Dziś mam dla Was coś wyjątkowego! Jesteście gotowi? :-)

Byłam dziś świeżo po lekturze fajnej książki i już zabierałam się do pisania recenzji, kiedy wpadłam na pomysł, żeby zrobić to w dosyć przewrotny sposób… Dlatego dziś będzie dla Was ręcznie zrobiona infografika! A także krótki kurs tworzenia infografik w Wordzie.

Moja radosna twórczość przybrała dzisiaj taką formę, ponieważ chciałam się z Wami podzielić czymś innym, niż zwykle. Znacie już różne tricki tworzenia mapy myśli, a także wiecie jak robić profesjonalne infografiki (wielokrotnie pisałam o nich na blogu). Tym razem zaprezentuję Wam grafikę informacyjną przygotowaną w… Wordzie. Jest to mój “chałupniczy” wyrób, zupełnie nie profesjonalny, ani nie designerski, za to zupełnie darmowy i mający główne funkcjonalności infografiki.

Jeśli nie podobają Ci się aplikacje do tworzenia infografik, albo uważasz, że szablony, które są w nich udostępniane – ograniczają Twój potencjał, to proponuję Ci dziś coś nowego, nieszablonowego, ale zarazem bardzo prostego.

Jak stworzyć infografikę bez użycia profesjonalnych programów?

Podstawowe składniki, których trzeba użyć:

  • edytor tekstu – u mnie jest to klasyczny Word z pakietu MS Office
  • fajna czcionka – dostępna w edytorze lub lepiej – niestandardowa
  • grafiki i ilustracje – własne lub znalezione w internecie (wykorzystywane zgodnie z ich licencją!)

O edytorze tekstu nie będę się dużo rozpisywać, bo każdy wie “co to i po co to”. Ciekawszym tematem wydają się niestandardowe czcionki. Kiedy jakiś czas temu potrzebowałam ciekawej czcionki do wykorzystania przy projektowaniu swojej wizytówki – oświeciło mnie. Okazało się, że czcionki, które są w standardzie w edytorze tekstu są tylko początkiem przygody z fontami. Żeby rozszerzyć wachlarz możliwości – wystarczy zasilić katalog C:WindowsFonts (tak to wygląda u mnie) kolejnymi plikami z rozszerzeniem .ttf, a więc właśnie plikami czcionek. Tylko skąd je wziąć? Polecam Ci strony, na których są dostępne polskie czcionki do pobrania na Twój dysk i używania. Pamiętaj jednak o tym, aby zawsze zapoznać się z warunkami licencji.

Zatem poszperajcie w wyszukiwarkach darmowych fontów. W mojej infografice użyłam na przykład czcionki Kelson z serwisu http://fontfabric.com.

Grafiki to bardzo podobny temat, jak czcionki. Możesz albo korzystać z własnych ilustracji, albo z udostępnionych na otwartych licencjach w sieci. Obrazki, które wykorzystałam w mojej infografice znalazłam na stronie: http://findicons.com. Grafiki dostępne w takich serwisach są skatalogowane po słowach kluczowych, więc im więcej skojarzeń dla danego tematu będziesz mieć, tym lepszy obraz reprezentacyjny znajdziesz.

Tym samym kolejny raz zachęcam Was do wdrażania w życie nowych rozwiązań. Chwytajcie się wszystkiego, co macie pod ręką, aby tworzyć wizualizacje wspierające Wasz proces przyswajania informacji, uczenia się czy zapamiętywania faktów.

A teraz przedstawiam Wam infografikę zawierającą najważniejsze myśli, które wzięłam dla siebie z książki Zasada postępu. Dajcie znać, jak podoba Wam się taka forma ekspresji :-)

infografika_zasada_postepu

Jak Ci się podoba wykorzystanie Worda do tworzenia infografik?

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares