Nie trzeba być grafikiem komputerowym, albo projektantem, żeby przygotować swoją własną, profesjonalną infografikę.

W internecie dostępnych jest wiele darmowych aplikacji i stron, które pomogą Ci zaprojektować coś wyjątkowego, co będzie wyglądało naprawdę efektownie i będzie atrakcyjne dla odbiorców. Interesuję się wizualną stroną prezentowania danych i informacji (nie tylko liczbowych), dlatego postanowiłam przyjrzeć się tematowi z bliska. Wynikiem moich poszukiwań jest poniższa lista najciekawszych miejsc w sieci, które pomogą Ci przygotować autorską infografikę. Poznaj Canva, Wordle, Easel.ly, Vizualize.me, Infogr.am i Piktochart.

Canva

Nie znam żadnego blogera, ani twórcy treści do Internetu, który nie znałby tej aplikacji. To totalny “must”, jeśli chcesz szybko i sprawnie stworzyć przepiękną grafikę do mediów. Aplikacja w darmowej wersji zapewnia Ci dostęp do setek layoutów grafik, infografik, a także prezentacji. Wykorzystujesz w niej swoje własne tła (zdjęcia, ilustracje) lub korzystasz z proponowanych. Do tworzenia swoich infografik możesz przebierać w setkach ikonek i symboli, które pomogą Ci zaprojektować materiał z marzeń.

Uwielbiam Canva za prostotę, estetykę i wielofunkcyjność. Tworzę w niej moje grafiki i infografiki niemal każdego dnia, a moje klientki i czytelniczki chwalą jakość wizualną materiałów, które im dostarczam.

>>> Canva.com 

 

Wordle

Oto najprostsza aplikacja internetowa do robienia infografik. Jej twórcy nazwali ją po prostu „zabawką do robienia chmur ze słów”, ponieważ to, co za jej pomocą możesz bajecznie łatwo wygenerować to właśnie taka chmura, której zawartością są wybrane przez ciebie słowa.

Infografiki robi się banalnie. Po wejściu na stronę główną, wybierasz opcję „create”, a następnie w puste okno wklejasz lub wpisujesz listę słów, które mają znaleźć się w chmurze. Jeśli którekolwiek ze słów pojawi się w oknie więcej, niż raz – aplikacja wyróżni je w finalnej grafice poprzez większy rozmiar lub pogrubienie. Na ilustracji możesz obejrzeć efekt wklejenia do okna wszystkich tagów z mojego bloga. Już na pierwszy rzut oka widać, które tematy przewijają się na nim najczęściej. Kiedy grafika zostanie wygenerowana – możesz zmieniać układ słów, fonty, kolory, dosłownie każdy parametr. Wszystko po to, aby uzyskać po kilku chwilach najbardziej pożądany efekt.

>>> Wordle.net

Easel.ly

Poznaj jedną z ładniejszych i prostszych w obsłudze aplikacji. Po zalogowaniu się do niej, będziesz mogła wybrać gotowy szablon infografiki w kilkunastu kategoriach (m.in. biznes, technologia, edukacja, zdrowie, marketing), aby następnie dowolnie go edytować i uzupełniać własną treścią i grafikami. Możesz także stworzyć swój własny, unikalny szablon z dostępnych elementów. Cała zabawa polega na tym, że elementy graficzne, tekstowe i kolorystyczne dodaje się na zasadzie „złap i upuść”, a więc nie ma w tym żadnej filozofii i każdy da radę. Platforma jest bardzo popularna. Świadczy o tym m.in. liczba ponad 2 milionów stworzonych w niej infografik. Gotową infografikę zapisujesz na swoim koncie i pobierasz w formatach PDF, albo JPEG – w jakości niskiej (np. do social media) lub wysokiej (np. do prezentacji biznesowej).

Znalazłam jedną wadę easel.ly – brak polskich znaków w większości fontów. To może być nie do przeskoczenia dla wielu osób, które chciałyby tworzyć wielopłaszczyznowe infografiki. Ale nie będzie dramatem dla tych, którzy będą projektować proste grafiki, które można zawsze „poprawić” ręcznie.

>>> Easel.ly

 

Vizualize.me

Aplikacja służy przede wszystkim do tworzenia wizualnych CV. Najprostszy sposób na stworzenie takiej infografiki to zalogowanie się do aplikacji poprzez swoje konto na portalu LinkedIn. Program pobierze wtedy najważniejsze dane z Twojego profilu i przekształci je na wersję graficzną. Jeśli nie korzystasz z LinkedIn – możesz zalogować się w sposób standardowy z poziomu Vizualize.me (czyli tworzysz swoje indywidualne konto). W takim przypadku wszystkie dane niezbędne do stworzenia infografiki będziesz musiała wpisać ręcznie w specjalnych polach dotyczących: wykształcenia, doświadczenia, czy innych aspektów Twojej kariery zawodowej, którymi będziesz chciała się pochwalić. Gotową infografikę możesz eksportować do formatu PDF (opcja „print” w menu głównym) i wykorzystywać wszędzie, gdzie zapragniesz. Możesz także udostępnić ją z poziomu aplikacji w portalach społecznościowych, albo nawet… zakupić koszulkę z nadrukiem za jedyne kilkanaście dolarów.

W wersji podstawowej aplikacji, masz do wyboru 6 różnych szablonów layoutów i przynajmniej 6 zdefiniowanych palet kolorów. Oczywiście wszystkie layouty możesz do woli edytować w zakresie kolorystyki, czy fontów.

>>> Vizualize.me

Infogr.am

Oto darmowa aplikacja do tworzenia jednego rodzaju infografik – pięknych wykresów trendów. Jeśli jesteś akurat w trakcie pracy nad raportem i potrzebujesz estetycznej i kolorowej ilustracji do danych liczbowych, to doskonale trafiłaś. Możesz dowolnie edytować dane i modyfikować projekty wykresów. W darmowej wersji aplikacji możesz wyeksportować gotową infografikę w formie PNG (w płatnej – także w PDF).

Do dyspozycji masz kilkanaście rodzajów wykresów (kołowe, tortowe, słupkowe itd.), fonty, kształty i tła. Co więcej – aplikacja umożliwia dołączanie własnych plików z danymi, a także mediów, więc jest zdecydowanie czymś więcej, niż “excelem”.

>>> Infogr.am

Piktochart

To najbardziej rozbudowana aplikacja, spośród wszystkich w moim zestawieniu. Znam ją od 2013 roku i często wykorzystuję. Największą zaletą aplikacji jest zbiór 600 szablonów do samodzielnego wykorzystania i modyfikowania do swoich potrzeb (z czego 33 szablony są darmowe). Co więcej – możesz skorzystać z szablonów dla infografik, prezentacji, plakatów, a także raportów. Taka szeroka gama możliwości zapewni Ci zaprezentowanie dosłownie każdej informacji w formie estetycznej infografiki.

Aby zacząć pracę w aplikacji – musisz założyć swoje konto, a następnie wybrać layout, który Cię kręci i zacząć na nim pracować lub stworzyć własny od zera. W edytorze znajdują się różne fonty, tła, elementy, z których możesz korzystać do woli. Po zakończonej pracy – zapisujesz swój projekt i możesz pobrać infografikę w formatach JPG, PNG, PDF, albo udostępnić w mediach społecznościowych jednym kliknięciem.

>>> Piktochart.com

Na Piktochart zakończę dzisiejszy przegląd aplikacji do tworzenia ciekawych infografik. Pomimo tego, że programy są nieodpłatne – pozwalają tworzyć atrakcyjne i profesjonalne materiały wizualne. // artykuł aktualizowany 18.07.2016

 

Znasz jeszcze inne aplikacje do tworzenia infografik?

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares