Głowa pełna pomysłów i nie wiem, który z nich jest lepszy. Za który zabrać się w pierwszej kolejności? Dla którego warto poświęcić czas? W który inwestować energię? Miewasz takie myśli? Bo ja nieustająco.

Dlatego postanowiłam zapytać o wskazówki kilka osób, które działają prężnie w sieci, które realizują ekscytujące projekty i które lubię obserwować, bo ich działania inspirują. W nadchodzących 3 tygodniach poznasz 9 wyjątkowych Kobiet. Dziś pierwsza odsłona cyklu. Poznasz 3 spośród moich Inspiratorek, a wraz z nimi ich wskazówki, które pomogą Ci podjąć decyzję o wyborze pomysłów do realizacji, a także o tym, jak nie pozostać jedynie w sferze marzeń sennych i zacząć działać.

Mocne strony i projekty – jak zrobić z nich dobraną parę?

001_Agnieszka Siołek-CichockaNa pierwszy ogień idzie Agnieszka Siołek-Cichocka – twórczyni Pracowni Edukreacji. W swojej przestrzeni pokazuje jak odkrywać mocne strony i korzystać z nich na co dzień…

Wybór projektu warto poprzeć swoimi wartościami, celami i mocnymi oraz słabymi stronami. Te cztery elementy to filtr przez który przepuszczam pomysły, propozycje i projekty.

Zaczynam realizować projekt / pomysł jeżeli:

  • jest zgodny z moimi wartościami,
  • jest spójny z kierunkiem/celem, jaki obrałam,
  • zawiera zadanie, w którym mogę się sprawdzić wykorzystując swoje zasoby / mocne strony,
  • lub zawiera zadanie, w zakresie którego nie posiadam umiejętności, ale one są mi potrzebne do rozwoju w kierunku moich wartości, więc przy okazji tego projektu mogę te umiejętności nabyć lub podszkolić.

Kiedy te warunki są spełnione, to jest to dla mnie właściwy pomysł i projekt. Ale biorę pod uwagę, że każdy z nas może mieć inny filtr wyboru i to też jest ok. Więc to tylko jedna z propozycji do przetestowania.

Aby przestać tylko marzyć i zacząć działać, należy podjąć decyzję o działaniu i zrobić to. Zrobić to wtedy, kiedy się boimy i kiedy nie wiemy wszystkiego, bez czekana na właściwy moment i na to, aż przestaniemy się bać. Strach i tak będzie nam towarzyszył, dlatego właściwy moment to już. Istotnym elementem jest też to, aby zaakceptować fakt, że nikt nie da nam gwarancji na sukces i powodzenie. W działaniu może się okazać, że z naszych marzeń i planów wyjdą nici, ale nawet jeśli tak będzie, to i tak jesteśmy o krok do przodu oraz bogatsi o nowe doświadczenie, które możemy wykorzystać robiąc następny krok. I w tym następnym kroku możemy odkryć pomysł oraz cel, którego nie można było dostrzec z pozycji bezruchu albo bez popełnienia błędów.

Agnieszka Siołek­-Cichocka – Pisarka. Twórca. Krytyk. Wierzy w życie pozaetatowe. I w życie na własnych zasadach. Pasjonatka nurtu psychologii pozytywnej, odkrywania mocnych stron i metafory. Mieszka w Poznaniu, gdzie prowadzi swoją firmę. Pod jej szyldem tworzy marki Pracownia Edukeracji – przestrzeń odkrywania mocnych stron i Dwie Kropki – produkty i prezenty rozwojowo­-literackie na znane i nieznane okazje.

Agnieszka w sieci: Strona Pracowni Edukreacji / Strona Kropki Dwie

Nawyki i projekty – jak je ograć?

001_Jadwiga KorzeniewskaMój kolejny gość to Jadwiga Korzeniewska, która na co dzień eksperymentuje w Laboratorium Zmieniacza. To tutaj przyciąga wszystkich, którzy chcą działać z sensem i wyobraźnią. Oto jej przepis na wybór pomysłu do realizacji…

Sposobem, który sama stosuję i jaki zawsze doradzam Zmieniaczom, jest stworzenie Konstytucji swoich wartości.  Mowa tu o prawdziwym dokumencie lub mapie myśli, w której zbierzemy spis istotnych dla nas rzeczy. To, co „ląduje” w konstytucji, stanowi odpowiedź na pytanie: „Co jest dla mnie ważne?”. Podkreślam – dla mnie. Nie dla moich rodziców, mojego partnera, mojego szefa, tylko właśnie dla mnie.

Określenie własnego credo pozwala z większą dozą pewności, niemal intuicyjnie, podejmować decyzje w istotnych dla nas sprawach. Warto, by to właśnie nasze wartości stanowiły pierwsze sito procesu decyzyjnego, kiedy prowadzimy projekt Moje życie”. Dzięki temu zyskamy silnego sprzymierzeńca, który nie tylko pozwoli nam wyznaczyć naprawdę ważne dla nas cele, ale będzie także przydatny w tych momentach, gdy początkowa motywacja do realizacji jakiegoś projektu zacznie przygasać.

Jadwiga Korzeniewska – socjolog, trener, głównodowodząca Laboratorium Zmieniacza. Prowadzi szkolenia dotyczące zmiany nawyków w działaniu i… myśleniu (odwyk od perfekcjonizmu, trening pozytywności). W 2016 roku ukazała się jej książka „Ograć nawyki” na temat zmiany nawyków i wzmacniania motywacji wewnętrznej przy użyciu mechanizmów gier.
Jadwiga w sieci: Blog Laboratorium Zmieniacza / Facebook

Nastawienie i projekty – jak je sensownie połączyć?

001_Ela SokołowskaOstatnim dzisiejszym gościem jest Ela Sokołowska – znana jako Korektelka. Ela stworzyła dla nas świetny artykuł o tym, jak przestać tylko marzyć i zacząć działać, ale przeczytasz go dopiero pod koniec tygodnia na łamach tego bloga. Dziś odkrywam tylko jego fragment, bo warto…

Podejście do błędów i porażek ma kluczowe znaczenie, bo decyduje o tym, w jakim kierunku ruszysz – co zmodyfikujesz, z czego zrezygnujesz, a co dodasz. I nie jest to kwestią motywacji, tylko przepracowania i przemyślenia w sobie. I pewności siebie. I wartości, jaką wnosisz.

To, co jest istotne, to postawa, z jaką wchodzisz w projekt; nastawienie, z jakim budzisz się co rano, i twoje przekonania. Równie ważne są skupienie, koncentracja i słowa, które wypowiadasz zarówno do siebie, w myślach, jak i słowa innych, którym nadajesz znaczenie. Jest wiele rzeczy, które zależą tylko od ciebie: czynności, plany, zadania, których tempo wykonania, sposób realizacji i zakres modyfikacji wyznaczasz ty, przy całkowitej odpowiedzialności, ale jednocześnie – również absolutnej bezkarności w przypadku ich porzucenia na rzecz chociażby odpoczynku czy innych zadań lub osób. Warunek jest jeden – to, co chcesz stworzyć, musi wyrywać cię z butów; być czymś większym od ciebie, byś bez wahania mogła odrzucać wszystko to, co cię nie kręci.

Ela Sokołowska, Korektelka – kobieta behind the words, która oferuje coś więcej niż korektę – przywołuje do porządku słowa i sprawia, że tekst lepiej brzmi.

Ela w sieci: Strona www / Facebook

Dobry pomysł w tej chwili

Zdecydowanie wybór TEGO jednego pomysłu, na którym się będziesz skupiać w najbliższych tygodniach powinien być przefiltrowany przez Twoje wartości, możliwości i zasoby, a także wyrywać Cię z butów kiedy tylko o nim pomyślisz – jak to kompleksowo opisały moje dzisiejsze Rozmówczynie.

Zbudowanie sensownych filtrów do odcedzania pomysłów słabych, albo tych “nie dla mnie”, albo “nie na teraz” to spore wyzwanie. Myślę, że całe życie będziemy rozwijać tę umiejętność i nigdy nie osiągniemy mistrzostwa. Dlatego od siebie dodam jeszcze jeden filtr – tu i teraz. Czasami idea, która spełnia wszystkie opisane kryteria tzn. czuję przy niej zgodność z moją Konstytucją wartości, celami i mocnymi stronami, a także jest wystarczająco porywająca – wciąż nie zostanie przeze mnie zrealizowana. Dlaczego? Ponieważ nie będzie na nią dobrego czasu w tej chwili w moim życiu. Bo my, Project Managerki tworzymy plan podróży w przyszłość, budujemy koncepcje i organizujemy zasoby, ale… żyjemy w bardzo zmiennym środowisku, w którym nie wszystko od nas zależy.

Życzymy Ci, wraz z Agnieszką, Jadwigą i Elą samych dobrych pomysłów, z których zrobisz jeszcze lepsze projekty. Bądź dla siebie dobra i wyrozumiała w tym procesie, bo tylko wtedy skupisz swoją najlepszą energię na realizacji swoich marzeń. Powodzenia!

A jakie są Twoje sposoby na wybór pomysłu do realizacji? Podziel się z nami.

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares