomie (w swojej specjalizacji czy pasji) będąc równocześnie adminem strony, sklepu internetowego, księgową, event managerką, zarządzającą kalendarzem firmowym, opłacającą rachunki na czas i jeszcze odbierającą telefony klientów. Przychodzi taka chwila, kiedy młody przedsiębiorca ma ochotę położyć się i płakać, bo ilość “bieżączki” tak go rozprasza i zniechęca, że zaczyna szukać… wsparcia. Doskonała wiadomość jest taka, że można świadczyć takie asystenckie i wspierające biznes usługi bez wychodzenia z domu. Bo podpięcie u Wirtualnej Asystentki skrzynki mailowej, czy przekierowanie na jej adres korespondencji firmowej są do załatwienia w 5 minut, a efekty są tego warte. Przede wszystkim przedsiębiorca zyskuje czas i przestrzeń w mózgu na realizowanie podstawowej działalności, na której opiera się jego biznes – czyli np. na pozyskiwaniu nowych klientów, tworzeniu nowych produktów, czy myśleniu strategicznemu o rozwoju biznesu.

Znam co najmniej kilka osób, które zarabiają w ten sposób na życie, albo realizują takie asystenckie działania w niepełnym wymiarze godzin. Jeśli zaintrygowałam Cię tematem – zapytaj o szczegóły Elę – Wirtualną Asystentkę albo Dorotę z Biuro Obsługi Biznesu. Obie należą do naszej społeczności #SięgamGwiazd. Bo u nas są setki twórczych i przedsiębiorczych kobiet :)

E-poradnia – czyli zespół specjalistów różnych dziedzin

OK, były już konsultacje 1:1 albo w małych grupach, ale co jeśli chcemy świadczyć usługi bardziej skomplikowane, wymagające różnorodnych kompetencji i wiedzy? Wtedy można połączyć siły z innymi specjalistami. Rozwiązaniem mogą być e-poradnie, czyli firmy, stowarzyszenia lub nieformalne grupy specjalistów i pasjonatów, którzy świadczą komplementarne usługi. Takie osoby mogą pracować w sformalizowanej strukturze (spółka z o.o. czy fundacja), ale mogą także być niezależnymi doradcami budującymi wspólną markę (gdzie każdy ma swoją działalność gospodarczą, albo ma ją tylko jedna osoba zatrudniająca pozostałych na zasadach umowy o dzieło czy zlecenia). Dietetyk często potrzebuje trenera personalnego, czy fizjoterapeuty, aby świadczyć usługi holistyczne dla klientów. Podobnie z webmasterami współpracującymi z serwisantami sprzętu, grafikami czy projektantami. Tak samo jest z doradcami zawodowymi współpracującymi z coachami,  projektantami CV czy terapeutami. Pomyśl, czy twoje umiejętności nie stanowią elementu składowego dla czegoś większego i stwórz zespół.

Chcesz poczuć o czym piszę konkretnie? To zapraszam Cię do projektu Agaty i Marty – Zdalne Babki – Dziewczyny pomogą ci tutaj oswoić obszar IT i twojej strony internetowej, albo Marta i Agata, które wspólnie zaprojektowały Ananasowy Kurs Szczęścia łącząc dwie zupełnie odmienne perspektywy i kompetencje i stworzyły zupełnie nową wartość na rynku.

Sklep internetowy – czyli produkty sprzedawane elektronicznie

Jeśli nie masz pomysłu na usługi lub konsultacje, to możesz oprzeć swój biznes na produktach rzeczowych – czyli np. sprzedawać kosmetyki, materiały papiernicze, ubrania, biżuterię, czy wszelkie wyroby artystyczne i hand-made. Sklep internetowy wymaga od Ciebie stosunkowo niewielkiego wkładu startowego w infrastrukturę, ponieważ na rynku istnieje wiele rozwiązań darmowych, albo niskokosztowych, które mogą Ci wystarczyć do sprawdzenia pomysłu i rynku. Mam na myśli m.in. platformę WordPress (o której już wspominałam) w połączeniu z różnymi wtyczkami – WooCommerce (najpopularniejsza na świecie wtyczka uruchamiająca funkcjonalny e-sklep na Twojej stronie), WP Desk (generator faktur i inne funkcje), czy wtyczki dla bramek płatności elektronicznych (tj. TPay). Oczywiście połączenie i skonfigurowanie wszystkich tych elementów rekomenduję przekazać w ręce webmasterki, ale same w sobie kosztują zero złotych, albo bardzo blisko tej kwoty.

O sklepach internetowych można pisać godzinami, więc dzisiejszy przykład potraktuj jako wzmiankę ku inspiracji. Jeśli będziesz zainteresowana którymś z opisanych powyżej sposobów na e-biznes, to zostaw komentarz, albo napisz maila, a rozwinę listę w kolejnych artykułach.

Czy znalazłaś na liście inspiracje dla siebie? A może rozszerzysz listę swoimi sposobami na zarabianie w internecie?

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares