Jeśli jeszcze z pewną taką nieśmiałością podchodzisz do map myśli, to dzisiejszy wpis jest dedykowany dla Ciebie.

Oto kilka porad dla początkujących.

Przeczytaj książkę

Mapy-mysli-w-biznesie-2012

Na początek zacznij od wartościowej literatury w tym zakresie. Skoro jesteśmy na moim blogu i jak zapewne wiesz – napisałam książkę na temat mind mappingu, to zachęcam Cię do zapoznania się nią w pierwszej kolejności. Mam na myśli oczywiście Mapy myśli w biznesie. Znajdziesz w niej cały rozdział na temat genezy mind mappingu, głównych zasad tworzenia map myśli, zalet i wad elektronicznych i odręcznych notatek, technik wykorzystywanych do przygotowywania skutecznej mapy i całe mnóstwo przykładów ich zastosowania. Specjalnie dla tej publikacji stworzyłam ponad 100 autorskich map myśli, więc cała książka pełna jest kolorów i inspirujących obrazów.

Na rynku dostępne są także inne książki na ten temat, choćby twórcy koncepcji Tonego Buzana (Rusz głową, Mapy twoich myśli), a także mojej koleżanki Kasi Szafranowskiej (Mapologia – książka i e-kurs). Każda z tych publikacji zawiera ciekawostki, które mogą zainteresować każdego stawiającego pierwsze kroki w świecie map myśli.

Zapoznaj się z FAQ Mapy myśli

FAQ_Mapy mysli_KZbikowska_WZawisz_okladkaZachęcam Cię do przeczytania publikacji, której jestem współautorką. Razem z Wojtkiem Zawiszem stworzyliśmy skondensowany materiał na temat najczęściej zadawanych pytań o mind mappingu. Znajdziesz w nim wyczerpujące odpowiedzi, dużo ilustracji, a także zestaw map do samodzielnego wykorzystywania i uzupełniania.Wojtek jest pierwszym Polakiem posiadającym oficjalną akredytację ThinkBuzan Ltd z Wielkiej Brytanii do szkolenia z zakresu mind mappingu oraz tworzenia map myśli w programie Buzan’s iMindMap. Jest także autorem polskiej wersji programu iMindMap – mojej ulubionej aplikacji do tworzenia map myśli, której owoce wielokrotnie mogłeś podglądać na tym blogu.

Aby otrzymać swój egzemplarz publikacji wystarczy, że napiszesz do mnie maila. Wszyscy uczestnicy moich kursów on-line otrzymują tę publikację w ramach materiałów kursowych. Zapisz się już teraz na głównej stronie bloga.

Przetestuj program do tworzenia map myśli

imindmap_logoZachęcam Cię do pobrania wybranego programu do tworzenia map myśli i przetestowania jego możliwości w konkretnym zadaniu. Zrób za jego pomocą burzę mózgów na dowolny temat, pogrupuj potem informacje w formie mapy i uporządkuj zebrane pomysły.

Wiele programów płatnych umożliwia przetestowanie wersji próbnych (trial) w ograniczonym czasie – od kilku dni do miesiąca. Robi tak m.in. iMindMap czy MindGenius.

Lista programów, które sama przetestowałam jest dostępna w artykule programy komputerowe do mind mappingu.

Jeśli korzystasz z przeglądarki internetowej Chrome lub Mozilla, to proponuję Ci poszperać trochę wśród aplikacji dostępnych w ich “sklepach”. Oferują one aplikacje i rozszerzenia do przeglądarek, które najczęściej bez opłat możesz zainstalować na swoim komputerze lub korzystać z nich z poziomu przeglądarki. Jakiś czas temu testowałam kilka z nich, m.in. MindMeister czy Mindomo. Obie warte uwagi, jeśli potrzebujesz pilnie przygotować mapę, a nie masz dostępu do własnego laptopa.

Pobierz szablon mapy i samodzielnie go uzupełnij

plan dnia - mapa myśliKoniecznie zajrzyj do szuflady z gotowcami – czyli do blogowego działu FREEBEE. Przejrzyj dostępne tam materiały i wybierz ten, który najbardziej Ci się podoba, albo dla którego od razu widzisz zastosowanie, np. plan dnia, czy plan na wakacje.

Szablony są gotowe do pobrania bezpośrednio na Twój komputer i do wielokrotnego użytku. Wiem, że niektórzy czytelnicy drukują wiele razy tę samą ilustrację i za każdym razem uzupełniają ją innymi informacjami. Inne szablony, takie jak przykładowe mapy z mojej książki Mapy myśli w biznesie służą im za inspirację do własnej twórczości.

Popatrz jak robią to inni

biggerplate_logoMind mapping ma na świecie naprawdę wielu wielbicieli i praktyków. Dlatego w poszukiwaniu ciekawych materiałów zapraszam Cię na platformę Biggerplate, gdzie znajdziesz setki gotowych map na wiele różnych tematów. Jeśli masz swoja wersję programu MindManager albo iMindMap (czyli aplikacji najczęściej wykorzystywanych do tworzenia map przez użytkowników portalu), to po zalogowaniu się będziesz mógł je pobierać w formie edytowalnej do własnego użytku. To niezwykła możliwość dotknięcia tego tematu i przetestowania na sobie.

Najważniejsze to zacząć

Poznając swój umysł

Poznając swój umysł

A najlepiej, po prostu weź kartkę i kolorowe pisaki i pobaw się rysując mapę myśli z jakiegoś ciekawego materiału, np. artykułu, książki, wykładu, możesz także zrobić mapę swoich marzeń, pomysłów na wybrany temat, albo pobawić się twórczo z kimś bliskim.

Podsumowując – zacznij robić mapy, rób ich dużo i nie zrażaj się, że na początku mapy wychodzą krzywe, chaotyczne, nie-tak-ładne-jak-w-książkach czy przykładach dostępnych w internecie. Mapy są narzędziem dla twórczych osób, a więc nie ma dwóch takich samych map na świecie. Dobrej zabawy!

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares