Nie rozumiem ludzi, którzy myślą, że jak przeczytają 2 książki w roku, to są już nimi wypełnieni po brzegi. Zakładam, że nie należysz do tej grupy “czytelników” i szukasz czegoś ciekawego, nad czym nie stracisz czasu. No to skaczemy – oto co wpadło mi w ręce w marcu i – co najważniejsze – zatrzymało na dłużej.

Zarządzanie codziennością – Jocelyn K. Glei

zarzadzanie-codziennoscia-zaplanuj-dzien-skoncentruj-sie-i-wyostrz-swoj-tworczy-umysl-b-iext28779775Lubię esencjonalne publikacje. A zalewa mnie ostatnio ocean pustych słów i teorii odgrzewanych, jak kotlety. Ta książka jest inna. Stanowi zbiór 21 felietonów, które ukazały się na łamach serwisu 99U, który czytam od lat. Tona konkretnych i nieprzegadanych wskazówek o tym, jak działać z większym sensem, mając na względzie naszą naturę pełną sprzeczności – czyli łączącą potrzebę twórczego wyżycia się, ale i samotności, nasze tendencje do wpadania w wir wielozadaniowości albo kompulsywnych wyborów, a także marzenia związane ze świętym spokojem w świecie chaosu. Warto. Ja już kupiłam kilka egzemplarzy na prezenty dla zabieganych i wiecznie zajętych koleżanek.

Tutaj strona książki: Zarządzanie codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł.

Poradnik dla ambitnych kobiet – Heather McGregor

poradnik-dla-ambitnych-kobiet-jak-zrobic-kariere-b-iext26163918Tytuł mnie totalnie nie przekonał. Nie cierpię słowa “ambicja”. Ale pracuję przede wszystkim z kobietami, więc postanowiłam sprawdzić co trafia w nasze ręce i czym się karmimy. Test wypadł nadspodziewanie pozytywnie, ponieważ poza amerykanizmami, które nijak się mają do polskich warunków, znalazłam w książce sporo ciekawostek praktycznych. Jednym z pomysłów było organizowanie cyklicznych spotkań swojej społeczności, przyjaciół i partnerów biznesowych. Czytając ten rozdział wpadłam na pomysł śniadań z moimi Klientkami, który ewoluował finalnie do cyklu warsztatów I ♥ Project Mondays (pisałam o nich ostatnio >>> I ♥ PM). W innym rozdziale z kolei znalazłam świetną charakterystykę kilku sieci kobiet i “zobaczyłam” w nich możliwości rozwojowe dla mnie. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się o tym, jak Autorka buduje swoje biznesowe sieci relacji, które przetrwały latami i wciąż rosną, a także jak pomaga innym kobietom pokonać ich “strach przed lataniem” – zapraszam po garść inspiracji.

Tutaj strona książki: Poradnik dla ambitnych kobiet. Jak zrobić karierę

Mit przedsiębiorczości – Michael E. Gerber

mit-przedsiebiorczosci,big,209384Jeśli jesteś przedsiębiorcą, albo o tym śnisz po nocach, to jeśli tej książki nie przeczytasz – stracisz kilka lat swojego życia. Serio! To nie podręcznik pisania biznes planu, czy szukania sponsorów. To cała prawda o przedsiębiorcach, którymi statystycznie najczęściej zostają specjaliści w jakiejś dziedzinie, którym zamarzyło się być własnym szefem. Tymczasem wraz z uruchomieniem działalności biznesowej – poza byciem specjalistą w swojej tematyce – zostajesz także managerem i strategiem. A wszystkie te role mają często sprzeczne oczekiwania i potrzeby. Jeśli więc nie zaczniesz myśleć o przyszłości swojej firmy już w momencie jej startu, to możesz stracić w najlepszym wypadku czas i pieniądze, a w najgorszym zdrowie. Nie popełniaj błędów, które inni już popełnili. Przeczytaj tę książkę i wybierz – jaką rolę chcesz pełnić w firmie swoich marzeń: wizjonera, managera czy specjalisty? A jeśli żadną z nich, to zostań lepiej tam gdzie jesteś i nie porywaj się na biznes. To nie jest ścieżka dla wszystkich.

Tutaj strona książki: Mit przedsiębiorczości. Dlaczego większość małych firm upada i jak temu zaradzić

Liderki biznesu // Mistrzynie

liderki biznesumistrzynie-b-iext32046403Na zakończenie marcowego zestawienia – potężna inspiracja dla wszystkich z nas, które lubią czytać wywiady-rzeki i opowieści o kobietach, które zmieniają świat. Książka Liderki biznesu zawiera 13 historii o drodze kobiet na sam szczyt. Sporo z nich znamy z pierwszych stron magazynów o sukcesie i biznesie, ale wiele z nich będzie dla Ciebie na pewno prawdziwymi odkryciami. Ostatnio sporo tego typu publikacji wskoczyło na półki w księgarniach. Większość z nich mam w swojej biblioteczce i mogę śmiało polecić, ponieważ wszystkie spełniają tę samą funkcję – inspirują poprzez prezentowanie różnorodnych sylwetek kobiet i ich sposobów docierania tam, gdzie chcą. Inne publikacje z tej samej półki to m.in. książka Mistrzynie, którą także bardzo polecam. Poza wartościową treścią – jest przepięknie wydana i obcowanie z nią to czysta frajda.

Tutaj strony książek: Liderki biznesu. Jak zwyciężać i zmieniać świat // Mistrzynie 

A Ty jaką książkę polecisz? Jakie są Twoje typy?

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares