Mężczyźni są z Marsa a kobiety są z Wenus? Czy oby na pewno? Z moich doświadczeń wynika, że nie jesteśmy z innej planety… A przynajmniej nie z bardzo odległej.

Każdy człowiek ze swoim unikalnym zestawem talentów i silnych stron wnosi wartość do zespołu projektowego. Płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Są jednak pewne cechy przypisywane społecznie kobietom, które mogą stanowić element decydujący dla sukcesu całego zespołu. To zdecydowanie twórcze przywództwo, myślenie kontekstowe i intuicja.

Zespół buduje się na sprzecznościach i różnorodności

Kobiety i mężczyźni nie zamieszkują bardzo odległych planet. W końcu każdy z nas zna na pewno zarówno delikatnych mężczyzn jak i kobiety-twardzielki. Co więcej, nasze osiągnięcia w zarządzaniu projektami zawdzięczamy zwykle połączeniu różnorodności i sprzeczności, a nie jednej konkretnej kompetencji. Dlatego projekty realizują zespoły, a nie jednostki.

Gdybyśmy jednak przyjrzeli się bliżej wszystkim mieszkańcom galaktyki, to okaże się, że ciągły rozwój i dążenie do znajdywania rozwiązań zmieniających świat na lepszy to domena praktycznie każdej kobiety. Dodajmy do tego umiejętność postrzegania szerokiej perspektywy zjawisk, zwłaszcza społecznych, oraz naturalne instynkty i wrażliwość, a już widać kto najczęściej wnosi do zespołu twórczy potencjał.

Czytaj dalej, jeśli masz ochotę poznać 3 elementy jasnej strony mocy każdej kobiety, które odkryte i wzmacniane przyniosą najwięcej korzyści Tobie i Twojemu zespołowi projektowemu.

Twórcze przywództwo

Kobiety uwielbiają się rozwijać. Im więcej kobiet z całej Polski poznaję, tym wyraźniej dostrzegam to zjawisko. To kobiety szukają ciągle nowych inspiracji i przewodników. Są ciekawe świata i podążają za tą ciekawością. Widzę to każdego dnia, kiedy na newsletter PM TIPS zapisują się kolejne osoby, a do grupy #SięgamGwiazd dołączają kolejne kreatywne kobiety chcące zrealizować swoje marzenia. Najpierw się przyglądają, czytają, obserwują. Kolejnym krokiem jest komentowanie postów, pisanie do mnie wiadomości, nawiązywanie relacji. Kolejnym podejmowanie coraz większych wyzwań, które pozwalają rozciągnąć strefę komfortu tam, gdzie jeszcze nas nie było. Tak to działa u kobiet. Mężczyźni także poszukują inspiracji i wiedzy, ale robią to zupełnie inaczej. Mało który zadaje otwarcie pytania na forum, bo trudniej im publicznie pokazać, że czegoś nie wiedzą.

Jako liderki – kobiety budują efektywne zespoły i przewodzą innym kierując się sercem. Zmienianie świata na lepszy to coś, do czego dążymy każdego dnia. Dlatego kobiety świetnie realizują się w projektach społecznych, wolontariackich, polegających na służeniu innym wsparciem i wiedzą. A ja nawołuję tutaj głośno – dodaj do każdego dobrego uczynku dla świata coś, co stanowić będzie inwestycję w twoje osobiste cele (zarobkowe, biznesowe, czy rozwojowe), a stworzysz mieszankę cech nie do ujarzmienia. Będziesz pomagać innym równocześnie wspierając siebie. To fundament twórczego przywództwa.

Uważaj jednak, bo ciągły rozwój łatwo pomylić z ciągłym doszkalaniem, ulepszaniem siebie, dopieszczaniem produktów. A od tego bardzo blisko do stagnacji, którą fundujemy sobie same traktując siebie jako ciągle niewystarczająco gotowe do przejęcia sterów. Nie wpędzaj się w ten stan, bo trudno z niego wyjść. Wystarczająco dobre jest lepsze od niezrobionego wcale.

Jak wzmacniać w sobie twórcze przywództwo: korzystaj z zasobów, które już masz i nie czekaj na idealny moment (bo taki nie istnieje). Zaczynaj z tym, co już wiesz i ucz się w działaniu.

Myślenie kontekstowe

Kobiety są świetne w rozumieniu relacji międzyludzkich. Naszym naturalnym filtrem, przez który postrzegamy świat są ludzie i związki pomiędzy nimi. Także w projektach. A projekty realizują ludzie, a nie procedury czy urządzenia, dlatego tak wielki wkład w prace każdego zespołu projektowego mają właśnie kobiety. Liderka powinna słuchać i obserwować, aby zrozumieć. Czasami trzeba stanąć dwa kroki za zespołem, zająć miejsce na drugim planie, aby móc dostrzec to co niewidoczne dla osób zaangażowanych w dane zadanie. Wtedy łatwiej zobaczyć big picture. Dzięki postrzeganiu projektu całościowo, jako systemu połączonych ze sobą zdarzeń, zadań i ludzi – łatwiej nam podejmować decyzje strategiczne. Naprawdę widzimy więcej.

Zauważyłam, że kobiety wspaniale sprawdzają się jako negocjatorki i mediatorki. Potrafimy odkrywać interesy każdej ze stron przedsięwzięcia i łączyć ludzi wokół wspólnej wizji. Widziałam to wielokrotnie w praktyce. Empatyczne słuchanie i dosłyszenie tego co umyka osobom, które tylko mówią, ułatwia nam naturalna ciekawość i zainteresowanie drugim człowiekiem. Korzystajmy z tego w projektach, które koordynujemy lub wspieramy.

Jak rozwijać w sobie myślenie kontekstowe: koncentruj się zawsze na kluczowym celu do osiągnięcia, równocześnie rozglądając się wokół. Obserwuj i słuchaj zaangażowanych w projekt ludzi, a także otoczenie projektu (partnerów, klientów, dostawców).

Kobieca intuicja

Jestem absolutnie pewna, że kobiety mają wewnętrzny kompas, który nazywamy potocznie intuicją. Ten naturalny kompas stanowi naszą wyjątkową siłę. Dzięki połączeniu dotychczasowych doświadczeń z wrażliwością i empatią potrafimy sprawniej prowadzić nawet najbardziej skomplikowane przedsięwzięcia. Lider, który potrafi wycofać się, przyznać się pokornie, że czegoś nie rozumie i chce to przemyśleć to skarb. Serio. A jeśli w takiej chwili refleksji i wsłuchania się w siebie – dopuści do głosu intuicję, to przybliży się do rozwiązania szybciej.

Uważaj jednak, abyś nie wpadała w skrajności. Intuicja i przeczucia co do pewnych zjawisk są dobre, ale nie powinny w 100% zastąpić analizy ryzyka i wiedzy wynikającej z doświadczeń. Ufaj sobie, a także obserwuj uważnie fakty, zbieraj dane, słuchaj członków zespołu.

Jak rozwijać intuicję: rób systematycznie przystanki na myślenie i wsłuchuj się w swoje reakcje na to, czego doświadczasz. Notuj, prowadź dziennik lub inną formę dokumentowania swoich postępów i odkryć.

Kobiety wnoszą twórczy potencjał do każdego zespołu

Czy przekonałam Cię już, że najlepsze zespoły zawsze składają się z osób o odmiennych osobowościach i talentach? Najlepszy rozwój osobisty opiera się na wzmacnianiu silnych stron i dobieraniu osób do współpracy, które uzupełniają nas talentami, wiedzą i umiejętnościami.

Które z opisanych mocy są w Tobie silne? Jak je rozwijasz i wzmacniasz?

Poniżej “gwiezdna” prezentacja, którą wygłosiłam podczas Seminarium PMI Gdańsk pt. “Kobiecy pierwiastek w zarządzaniu projektami” 16.01.2017 roku  w Gdańsku. Korzystając z okazji pozdrawiam gorąco cały zespół oddziału trójmiejskiego PMI, a także prelegentki i gości seminarium. To był bardzo energetyczny wieczór!

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares