Mind mapping to jedna z form myślenia wizualnego. To prosty i skuteczny sposób notowania i pobudzania umysłu do twórczych rozwiązań.

Mind mapping to także:

  • narzędzie biznesowe, dzięki któremu można tworzyć koncepcje, planować, organizować pomysły i projekty;
  • atrakcyjna wizualnie metoda przekazywania przemyśleń innym, a także
  • praktyczny sposób archiwizowania informacji, intuicyjnie skatalogowanych.

Mapy myśli mają naprawdę mnóstwo zastosowań. Wiele z nich opisałam w książce Mapy myśli w biznesie, a kolejne najprawdopodobniej odkryjesz kiedy tylko sam zaczniesz stosować tę technikę w codziennym życiu i w pracy.

Tytułowe pytanie zadałam dosyć przekornie. Sama nie mam najmniejszych wątpliwości, czy warto było poznać tę technikę i przetestować ją w praktyce. A Ciebie mam zamiar dopiero przekonać, że tak właśnie jest. Ale od początku.

Jak wygląda mapa myśli?

Gdybym miała w skrócie powiedzieć jak wygląda mapa myśli, to powiedziałabym, że wygląda jak ośmiornica: ma centrum i ramiona rozchodzące się promieniście we wszystkie strony. Najprościej rzecz ujmując – zapis liniowy znasz od dawna, bo w taki sposób notowałeś od zawsze w zeszytach w linie i w kratkę. Mapa myśli to coś wręcz przeciwnego, stanowi nieliniowy, wielokierunkowy zapis informacji. Wykorzystuje naturalną cechę ludzkiego umysłu jaką jest tworzenie skojarzeń i to na nich opiera się idea myślenia wielokierunkowego.

mapa_mysli_jak_wyglada_mapa

Podstawowe składniki każdej mapy myśli to:
centrum – a w nim temat zapisany słowami albo obrazami,
gałęzie – promienie rozchodzące się z centrum mapy, na których zapisujemy główne wątki tematu,
podgałęzie – promienie mające swój początek na końcach gałęzi, na których zapisujemy dalsze wątki tematu.

W związku z tym, że Twoja pamięć krótkotrwała zapamiętuje w jednej chwili 7±2 elementów, to właśnie tyle gałęzi powinna mieć maksymalnie mapa, aby była praktyczna i łatwo przyswajalna dla umysłu.

Na mapie myśli znajduje się najczęściej wiele kolorów, kształtów i symboli – wszystko po to, aby wesprzeć naturalny proces zapamiętywania i kojarzenia informacji.

Mapy mają wiele różnych form, w zależności od preferencji ich twórców. Moje prywatne mapy myśli są najczęściej odręczne, ponieważ najlepiej mi się z nimi potem pracuje, a nawigacja po nich jest dla mnie intuicyjna (w końcu sama je przygotowałam). Zawsze mam przy sobie kolorowe flamastry, długopisy i notes do robienia notatek. Mam także specjalne aplikacje w swoim laptopie (iMindMap, MindManager), które pozwalają mi przygotowywać mapy myśli, które będę chciała komuś pokazać. Nie zawsze moje ręcznie stworzone mapy są tak czytelne jak te, przygotowane w komputerze, dlatego stosuję obie formy zamiennie.

Mocne strony map myśli

Mapy myśli mają wiele zalet, ale dwie są kluczowe:
– mapy myśli wykorzystują słowa kluczowe – a przez to są czytelniejsze i automatycznie podnoszą poziom koncentracji w czasie notowania, a także podczas późniejszego korzystania z notatek,
– mapy myśli są atrakcyjne wizualnie – a przez to lepiej przyswajalne, jesteśmy w większości wzrokowcami.

mapa_mysli_techniki_wykorzystywane_01

Badania mówią, że nie potrzebne są wszystkie słowa, które wykorzystujesz w codziennej komunikacji, aby zrozumieć sedno wypowiedzi. Po co zatem zaśmiecać notatkę „wypełniaczami” takimi jak: ale, ponieważ i możliwe, że…?

Krótkie zdania, czyli esencja treści

Mapa poprzez swoją gałęziową strukturę wymaga skondensowanej formy zapisu. Używanie pełnych zdań wielokrotnie złożonych zupełnie odpada. Na przeciętnej gałęzi zmieści się maksymalnie kilka słów, czy znaków. Wymaga to chwili pomyślenia zanim zaczniesz notować. To fakt. Ale warto! Mechanizm działania jest prosty: im bardziej wysilisz swoje zwoje mózgowe podczas zapisywania, tym szybciej odnajdziesz w przyszłości niezbędną informację w zapiskach. Zwrot z tej inwestycji jest niepodważalny, zapewniam. Różnicę widać już po kilku dniach działania w ten sposób, kiedy przedzieranie się przez własne notatki będzie efektywniejsze i mniej kłopotliwe.

Oczywiście metodę tę można zastosować w tradycyjnych, linearnych notatkach i nie trzeba od razu robić map myśli. Ale kiedy dołożysz do pierwszej zalety map tę drugą, czyli atrakcyjność wizualną, to masz sukces w garści. Umysł lepiej przyswaja dane podane w atrakcyjnej formie. Dowodów na to szukaj w codziennym życiu i tutaj na blogu.

W dzisiejszych czasach, które pędzą w zastraszającym tempie, gdzie wszystkie informacje walczą o Twoją uwagę, nie możesz pozwolić sobie na pisanie elaboratów, po prostu nie masz na to czasu.

Do czego możesz wykorzystać mapy myśli?

Moja kilkuletnia praktyka pokazuje, że w zasadzie do wszystkiego, co wymaga ode mnie planowania, organizowania, notowania, rozwiązywania problemów, uczenia się i zabawy.

right-arrowJako narzędzie planowania i organizowania – mapy dają mi możliwość całościowego spojrzenia na temat, a następnie zagłębiania się w jego szczegóły. Kiedy realizujecie jakieś projekty, możecie wykorzystać mapowanie do efektywniejszego zapisania procesów, odpowiedzialności, etapów realizacji. Łącząc poszczególne elementy strzałkami, dodając oznaczenia kolorystyczne, nadając priorytety – uzyskacie lepszy obraz całości wraz z zależnościami mającymi miejsce wewnątrz.

right-arrowJako sposób robienia notatek – jesteście w stanie szybciej zapisywać informacje, a potem sprawniej je odnajdywać. Dodatkowo po dodaniu obrazów do słów dostaniecie prawdziwą mapę opisującą wędrówkę Waszych myśli i skojarzeń w trakcie robienia tej notatki. Przypomnijcie sobie ile razy zdarzyło Wam się być na spotkaniu z szefem, kiedy próbowaliście zapisać wszystko, co Wam zleca. A kiedy tylko jego myśli wędrowały nieliniowo po tematach – gubiliście się i zapisywaliście wszystko bardzo chaotycznie. Po spotkaniu w zasadzie nie byliście w stanie odtworzyć ani toku myślenia szefa, ani własnego, ani (co gorsza) zadań, które mieliście zrealizować.

right-arrowJeśli chcecie rozwiązać problem, to także warto skorzystać z otwartej formy map myśli, która nie ogranicza Was ani przestrzenią, ani sposobem oznaczania powiązań pomiędzy ideami. Zapis przebiegu burzy mózgów może być trudny, jeśli zaczniecie liniowo notować pomysły. Umysł nie pracuje liniowo. Jeśli trafi na temat, który go pobudza – pójdzie w tym kierunku, a cofnięcie się do poprzedniego kroku tylko zaburzy jego naturalny proces działania i może zaprzepaści genialne pomysły, które właśnie się w nim rodziły. Pomyślcie o tym.

right-arrowJeśli przygotowujecie prezentację, albo czeka Was wystąpienie przed publicznością, to spróbujcie narysować sobie przebieg tego spotkania w formie mapy. Linie, symbole i kształty, tj. wykrzykniki, emotikony, podkreślenia – pomogą Wam oswoić temat, swoje emocje z nim związane i zaplanować je krok po kroku. A podczas wystąpienia, nawet jeśli zgubicie wątek, albo pomylicie zaplanowaną kolejność omawianych tematów – nic się nie stanie, bo mapa pozwoli Wam wrócić na właściwą drogę bez problemu.

right-arrowMapy myśli są także idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują twórczych zabaw! Kolory, obrazki i śmieszne kształty pomogą każdemu się rozluźnić i uśmiechnąć. Zachęcam Was do rysunkowych zabaw z Waszymi dziećmi, które mogą przygotowywać mapy ucząc się języków obcych (mapy słów z danej dziedziny), planując wakacje (mapa podróży, albo mapa rzeczy do spakowania), organizując przyjęcie urodzinowe (mapa zakupów, mapa gier i zabaw), itd.

Więcej gotowych map myśli oraz ich szablonów do samodzielnego wykorzystania znajdziesz w zakładce >>> FREEBEE.

A jakie są twoje ulubione, albo podpatrzone ciekawe zastosowania map myśli?

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares