Z niesamowitą radością prezentuję Wam wspaniałą Polkę, która potrafi! Mam na myśli Magdę Bębenek, którą poznałam dzięki jej ostatniemu projektowi. Magda jest podróżniczką, blogerką, tancerką, ale dla mnie – przede wszystkim ogromnym wulkanem energii i odwagi. Takiej wewnętrznej siły, która nie pozwala jej wątpić we własne decyzje i daje moc zmieniania świata na lepsze. Przed Wami – Magda Bębenek – mój Inspirator.

Katarzyna Żbikowska: Magda, czy Polka potrafi?

Magda Bębenek: Każdy potrafi. Polka, Francuz, Wietnamka – spełnianie marzeń i osiąganie szczęścia w życiu nie znają płci ani narodowości. Oczywiście, w niektórych częściach świata jesteśmy na bardziej uprzywilejowanej pozycji niż w innych, ale posiadanie prawdziwej wizji tego, co chcemy osiągnąć połączone z objęciem proaktywnej postawy czynią cuda w każdej szerokości geograficznej.

Jeśli chodzi o tytuł mojej książki „Polka potrafi. Zostań bohaterką własnego życia!”, to nie mam wątpliwości, że potrafimy: tworzyć cudowne relacje z innymi, osiągać spełnienie zawodowe, być szczęśliwymi i zakochanymi w życiu.

baner Polka potrafiDlaczego dziewczyna podróżująca od kilku lat po wszystkich kontynentach, kochająca taniec i prowadząca kilka blogów podróżniczych i rozwojowych, postanowiła napisać książkę o kobietach?

Dlatego, że dzieląc się tym, jak żyje i co robi zauważyła, że ma pozytywny wpływ na swoje otoczenie a także na tych, którzy śledzą jej poczynania za sprawą bloga Magu Bee at World’s End Living the dream, a także facebooka. Zaczęła czytać coraz więcej wiadomości od ludzi, którzy pisali jej: „Jesteś moją inspiracją.”, „Dziękuję, że jesteś, że piszesz i że nie boisz się spełniać swoich marzeń.”, „Dajesz mi nadzieję.”

Samotne podróże po świecie wywróciły jej światopogląd do góry nogami. Pomogły uwierzyć w dobroć ludzką, zauważyć nieznane dotąd sposoby patrzenia na rzeczywistość, wyrobiły nowe wzorce zachowania, nauczyły ufać światu i sobie. Raz za razem w głowie „zaskakiwały” jej kolejne trybiki, stawała się coraz szczęśliwsza i bezkompromisowa jeśli chodzi o budowę stylu życia, jakiego pragnęła.

Jednocześnie, sama na swojej drodze spotykała ludzi, którzy postanowili żyć marzeniami i nieustannie pokazywali jej, że można. Ich historie były niewyczerpanym źródłem inspiracji i namacalnym dowodem na to, jak dużo zależy od nas i naszych wyborów. Wiele z tych osób wywodziło się z grona znajomych kobiet, które miała w swoim życiu: aktywnych, ambitnych, odważnych i piszących własne reguły gry. Pewnego dnia pomyślała sobie: O kurczę, ale fajnie by było zebrać podobne historie w jednym miejscu i przekazać światu!

Dwa i pół roku później w końcu pozbyła się ograniczających przekonań na temat tego, kim jest i co może w życiu osiągnąć, po czym rzuciła się na projekt samodzielnego wydania książki, którą chciała poderwać tysiące kobiet do walki o swoje szczęście. Walki, którą zarówno ona, jak i bohaterki książki toczą już od kilku lat. Za miesiąc książkę będzie można kupić m.in. na stronie Projektu Książka Polka Potrafi :-)

Jak myślisz, dlaczego kobiety potrzebują wsparcia innych kobiet i kopniaka motywacyjnego, aby zaczęły realizować swoje marzenia? Czy różnimy się w tym aspekcie od mężczyzn?

Po pierwsze, moja książka w żaden sposób nie stawia kobiet w opozycji do mężczyzn. Ani razu ja, ani moje bohaterki nie mówimy: Kobiety muszą się trzymać razem, bo to męski świat. Mówimy: Musimy się wspierać, żeby wszystkim żyło się lepiej – niezależnie od naszej płci i pochodzenia.

Poza tym myślę, że każdy potrzebuje w swoim życiu pozytywnych wzorców i źródeł inspiracji. Nie pustych frazesów i z pamięci klepanych regułek „pozytywnego myślenia”, a przykładów z życia wziętych, które czarno na białym pokazują, że kobiety z przeróżnych środowisk, z odmiennym wykształceniem i doświadczeniem życiowym, o różnorodnych zawodach i w różnym wieku, codziennie z sukcesem budują swoje szczęście. Bo szczęście nie jest punktem docelowym ani też czymś, co do nas nagle przyjdzie – to jest droga. Proces, którym to my możemy, i musimy, sterować.

Czym różnimy się od mężczyzn? Zasadniczo – niczym. Dokładnie tak jak oni mamy prawo i możliwości do tego, żeby się realizować, osiągać kolejne szczyty kariery zawodowej i spełniać marzenia. Jednak w praktyce bardzo wiele z nas odmawia sobie tych możliwości i „poświęca” się rodzinie lub poddaje się presji otoczenia, dużo częściej niż mężczyźni. 

Co wzięłaś dla siebie z projektu Polka potrafi?

Ciężko to opisać w kilku słowach, tym bardziej, że wydanie książki „Polka potrafi. Zostań bohaterką własnego życia!” jest dopiero początkiem całego projektu. Ale gdybym miała zdecydować się na jedną rzecz – pewność siebie.

Pięknem zbierania i obróbki tak inspirującego materiału do książki jest to, że bardzo często obcowałam ze słowami dziewczyn, które co i rusz przekonywały mnie, że doprawdy można osiągnąć to, czego się chce. Z każdej historii utknęło mi w głowie kilka zdań i teraz, w momentach zwątpienia lub kryzysu, przychodzą mi one z pomocą. Zresztą nawet we wstępie do książki napisałam bardzo szczerze, że zaczynając projekt nie przypuszczałam, że osobą, która się nim najbardziej zainspiruje będę ja sama.

Magda Bębenek 2W Polsce powstaje coraz więcej projektów, w których kobiety wspierają inne kobiety. Wśród tych, które znam osobiście są m.in Przedsiębiorcza Kobieta i Akademia Kobiet Sukcesu. Czy w innych krajach, w których mieszkałaś, także powstają podobne inicjatywy?

Z pewnością, choć szczerze powiem, że nigdy się nimi nie interesowałam. Mam jednak w moich kręgach kilka znajomych dziewczyn, które są coachami i które w swoich krajach pracują z kobietami lub obracają się w środowiskach wspierających płeć piękną. Wiem, że działają bardzo prężnie.
Nie dziwi mnie to – w końcu nikt nie zrozumie kobiety i jej problemów lepiej niż druga kobieta, która ma bardzo podobne doświadczenia.

Zresztą ja sama, zanim zaczęłam „Polkę”, nie miałam pojęcia o tym jak wiele mamy w kraju inicjatyw networkingu kobiecego czy promocji przedsiębiorczości i proaktywności kobiet. Projektów o wydźwięku podobnym do „Polki” jest mnóstwo, jednak są bardzo rozproszone i większość z nich ma dość ograniczony zasięg. Moim celem jest docierać do nich i promować je przy okazji mojej książki. Konkurencja konkurencją, ale przecież wszystkim nam chodzi o to, żeby razem zainspirować jak najszersze grono Polek. Dlatego nie mam problemu z odsyłaniem moich potencjalnych czytelniczek do innych trenerek, coachów i informowania o niezwiązanych ze mną inicjatywach prokobiecych.

Powiem więcej – z ogromną chęcią będę wchodzić we współpracę z innymi kobietami! Zresztą już zaczyna to mieć miejsce, ponieważ zgłaszają się do mnie osoby prowadzące cudowne, inspirujące projekty na terenie całego kraju. Wspólnie planujemy moje spotkania autorskie oraz robimy wstępny zarys warsztatów, które ruszą jesienią, po wrześniowej premierze mojej książki.

Co odkryłaś w sobie podróżując po świecie?

Temat rzeka… Dzięki podróżom, a dokładniej – sytuacjom, w których się znalazłam i ludziom, których spotkałam – odkryłam, i cały czas odkrywam, siebie. Może pozwól, że zacytuję fragment mojego przewodnika po tanim podróżowaniu pt. „Podbij świat na budżecie!”, a w którym odpowiadam na pytanie: Co dają podróże?

Ze swoich wypraw ludzie wracają zazwyczaj odmienieni: są bardziej niezależni, samoświadomi i odpowiedzialni; uczą się jak reagować w sytuacjach stresowych; przestają przejmować się, czy nawet zauważać, „codzienne problemy” i jednocześnie odkrywają w sobie nowe pokłady cierpliwości; uczą się większej empatii i lepszego zrozumienia innych; szybko i trzeźwo myślą, a także nastawieni są na szukanie rozwiązań. W dzisiejszym świecie podobna postawa zdaje się być jedyną gwarantującą sukces w życiu.”

To główne z cech, które odkryłam u siebie w trakcie dotychczasowych wyjazdów.

Jest w Tobie mnóstwo energii i pasji. Czy połączenie tych dwóch elementów wystarcza do tego, aby realizować się zawodowo i prywatnie?

Konieczne są, moim zdaniem, jeszcze dwa elementy – działanie i odpowiednia psychologia. Jeśli nie podejmujemy konkretnych kroków w celu realizacji naszych planów, nie pomoże nam żadna ilość pasji i energii. Podobnie, w którymś momencie procesu na pewno pojawią się cięższe chwile, momenty zwątpienia i odpływ entuzjazmu – jeśli nie będziemy na to przygotowane i nie będziemy wiedziały jak sobie radzić ze zmianami naszego nastroju, polegniemy.

Wierzę, że kiedy odnajdziemy już w sobie pasję, wyzwolimy energię do działania i podeprzemy je odpowiednim nastawieniem, nic nas nie zatrzyma.

W tym miejscu wymieniłabym jeszcze np. konieczność posiadania zaufania do siebie i innych, ale to można podciągnąć pod „odpowiednie nastawienie” :-)

Magda Bębenek 4

Skąd czerpiesz pomysły do kolejnych projektów?

Z obserwacji świata i innych ludzi. Niezależnie od tego, czy mówimy o projekcie napisania książki, czy organizacji kolejnego z moich wyjazdów, inspiracja jest połączeniem tego, co głęboko we mnie z reakcją na impulsy, które przychodzą z zewnątrz.

Z czytania książek, uczęszczania na warsztaty samorozwojowe, rozmów ze znajomymi coachami i spotkanymi na świecie podróżnikami, przeglądania blogów podróżniczych, zdjęć i artykułów zamieszczanych w Internecie.
Wszystko to się we mnie kotłuje i przerabia, a ja czekam na moment, w którym bardziej zabije mi serducho – w to idę.

Projektów, które mam w głowie, a nad którymi nie zaczęłam jeszcze pracować lub które są dopiero w powijakach, jest całe mnóstwo. Na brak pomysłów nie narzekam!

Godna pozazdroszczenia jest Twoja wyjątkowa pewność, że się uda, że czegokolwiek dotkniesz – zamienisz w złoto. Twoja konsekwencja i wytrwałość są na wagę złota. Czy te cechy i umiejętności są w Tobie od zawsze, czy dopiero jakieś konkretne wydarzenia rozwinęły je w Tobie? Jak można się tego nauczyć? :)

Nie, zdecydowanie nie było to dla mnie naturalne. Podobnego myślenia i zaufania w to, że się uda musiałam się nauczyć. I był to proces trwający kilka lat.

Przez całe życie miałam mnóstwo kompleksów. Cały czas uważałam, że z tego czy innego względu jestem niezadowalająca: za młoda, za stara, za brzydka, zbyt głośna, zbyt roztrzepana, za biedna, za głupia… Myślę, że każda z nas choć raz w życiu ma podobne myśli.

Kiedyś zastanawiałam się jak to jest z tą moją pewnością siebie (w kontekście podróży i rzucania się w świat bez przygotowania) i doszłam do wniosku, że wcale nie chodzi o to, że ja jestem mega pewna siebie. Ja mam mega zaufanie do świata i do innych ludzi. Jeszcze się na tym nie „przejechałam”, a wręcz uważam, że to główny klucz moich dotychczasowych sukcesów.

Jeśli chodzi o pewność, że uda mi się z „Polką”, wynika ona z głębokiego poczucia misji i wizji tego, co chcę osiągnąć. Tak długo zwlekałam z odpaleniem podobnego projektu, że teraz po prostu nie przyjmuję do wiadomości tego, że miałoby się nie udać.
Wiąże się to też z procesem przemiany wewnętrznej, który przeszłam w maju tego roku w Londynie, gdzie jako wolontariusz poleciałam na szkolenie Tonego Robbinsa, guru z dziedziny samorozwoju i człowieka, który wymyślił pojęcie life coaching. W najbliższych miesiącach będę prowadzić warsztaty oparte na moich doświadczeniach. Zamierzam wykorzystywać ćwiczenia, które odmieniły moje życie poprzez zmianę tego, jak sama siebie postrzegam. Nie mogę się doczekać, kiedy zacznę pomagać kobietom przejść podobny proces.

moja mapa myśli, którą zrobiłam po pierwszym spotkaniu z Magdą

moja mapa myśli, którą zrobiłam po pierwszym spotkaniu z Magdą

Dzięki projektowi Polka potrafi zostałaś dla wielu kobiet prawdziwą inspiratorką. Co byś poradziła tym wszystkim, które jeszcze nie wierzą w siebie i nie odkryły w sobie odwagi do realizacji swoich marzeń? Jaki jest pierwszy krok, żeby poczuć się spełnioną?

Nie wiem. Nie mam na to pytanie odpowiedzi, bo każdej z nas coś innego da spełnienie, więc potrzebny będzie i inny pierwszy krok.

Wiem jednak po sobie, oraz z doświadczeń wielu kobiet, z którymi rozmawiałam na potrzeby książki (a także tych poznanych w ciągu kilku lat moich podróży), że spełnienie przychodzi do nas wtedy, gdy my dochodzimy do tego, co i jak chcemy robić w życiu. Jasne, czasem łatwiej powiedzieć niż zrobić, ponieważ nie jesteśmy uczone słuchania swoich potrzeb i przeczuć, a podążania w z góry narzuconym kierunku (szkoła, studia, praca, dom, rodzina).

Ja nie mam nic przeciwko studiom, pracy ani zakładaniu rodziny – sama chcę przejść przez każdy z tych etapów. Jednak kluczowe jest, żebyśmy robiły to na własnych warunkach i we własnym tempie.

Do kobiet, które wiedzą już, co chcą robić, ale nie do końca wierzą, że się uda: znajdźcie środowisko, które w Was uwierzy i napędzi do działania. Poszukajcie lokalnych grup networkingowych, znajdźcie mentora lub mentorkę, od których mogłybyście czerpać wiedzę i doświadczenie, skontaktujcie się z osobami takimi jak ja, którym wiary w sukces starczy za setki osób J Szukajcie materiałów, które pomogą Wam dokopać się do Waszej pewności siebie (celowo mówię „dokopać”, ponieważ ona jest w każdej z nas! Może być jedynie chwilowo zagłuszona…), np. książek takich jak „Obudź w sobie olbrzyma” wspomnianego już Tonego Robbinsa.

Do kobiet, które jeszcze nie wiedzą, co chcą robić: próbujcie, działajcie, nie bójcie się zmieniać swoich planów i próbować od nowa, czegoś zupełnie innego. Nawet jeśli 10 razy zaczniecie pracę czy hobby, które Wam nie podpasują, nie będzie to zmarnowany czas. Zawsze się czegoś nauczycie a dodatkowo będziecie miały więcej informacji na temat tego, czego macie w życiu unikać, a czego szukać więcej.

Do wszystkich: nie bójcie się marzeń. Co więcej, miejcie ogromne marzenia, bo tylko te sprawią, że naprawdę rozwiniecie skrzydła.

Dopilnujcie jednak koniecznie, żeby na marzeniach się nie skończyło – bez działania, marzenia są nic nie warte. Co dokładnie mam na myśli możecie przeczytać w artykule, który opublikowałam kilka miesięcy temu na mojej platformie Bee The Adventure:

Spójrzcie na mnie: moim marzeniem było napisanie inspirującej książki dla kobiet i zbierałam się do tego ponad dwa lata. Początkowo miał to być jedynie ebook, a teraz okazuje się, że samodzielnie wydaję wersję drukowaną „Polki”, 3000 sztuk! Do tego szykuję trasę promocyjną książki w 12 miastach w Polsce i jestem już powoli zapraszana jako gość na wydarzenia w całym kraju, a nieznajome kobiety obdarzają mnie zaufaniem i opisują mi w mailach historie swojego życia. Dodatkowo, już teraz planuję wypuszczenie na rynek kolejnych produktów i organizację warsztatów samorozwojowych. A książki nawet nie ma jeszcze na rynku. Całą tę machinę wprawiłam w ruch pod koniec czerwca, kiedy zaczęłam pisać „Polkę”… Minęły niewiele ponad dwa miesiące! Pomyśl, gdzie będę za rok.

Pomyśl, gdzie Ty możesz być za rok.

Magda Bębenek

Magda, powiedz nam na zakończenie, jak można się z Tobą skontaktować i jak można zdobyć Twoją książkę „Polka potrafi. Zostań bohaterką własnego życia!”.

Skontaktować się ze mną można na FB, za sprawą mojego profilu podróżniczego Magu Bee lub projektowego Polka Potrafi.

Zachęcam też wszystkie czytelniczki do dołączenia na newsletter „Polki” – dwa razy w tygodniu wysyłam fragmenty wywiadów z bohaterkami książki oraz informacje okołoprojektowe (ostatnio udostępniłam np. spis treści).

Jeśli chodzi o bezpośredni kontakt – piszcie na magda@ksiazkapolkapotrafi.pl.

Ksążką dostępna będzie w przedsprzedaży już od 15 września na stronie projektowej www.ksiazkapolkapotrafi.pl– w ofercie promocyjnej tylko dla osób zapisanych na newsletter projektu.

Od 22 września dostępna będzie dla wszystkich, zarówno na mojej stronie internetowej, w e-sklepach wybranych partnerów, a także w trakcie spotkań autorskich w całym kraju.

Pamiętajcie, że każda z nas jest bohaterką własnego życia, a gdy pisana jest jego historia, to MY powinnyśmy trzymać długopis.

Dziękuję Ci za energetyczną rozmowę. Myślę, że niejednego czytelnika (bo wierzę, że nie tylko kobiety) zachęciła do odkurzenia swoich marzeń i wystartowania z ich realizacją.

Magda Bębenek 3Magda Bębenek – Absolwentka Japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Podróżniczka, tancerka i dziennikarka, mieszkała i pracowała w Polsce, Belgii i Indiach. Jej pasją jest poznawanie świata, w czym pomaga znajomość czterech języków obcych. Odbyła podróże do ponad 30 krajów świata, prowadzi platformę BeeTheAdventure – Bądź przygodą. Jest autorką inspirującej książki dla kobiet pt. „Polka Potrafi. Zostań bohaterką własnego życia!”, a także przewodnika po tanim podróżowaniu pt. „Podbij świat na budżecie!” (premiera w 2014 roku). Obecnie przygotowuje cykl coachingu i warsztatów samorozwojowych dla kobiet.

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares