Jak przygotować się do kredytu

Liczba zawieranych co roku umów kredytowych może tworzyć wrażenie, że pożyczka w banku to sprawa prosta. Niestety masa zaciągniętych zobowiązań nie jest spłacana w terminie albo nie jest spłacana w ogóle. Co roku coraz lepiej mają się firmy zajmujące się windykacją zadłużeń, co jasno pokazuje, że nie jest to taka „bułka z masłem”.

Pierwsze kroki

Wielką pomocą w przygotowaniu się do podjęcia przemyślanej decyzji o kredycie jest sprawdzenie, jak działa kalkulator zdolności kredytowej, który pozwala w prosty i szybki sposób oszacować wysokość rat, jakie będziemy musieli płacić.Przy jego pomocy uświadomimy sobie, jak duże obciążenie będziemy musieli znieść w naszym domowym budżecie, przez długi czas, a co za tym idzie, jak bardzo musimy się przygotować. Taka wiedza pomoże w reorganizacji wydatków i zagospodarowaniu odpowiednich, comiesięcznych środków, jakie będą przeznaczane na ratę kredytu.

Podczas przygotowań do podpisania kredytu warto również, zapoznać się z ofertami różnych banków. Na szczęście dziś już nie ma konieczności osobistych wypraw na spotkania do placówek. Internet oferuje niezbędne narzędzia, wystarczy kilka kliknięć i można skorzystać na przykład ze strony takiej jak https://www.bankier.pl/smart/narzedzia/kalkulator-zdolnosci-kredytowej która nie tylko oszacuje naszą zdolność kredytową, ale od razu porówna oferty różnych banków i stworzy dla nas ich ranking.

Mając taką wiedzę, nie dość, że możemy skorzystać z atrakcyjniejszej dla nas oferty, ale i zdać sobie sprawę, jak wielki mamy wybór i że nie jest on ograniczony tylko do banków w najbliższej okolicy. Porównywarki podobnego typy są już szeroko znane na przykład przy wybieraniu OC dla samochodu czy wyszukiwaniu najkorzystniejszej ceny produktu, który chcemy kupić. Porównywarki tego typu działają bowiem na podobnych zasadach. Skoro wielu z nas już przekonało się jakie korzyści daje poznanie i porównanie ofert cenowych w przypadku różnych sklepów, nie powinniśmy mieć wątpliwości, że ten sam mechanizm pomoże w doborze odpowiedniej oferty również podczas decyzji o kredycie.

W ramach przygotowania do kredytu musimy także, poznawszy oferty konkretnych banków, sprawdzić dokładniej warunki, jakie należy spełnić, aby w danej placówce taki kredyt otrzymać. Umowy tego typu nie są bowiem tak łatwe do zawarcia, jak w parabankach i punktach pożyczkowych. Bank stara się dbać nie tylko o zadowolenie klienta, ale i o własne bezpieczeństwo takiej transakcji. Wbrew pozorom, sytuacja, w której kredytobiorca przestaje płacić raty, nie jest dla banku niczym dobrym a wręcz przeciwnie. Dlatego warunki uzyskania pożyczki są tam obarczone różnymi wymogami, jakie należy spełnić. Zdecydowanie należy się dokładniej z nimi zapoznać, aby nie przeżyć zdziwienia, kiedy na miejscu pracownik poinformuje nas, że bank nie może pożyczyć nam pieniędzy.

Przygotowanie to podstawa

Wcześniejsze skorzystanie z narzędzi takich jak kalkulator zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego czy gotówkowego, w zależności od naszych potrzeb, zapoznanie się z warunkami przyznania kredytu i zweryfikowanie własnych możliwościami finansowych, jest bardzo ważne również z tego powodu, że możemy łatwo uniknąć sytuacji postawienia się nieświadomie w niekomfortowej roli osoby, której wiosek zostanie odrzucony. A dlaczego to ważne? Bonie będziemy przeżywać zrozumiałych i normalnych w takiej sytuacji negatywnych emocji, które mogą spowodować podjęcie innej, nieodpowiedzialnej i w dłuższym rozrachunku, niekorzystnej dla nas decyzji, zwrócenia się o pożyczkę do placówek kredytowych czy parabanków.

Nieprzygotowani i zdenerwowani staniemy się mniej ostrożni i mniej wybredni, co łatwo może wpędzić nas w kłopoty związane z podpisaniem wyniszczającej finansowo umowy kredytowej. Przygotowując się dokładnie, możemy w łatwy sposób uniknąć decyzji, których będziemy gorzko żałować.

Praca, która się opłaci

Decyzja o kredycie nigdy nie jest prosta, u wielu wzbudza stres już na etapie wstępnego rozważania , ale niestety realia, w jakich żyjemy, bardzo często zmusza nas do podpisania umowy i zmierzenia się z tą odpowiedzialnością. Pozytywem jest to, że można się do tej sytuacji dobrze przygotować i podjąć ją na najkorzystniejszych dla nas warunkach.

Można się zastanawiać, dlaczego wiele osób, mimo pozornej prostoty działań, jakie trzeba podjąć, aby decyzja o kredycie była dla nas jak najmniej obciążająca, wciąż słyszymy o rodzinnych dramatach, kiedy do drzwi domu puka windykator. W teorii wygląda to prosto, w praktyce mamy do czynienia z całą masą czynników, które mają wpływ na to, jak radzimy sobie z kwestiami finansowymi w naszym życiu. Nie tylko w momencie podejmowania dużego zobowiązania jak wzięcie kredyt, ale i na dużo bardziej przyziemnym poziomie, codziennych decyzji zakupowych. Fundamentem jest fakt, że większość Polaków nigdy nie odebrała należytej edukacji finansowej. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak cała ta finansowa maszyna działa i jakie procesy ją kształtują. Przykładem może być ostatnie zjawisko. Do tej pory, większość obecnych i przyszłych kredytobiorców nie zdawało sobie sprawy, jak wielki wpływ na kredyt mają stopy procentowe, ustalane przez NBP, a które mają bezpośredni wpływ na kwoty rat większości zobowiązań kredytowych. W momencie ogłaszania nowych podwyżek stóp, pojawiało się coraz więcej doniesień o rodzinach, które przestaje być stać na spłacanie zaciągniętych zobowiązań.

Jednak nawet nie znając dokładnie działania wszystkich mechanizmów kształtujących rynek finansowy, jesteśmy w stanie podejmować rozważne decyzje i zweryfikować, czy pięknie brzmiące oferty, jakie są nam przedstawiane, mają coś wspólnego z rzeczywistością. Pamiętajmy, że przed pożyczeniem pieniędzy trzeba się dokładnie przygotować i zapoznać z tematem – ten wysiłek bardzo się nam opłaci.