www.pixabay.com

Jaką ścieżkę kariery zawodowej wybrać?

Jaką ścieżkę kariery zawodowej wybrać? Rynek pracy współcześnie jest bardzo wymagający. Procesy rekrutacji przeprowadzają profesjonaliści. Presja na wysokie i specjalistyczne kwalifikacje i kompetencje pracownika jest ogromna. Cechy profesjonalnego pracownika Jakie umiejętności powinien posiadać pracownik?

Co należy zrobić, aby mieć pracę? A ponadto, jak zaplanować własną karierę, aby nie tylko mieć pracę, ale również pracować w swoim zawodzie i jeszcze robić coś co lubimy i dzięki czemu wzrasta nasze zadowolenie z życia i motywacja do pracy.

Warto także, aby poszukiwać przyszłych możliwości zatrudnienia pod kątem wysokości wynagrodzeń, a nie tylko naszych zainteresowań, co najcześciej jest kryterium wyboru zawodu przez ludzi młodych.

Kilka etapów na drodze do profesjonalnej kariery i stabilnej ścieżki zawodowej

  • pierwszy etap – rozpoczyna się już na początku naszej edukacji, od szkoły jaką wybrali nasi rodzice, na co nie mieliśmy wpływu. Jednak już od pewnego momentu dokonujemy świadomego wyboru, jakie jest nasze hobby czy zainteresowania. Warto jak najwcześniej świadomie zastanawiać się, co chcielibyśmy robić w życiu. Ludzie zdecydowani i wiedzący, jaki mają cel w życiu szybciej i łatwiej dochodzą do realizacji swoich marzeń.
  • drugi etap – poszukiwanie własnej ścieżki zawodowej,

Jaką ścieżkę kariery zawodowej wybrać.
Propozycja dla ludzi młodych

Warto rozpocząć ścieżkę kariery poprzez poszukiwanie wymarzonej pracy. Na początku tej drogi może nam pomóc:

kompletowanie doświadczeń zawodowych – nawet jeśli mamy jeszcze niewiele w swoim CV Jak napisać profesjonalne CV? warto rozpocząć swoją karierę zawodową od praktyk zawodowych, jeszcze na etapie studiów czy nauki szkolnej jako uczeń, w ramach praktyk zawodowych. Należy spróbować co najmniej kilku prac, aby mieć porównanie, co nam przynosi najwięcej satysfakcji. Warto także podejmować prace dorywacze czy w okresie wakacyjnym, jeśli studia nie pozwalają nam pracować.

Są to porady dla ludzi młodych wchodzących w rynek pracy.

Propozycje dla ludzi dojrzałych

Współczesny rynek pracy, podobnie jak otoczenie przedsiębiorstwa charakteryzuje się znaczną turbulencją oraz zmianami. Szybki postęp technologiczny powoduje, że w ekspresowym tempie znikają miejsca pracy. Już nawet nie te tradycyjne. Coraz więcej bowiem segmentów rynku dotyka problem redukcji etatów. Zatem coraz mniej branż gwarantuje stabilność zatrudnienia i wąską ścieżkę kariery.

Problem polega na pewnym paradoksie współczesnych trendów na rynku pracy, gdyż:

  • z jednej strony poszukuje się wysoko wyspecjalizowanego pracownika o ponadprzeciętnycyh kompetencjach, Cechy profesjonalnego pracownika
  • z drugiej – w sytuacji zagrożenia utratą pracy stajemy przed faktem, że znalezienie nowej pracy nie jest sprawą prostą. Mało tego. To, co wydawało się atutem – wieloletnia ścieżka kariery w jednej i tej samej branży, firmie czy instytucji spowodowała, że jesteśmy ograniczeni jednokierunkową, wąską specjalizacją. Jesteśmy mało elastyczni i nie podchodzimy do kwestii pracy w sposób otwarty. Współczesny rynek pracy stawia coraz to nowe wyzwania tak, iż w ciągu całego życia zawodowego będziemy zmuszeni do nawet kilkakrotnej zmiany pracy i przebranżowienia. Powinniśmy być na to przygotowani.
  • ponadto – profesjonalny proces rekrutacji pracowników trwa nawet kilka miesięcy.
    Dodając do tego obserwację, iż samo poszukiwanie nowej pracy może nam zająć także kilka czy kilkanaście miesięcy. Stąd warto także mieć przygotowaną opcję awaryjną – czyli coś, w oparciu o co moglibyśmy zarobkować w przerwie między jedną a kolejną pracą w zawodzie.Da nam to pewien komfort i czas na znalezienie nowej pracy, bez presji związanej z tym, że nie mamy z czego płacić rachunków. Ponadto będziemy mieli większą swobodę co do wyboru najlepszej oferty pracy w swoim zawodzie. Ponadto taka odskocznia pomoże nam spojrzeć na siebie i na to co dotychczas osiągnęliśmy w sferze zawodowej z innej, zewnętrznej perspektywy.Kolejną zaletą takiej strategii zatrudnienia może być także efekt psychologiczny w postaci odpoczynku od rutyny i wypalenia zawodowego Czym jest wypalenie zawodowe?

Własna strategia na rynku pracy

Dla osób, które mają problemy w swojej obecnej karierze zawodowej lub przewidują, że takie problemy mogą nastąpić.

Warto przewidywać – jeśli w branży, w której obecnie pracujemy spada popyt na pracowników, należy zacząć odpowiednio wcześnie zmieniać zawód lub przynajmniej uzyskać jakieś nowe kwalifikacje.
Należy dodać, iż praca, nawet dorywcza w innym obszarze niż nasze podstawowe kwalifikacje pozwoli nam na zdobycie nowych doświadczeń, ale także rozeznać rynek.  Da nam pewne poczucie bezpieczeństwa, że w razie utraty pracy zawsze sobie poradzimy.

Rozwój zawodowy człowieka  wiąże się z realizacją co najmniej kilku potrzeb, oprócz podstawowej czyli zaspokojenia potrzeb materialnych.

Są to:

  • potrzeba samorealizacji
  • potrzebę uznania oraz akceptacji przez współpracowników oraz przełożonych,
  • potrzebę przynależności – do grupy społecznej, którą jest firma.

Przebieg kariery zawodowej kiedyś wykazywał się większą jednorodnością. Ludzie pracowali w tym zawodzie, który sobie wybrali przez całe życie.

Tego rodzaju model kariery jednak już się skończył. Z powodu różnych elastycznych form zatrudnienia oraz innych możliwości, takich jak freelancing ; zalety i wady?  Zawodowy Freelancer – zalety i wady?  nie musimy pracować w jednym miejscu dla jednego pracodawcy. Ale przede wszystkim niestabilność rynku pracy, zmiany w wielu branżach, nie mówiąc o innych zagrożeniach, takich jak pandemia powodują,
że jest coraz trudniej o pracę.

Współczesny rynek pracy jest tak samo turbulentny jak otoczenie biznesu. Co to jest otoczenie biznesu? Nie ma gwarancji, iż zaczynając ścieżkę kariery będziemy pracować w tym samym zawodzie, kiedy tą karierę będziemy kończyć.

Czy jesteśmy zatem w stanie w ogóle zaplanować ścieżkę kariery? Czy powinniśmy być jak najbardziej elastyczni?