Dwa lata bloga zobowiązują… zrobiłam ostatnio podsumowanie poznanych osób, osiągnięć, wniosków. Czas na ranking książek, o których pisałam na blogu. Sporo moich tekstów stanowią recenzje książek, które pochłaniam (ups… czytam) i postanowiłam Wam polecić. Przejrzałam ponownie wszystkie książki, które były bohaterami artykułów i wybrałam dla Was najlepsze z nich, a dokładnie 15 najlepszych książek w moim subiektywnym rankingu blogowym.

Żeby było łatwiej,  podzieliłam wszystkie opisane książki na pięć kategorii: myślenie wizualne, biznes, rozwój osobisty, komunikacja w biznesie, inspiratorzy. To nie przypadek, że te kategorie rankingu odpowiadają kategoriom wpisów na blogu :-) Zacznę od mojej ulubionej kategorii. 

kategoria: myślenie wizualne

01_ranking ksiazek

 1. narysuj swoje myśli
 2. zen prezentacji
 3. współbrzmienie

W tej kategorii znajdują się książki, które wywarły na to, co robię i jak robię ogromny wpływ. Wszystko zaczęło się od publikacji Dana RoamaWszystko można narysować i Narysuj swoje myśli. Ta ostatnia była pierwszą zrecenzowaną książką na blogu i zarazem jedną z ważniejszych. Pokazała mi, w jaki sposób z prostych kresek i kształtów – wyrzeźbić opowieść. Dzięki symbolicznym rysunkom (które każdy potrafi tworzyć) nauczyłam się rozwiązywać problemy i generować nowe rozwiązania, czyli podpuszczać swój własny umysł do twórczej pracy. Co więcej – rysowanie zagościło na stałe w moim życiu.

Kolejne niezwykle ważne i przepiękne książki to publikacje Garra Reynoldsa. Zaczęłam od pierwszej, czyli od Zen prezentacji, potem były jeszcze Zen prezentacji – pomysły i projekty oraz Prezenter bez tajemnic. Książki piękne, niezwykle wizualne, inspirujące i przede wszystkim praktyczne. Udowadniają bowiem, że każdy człowiek potrzebuje przekazu jasnego, klarownego i nierozpraszającego jego umysłu. Jeśli zaintrygujemy słuchacza prezentacją na miarę jego potrzeb i damy mu radość z patrzenia na nią – osiągniemy sukces.

Ostatnia pozycja w tej kategorii to dzieło Nancy Duarte – Współbrzmienie, a także jej poprzedniczka Slajd:ologia. Nie potrafię sobie wyobrazić żadnego mojego występu przed ludźmi w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy bez wykorzystania porad i wskazówek z tych dwóch książek. Każda moja prezentacja, która stanowiła tło mojej wypowiedzi publicznej (na warsztatach, kongresie, czy na uniwersytecie) była tworzona zgodnie z zaleceniami Nancy. Nie umiem i nie chcę już robić inaczej! I powiem bez fałszywej skromności, że kilka razy zdarzyło mi się, że uczestnik moich zajęć podszedł do mnie po zajęciach i powiedział (lub wpisał w ankietę ewaluacyjną), że slajdy były jednym z najmocniejszych elementów mojego wystąpienia.

Wszystkie książki z tej kategorii są pozycjami „MUST READ” dla osób, które planują uczyć ludzi, przemawiać, prezentować, inspirować, koordynować i zarządzać (m.in. nauczyciele, trenerzy, managerowie). Moje prezentacje, które są wynikiem pracy z powyższymi książkami możecie znaleźć na moim profilu na Slideshare.

kategoria: rozwijanie siebie

02_ranking ksiazek

 1. coaching na wyspach szczęśliwych
 2. model biznesowy. ty
 3. realizacja genialnych pomysłów

Kategoria wyjątkowa i bardzo osobista. Nie może tutaj zabraknąć moich nauczycieli, z których dorobku czerpię garściami niemalże każdego dnia.

Pierwsze miejsce to bezsprzecznie Maciej Bennewicz i jego Coaching na wyspach szczęśliwych. Na blogu pojawiła się tylko ta jego książka, ale na mojej półce nad łóżkiem mam przynajmniej 5 innych i wszystkie w niezwykły sposób trafiają w sam środek mojego serca. Podczas mojej podróży na wyspy szczęśliwe stworzyłam nawet swój rozwojowy notes, w którym zapisywałam przemyślenia na temat mojego życia, Teraz, z perspektywy kilku miesięcy widzę dzięki tym zapiskom ogromny postęp w tym, co o sobie wiem i jak wiele pracy włożyłam w swój rozwój.

Drugie miejsce należy do światowego guru – Alexandra Osterwaldera. W swojej pierwszej książce pt. Tworzenie modeli biznesowych, znajdziesz opis kanwy modelu biznesowego i dokładną instrukcję tworzenia go. To pozycja obowiązkowa dla każdego przedsiębiorcy i managera. Kanwa tego modelu okazuje się jednak o wiele bardziej uniwersalna (niż tylko do zastosowań biznesowych), więc w kolejnej książce Model biznesowy. ty znajdziesz praktyczne zastosowanie kanwy do swojego rozwoju osobistego i rozwoju swojej kariery. Poza warstwą merytoryczną – warto zwrócić uwagę na jej kształt i formę – jest bardzo wizualna i przejrzysta dzięki wielu ilustracjom, ćwiczeniom praktycznym, zdjęciom i pięknej grafice. O mały włos nie trafiła do rankingu najlepszych książek w kategorii: myślenie wizualne :-)

Trzecia książka na podium to jedna z pierwszych, którą przeczytałam w poszukiwaniu sposobu na uporządkowanie i zorganizowanie moich kreatywnych pomysłów. Publikacja Realizacja genialnych pomysłów pomogła mi zrozumieć, że żaden pomysł nie jest dobry, jeśli go nie zrealizuję. A żeby to zrobić – muszę go właściwie zapisać, przemyśleć i zaplanować. Wspaniała lektura dla tych, którzy szukają sposobu, a nie tylko inspiracji.

kategoria: komunikacja w biznesie

03_ranking ksiazek

 1. rewolucja social media
 2. zacznij od siebie
 3. sekrety skutecznych prezentacji multimedialnych

Ta kategoria związana z komunikacją była dla mnie najtrudniejsza do ocenienia. Mogę śmiało powiedzieć, że większość książek, które czytałam i opisywałam tutaj w ciągu ostatnich dwóch lat – dotyczyła tego tematu. Porozumiewamy się z innymi ludźmi cały czas – bez względu na to, czy robimy to zawodowo (prezentacje i wystąpienia publiczne, sprzedaż, negocjacje), czy w ramach naszych pasji i zainteresowań (nauka, rozwijanie siebie, pisanie bloga), czy wreszcie w ramach kontaktów z najbliższymi (codzienne rozmowy face-to-face, publikowanie informacji w portalach społecznościowych). We wszystkich tych sytuacjach można spokojnie wykorzystać wiedzę zawartą w publikacjach znajdujących się we wszystkich kategoriach tego rankingu. Jednak podjęłam wyzwanie, więc wybieram książki najlepsze w kategorii – komunikacja.

Pierwsza z wyróżnionych to książka Michała Sadowskiego nt. rewolucji, która dokonuje się na naszych oczach. Rewolucja social media opisuje jeden z podstawowych elementów naszej współczesności jakim są media społecznościowe – portale tj. Facebook, Instagram, czy Titter, platformy blogowe i wiele innych. Publikacja warta przeczytania i… refleksji.

Kolejna wyróżniona pozycja to niepozorna Zacznij od siebie autorstwa Wojtka Grada z podtytułem „Sztuka efektywnej komunikacji”. Niepozorna, bo kiedy po nią sięgnęłam nawet przez myśl mi nie przeszło, ile z niej wezmę dla siebie. Autor w naprawdę błyskotliwy sposób opisuje swoje obserwacje w zakresie porozumiewania się pomiędzy ludźmi (nie tylko na płaszczyźnie biznesowej) i te wnioski są naprawdę ważne dla tych z nas, którzy chcą z większą uważnością podchodzić do drugiego człowieka. Polecam!

Listę zamyka książka Pawła Lenara  Sekrety skutecznych prezentacji multimedialnych – czyli praktyczny przewodnik dla osób tworzących na co dzień prezentacje. Książka tym różni się od publikacji Nancy Duarte (na pierwszy rzut oka traktuje o tym samym), że mało w niej wizualnych przykładów, a więcej technik i strategii. Ma dużą wartość merytoryczną i sporo wskazówek wzięłam dla siebie.

kategoria: inspiratorzy

04_ranking ksiazek

 1. Polka potrafi
 2. zaczynaj od dlaczego
 3. potrząśnij pudełkiem

Ta kategoria mówi sama za siebie. Z jednej strony książki znajdujące się w tej grupie są inspirujące i absolutnie zmieniające sposób myślenia. Z drugiej strony – ich Autorzy są moimi inspiratorami i możliwość przebywania z nimi lub uczenia się od nich – dała mi bardzo dużo w moim życiu.

Ranking otwiera wydana we wrześniu Polka potrafi Magdy Bębenek. Pozycja jest o tyle wyjątkowa dla mnie, że Autorkę miałam okazję poznać osobiście (a nawet przeprowadzić z nią wywiad: inspiratorzy: Magda Bębenek) i dosłownie czuję to, o czym pisała i mam do tego stosunek absolutnie osobisty. Magda postanowiła dać kobietom siłę i udowodnić, że marzenia są po to, aby je realizować – bez względu na wiek, moment w życiu, czy sytuację materialną. Jej apel zawarty w książce, a także przekazywany w dziesiątkach spotkań, które zorganizowała dla czytelniczek mówią same za siebie. Polka potrafi i nie zapominajmy o tym!

Druga pozycja to moje ostatnie odkrycie Zaczynaj od dlaczego, o której pisałam kilka dni temu. Kilkuset stronicowy esej na temat jednego pytania, które może zmienić Twój sposób myślenia, model biznesowy i życie. Nie przegap tego.

Trzecie miejsce na podium przyznałam książce Setha Godina  Potrząśnij pudełkiem. Nie dlatego, że jest najlepszą jego publikacją, ale dlatego, że jako Autor tyle razy mnie zaskoczył i zainspirował, że nie umiem tego policzyć. Na mojej półe stoją tuż obok niej inne wydane w Polsce genialne książki Setha – Wielkie Muuu, Najmocniejsze ogniwo czy Plemiona 2.0. A teraz czekam na dwie grudniowe premiery kolejnych jego książek, które na świecie zdobyły już dawno status bestsellerów: Wszyscy jesteśmy dziwni i Marketing za przyzwoleniem. Seth wyprzedza swoje czasy, to niezaprzeczalny fakt. Dlatego jego książki i blog to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce rozwijać siebie i swój biznes.

kategoria: biznes

05_ranking ksiazek

 1. niskobudżetowy startup
 2. zarządzanie projektami krok po kroku
 3. start-up po polsku

W tej kategorii wyróżniłam 3 książki, dzięki którym stworzyłam kilkanaście map myśli z biznesowymi pomysłami do wdrożenia. Nie jestem (jeszcze) przedsiębiorcą i nie prowadzę własnego biznesu. Prowadzę jednak mnóstwo osobistych i zawodowych projektów, więc potrzebuję stałej dawki inspiracji i sprawdzonych praktyk, które pomogą mi je zrealizować z sukcesem. Każda książka, którą tutaj wymieniam spełniała tę rolę. Wszystkie czytałam w ostatnich miesiącach i czuję że jestem coraz bliżej własnego start-upu. Śledźcie więc moje poczynania, jeśli chcecie być ze mną w tym momencie, kiedy wreszcie pójdę do urzędu i zarejestruję swój pomysł :-) Tymczasem zapraszam do świadomej i nastawionej na konkret literatury biznesowej z najwyższej półki.

I co Ty na to? Zgadzasz się z moimi typami? Czytałeś te książki? A może dzięki temu, co napisałam rozszerzysz swoją listę prezentów świątecznych? I koniecznie podziel się swoimi ulubionymi książkami w powyższych kategoriach.

A jeśli nie zauważyłeś mojego gorącego komunikatu na Facebook, to informuję z ogromna radością, że na hasło: MAPYMYSLI otrzymujesz w księgarni Onepress 10 PLN na zakupy książek :) Promocja ważna do 13.12.2013, więc nie przegap jej!
Szczegóły promocji pod linkiem: Zasady korzystania z kuponów konkursowych.

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares