Dzisiejszy artykuł jest autorstwa Eli Sokołowskiej / Korektelki, z którą od roku wspólnie działamy w projekcie Kreatorka, a najmocniej w redakcji Kreatorka Uskrzydla – wydając na świat najlepszy kobiecy magazyn. Z radością goszczę Elę na blogu, bo jej opowieść jest poruszająca i bardzo inspirująca. Zapraszam.

Gdybym miała wskazać w moim życiu moment, w którym zdecydowałam się przestać marzyć i zacząć działać, nazywałby się „brak czasu”. Bo od braku czasu wszystko się zaczęło.

„Cześć! Mam na imię Ela. Pracuję na etacie jako specjalista ds. obsługi klienta w firmie produkującej meble. Popołudniami oraz wieczorami udzielam korepetycji z angielskiego – to mój sposób na dodatkowe pieniądze i stały kontakt z językiem, chociaż wiążący się niekiedy z wieloma wyrzeczeniami, życiem w biegu i brakiem czasu na oddech. Uwielbiam czytać – dom najchętniej umeblowałabym książkami. Korekta i redakcja językowa tekstu jest tym, co mnie pasjonuje, co rozwijam podczas dodatkowych warsztatów i szkoleń i czemu poświęcam każdą wolną chwilę” – tak mniej więcej jeszcze rok temu brzmiało moje powitanie w grupach na FB, do których postanowiłam dołączyć.

„Każda wolna chwila” wkrótce przerodziła się w „zero wolnego czasu”. W moim przypadku był to proces, który doprowadził do kilku punktów przełomowych. Paradoksalnie – łatwiej było mi określić, czego nie chcę robić, jakich działań i działalności podejmować. Nie jest to łatwe, ale konieczne, jeśli zamierzasz rozwijać swój projekt i nie chcesz stać w miejscu z powodu zajmowania się wszystkim we własnym zakresie.

Przyjęłam, że moje cele skupią się na kilku z pozoru mało istotnych, ale dotykających najważniejszych dla mnie w życiu kwestii – książek, pisania, ruchu. W tle postanowiłam realizować nieobowiązkowe zadania poboczne typu porządkowanie przestrzeni wokół siebie. To, co dotychczas decyduje w głównej, myślę, mierze o niepowodzeniu podejmowanych przedsięwzięć, to szybko słabnący zapał i chaotyczne, nieukierunkowane działania, chwytanie się wrażeń, wyrywkowych schematów.

Podejście do błędów i porażek ma kluczowe znaczenie, bo decyduje o tym, w jakim kierunku ruszysz – co zmodyfikujesz, z czego zrezygnujesz, a co dodasz. I nie jest to kwestią motywacji, tylko przepracowania i przemyślenia w sobie. I pewności siebie. I wartości, jaką wnosisz.

To, co jest istotne, to postawa, z jaką wchodzisz w projekt; nastawienie, z jakim budzisz się co rano, i twoje przekonania. Równie ważne są skupienie, koncentracja i słowa, które wypowiadasz zarówno do siebie, w myślach, jak i słowa innych, którym nadajesz znaczenie. Jest wiele rzeczy, które zależą tylko od ciebie: czynności, plany, zadania, których tempo wykonania, sposób realizacji i zakres modyfikacji wyznaczasz ty, przy całkowitej odpowiedzialności, ale jednocześnie – również absolutnej bezkarności w przypadku ich porzucenia na rzecz chociażby odpoczynku czy innych zadań lub osób. Warunek jest jeden – to, co chcesz stworzyć, musi wyrywać cię z butów; być czymś większym od ciebie, byś bez wahania mogła odrzucać wszystko to, co cię nie kręci.

Dlatego ćwicz mówienie o tym, czym się zajmujesz, bo każde doświadczenie to większa gotowość. Jeśli mogę cokolwiek zasugerować, to pozbądź się oporów; gdy masz jakiekolwiek wątpliwości, wahasz się, może warto raz jeszcze sprawdzić, czego chcesz…? Pozostawanie tylko w sferze gdybania, teoretycznych rozważań może oznaczać, że nie do końca jesteś pewna swojego produktu, swojej oferty, albo że twoja oferta nie rozwiązuje jakichkolwiek problemów. Sprawdzaj, testuj, weryfikuj, próbuj, odpuszczaj, zawracaj i na nowo – sprawdzaj, testuj; jednym słowem – działaj!

Po wykonaniu działania nie siadaj i nie czekaj. Im więcej działań podejmiesz, tym więcej efektów uzyskasz. A im więcej rezultatów, tym szybsza weryfikacja tego, co działa, co nie. Nie odpuszczaj zbyt łatwo i pamiętaj, że rozwój leży poza strefą komfortu i poza przeciętnością. To, co zaczyna być łatwe, proste, przytulne – przestaje przynosić efekty. Otwieraj się na nowe możliwości i propozycje; testuj je. Patrz na nie z lotu ptaka.

Oczywiście ważne jest środowisko i znajomość swoich zasobów, jednak niekiedy niemożliwe jest uzyskanie świadomości przed działaniem, bo świadomość swoich mocnych stron można zyskać tylko poprzez działanie.

I w ten sposób wracamy do punktu wyjścia. Niczego nie zmienisz, jeśli nie znajdziesz czasu. Jeżeli boisz się wychylić, wyróżnić – pozostajesz przeciętna i osiągasz przeciętne efekty. Albo żadnych. Przeciętność = nuda. Brak marzeń. Brak miejsca na szaleństwo i zamkniecie się na kreatywność. Bo kreatywność to działanie przez zaskoczenie; to nowy sposób myślenia. Dopóki wiesz, czego nie wiesz – rozwijasz się. Masz kierunek działania i znasz obszary, nad którymi musisz pracować. Powtórzę raz jeszcze: nie ma gotowych recept. Sprawdzaj, testuj i zmodyfikuj lub odrzuć. Idź po śladach, ale twórz własny scenariusz. Nastaw się na poszukiwania i wyrób w sobie nawyk szukania innowacji w tym, co robisz.

Zdefiniuj, czym dla ciebie jest sukces (materialny, duchowy) lub emocje, jakich chcesz doświadczać, i zmieniaj świat. Rób to, co pomoże innym i sprawi, że oni też zaczną zmieniać świat.

Dzięki takiemu właśnie podejściu mam wrażenie, że wróciłam do życia, budząc się ze zbyt długiego snu, by na nowo zdefiniować, kim jestem. Teraz smakuję i kolekcjonuję każdą chwilę; zastanawiam się nad tym, czego chcę, co jest dla mnie ważne i co sprawia mi największą przyjemność, jednocześnie analizując, w jaki sposób maksymalnie bezwstydnie wykorzystać czas.

„Cześć! Mam na imię Ela. Przywołuję do porządku słowa i zmieniam świat na poprawny językowo. Dlaczego? Bo lubię bawić się ogonkami i bezczelnie twierdzę, że jestem w tym najlepsza” – tak brzmi teraz moje powitanie, bo początkowa praca nad tekstem przyniosła niespodziewane kierunki rozwoju i dla mnie, i dla moich klientów. Bez najmniejszego wahania mogę powiedzieć, że oferuję coś więcej niż korektę i że wspólnie z osobami, z którymi współpracuję na stałe, zmieniam świat.

 

Autorka artykułu: 

001_Ela SokołowskaEla Sokołowska, Korektelka – kobieta behind the words, która oferuje coś więcej niż korektę – przywołuje do porządku słowa i sprawia, że tekst lepiej brzmi.

Strona: http://www.korektelka.pl

FB: https://www.facebook.com/Korektelka/

 

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares