Raz na jakiś czas uczestniczę w wydarzeniu, podczas którego dostaję silny zastrzyk inspiracji.

Digital University-9.1Digital University organizowany przez FSCD Polska, czyli Fundation Strategic Competence Development był właśnie takim powiewem świeżego i bardzo rześkiego powietrza. Myślę, że nie tylko dla mnie.

Jestem przedsiębiorcą, ale także korpo-girl. Spotkań otwartych dla freelancerek i właścicielek biznesów są setki (zwłaszcza w Warszawie, gdzie mieszkam), ale spotkań dla kobiet chcących rozwijać karierę w inny sposób niż we własnym biznesie – zdecydowanie mniej. Tym bardziej możliwość spotkania w jednym miejscu kilkunastu kobiet zajmujących wysokie managerskie stanowiska, a także zasiadających w zarządach międzynarodowych korporacji było da mnie ogromną przyjemnością.

Kluczowe pytanie, na które odpowiedź próbowały znaleźć prelegentki to jak zwiększyć udział kobiet w STEM, czyli w branży technologicznej (Science, Technology, Engineering, Mathematics).

Pierwsze wystąpienie miało tytuł “Pełzająca rewolucja” i było kluczowe dla zrozumienia problemu, którym jest zbyt mała reprezentacja kobiet w branży STEM. Ilość kobiet w branży wzrasta, ale ten progres jest bardzo powolny, stąd określanie tego procesu ślimaczym, powolnym pełzającym.

Potencjal kobiet_raportKompletny raport oraz opis projektu Potencjał kobiet dostępny jest na stronie: http://potencjalkobiet.pl/

 

[eltd_button size=”large” type=”solid” text=”>>> pobieram pełny raport” custom_class=”” icon_pack=”font_awesome” fa_icon=”” link=”http://potencjalkobiet.pl/pdf/RAPORT-Potencjal-kobiet-dla-branzy-technologicznej-18-09.pdf” target=”_self” color=”” hover_color=”” background_color=”” hover_background_color=”” border_color=”” hover_border_color=”” font_size=”” font_weight=”700″ margin=””]

 

Kluczowe czynniki dla wzmocnienia potencjału kobiet w branży technologicznej:

Role-models

Zacznijmy od małego pytania – jaką znasz kobietę naukowca? Czy w Twoich skojarzeniach pojawia się czyjś konkretny wizerunek? Czy długo Ci zajęło wymienienie chociaż jednej kobiety słynącej z tego, że jest naukowcem? Polki zapytane o to najczęściej wymieniają Marię Curie-Skłodowską. Takie są fakty. Smutne fakty. Kojarzymy osobę z innej epoki, którą “świecono” nam po oczach w podstawówce czy liceum, jako tą wyjątkową i łamiącą stereotypy swoich czasów. Ale nie wzmacniano w nas poczucia, że taka wyjątkowość jest dobra.

Bardzo mało wśród nas kobiet, które są kojarzone jednoznacznie z sukcesem w nauce. Prędzej wymienimy jakąś kobietę sukcesu z biznesu technologicznego, niż kobietę zajmującą się zawodowo fizyką, techniką, czy matematyką. A przecież gdyby nie te nauki – nie mielibyśmy innowacji i postępu w branżach farmaceutycznej, energetycznej czy informatycznej. To są obszary światowej gospodarki bez których nie istniałoby nasze dzisiejsze życie, do którego jesteśmy przyzwyczajone. Prąd w gniazdku, czy dostęp do dowolnej informacji, usługi czy produktu przez internet, albo leki na kaszel… to wszystko nasze “oczywiste oczywistości”. A za ich rozwojem stoją tysiące kobiet, które wykonują niewidoczną dla nas pracę.

Wzmacnianie przekonania o własnych umiejętnościach

Kobiety mają niższą niż mężczyźni tolerancję na ryzyko. Widać to na każdym spotkaniu zespołów projektowych, czy innych biznesowych, w których uczestniczę. Pojawia się pytanie i zanim jakakolwiek kobieta zastanowi się czy oby na pewno zna właściwą odpowiedź na to pytanie – wyprzedza ją kolega, który niekoniecznie wie, co mówi, ale się odezwie. Mężczyzn od dzieciństwa wychowuje się na tych silnych i pewnych siebie. Kobiety mają być grzeczne i spokojnie czekać na swoją kolej. Przesadzam? Wyjeżdżam ze stereotypami? Być może w Twoim domu było lub jest inaczej. Ale w druzgoczącej większości rodzin właśnie takie są wzorce wpajane i prezentowane dziewczynkom od dziecięcych lat. Jeśli nawet mówisz głośno o tym, że kobiety i mężczyźni są równi, a potem skaczesz wokół partnera i donosisz mu grzecznie dokładkę do obiadu i pierzesz skarpetki, bo on nie zajmuje się takimi sprawami w domu – Twoje dzieci bardziej wierzą w Twoje czyny, niż słowa.

Wzmacniajmy w naszych córkach i synach przekonanie o tym, że kompetencje i możliwości nie są zależne od płci. Różnimy się podejściem do niektórych spraw lub wrażliwością, ale to nie są czynniki predestynujące nas na całe życie. Z każdej umiejętności można zrobić mocną stronę. Domowy doping jest czymś, co powinnyśmy zafundować naszym dzieciom jako fundament.

Jeśli nie jesteś matką, to szanuj samą siebie. Nie sabotuj swoich własnych działań tłumacząc swój strach przed porażką jako “kobiecą przypadłość”. Naucz się głośno zabierać głos podczas spotkań z koleżankami i kolegami. Wykształć w sobie nawyki wspierające Twoje aspiracje i starania o to, czego pragniesz. Pamiętaj, że faceci nie boją się zadawać głupich pytań.

Kobiety mają wszystko

Potrzebujemy tylko podmuchu w nasze żagle, aby wypłynąć na szerokie wody. Dlatego dziś kolejny raz apeluję do Nas – Kobiet – wspierajmy się nawzajem w poszukiwaniach najlepszych ścieżek rozwoju i sposobów na osiąganie naszych celów. Budujmy kobiece sieci networkingowe, szukajmy partnerek i sprzymierzeńców, mentorek i wzorów do naśladowania. Kreujmy świadomie naszą przyszłość, ponieważ ani rząd, ani żadna komercyjna czy społeczna organizacja nie zrobi tego za nas.

Przyjmijmy postawę człowieka zdecydowanego i odważnego, a nie nieśmiałej i niewiedzącej czego chcemy dziewczynki.

W jaki sposób dziś pokażesz światu, że nie jesteś tylko grzeczną dziewczynką?

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares