Czy ktokolwiek ma jeszcze wątpliwości, że Polka potrafi? Zwłaszcza po ostatnich miesiącach spędzonych na dziesiątkach spotkań zorganizowanych przez Magdę Bębenek, na których inspirowała Polki? Albo po lekturze jej książki o 13 kobietach, które nie zważając na różne ryzyka i nierzadko brak przychylności otoczenia – postanowiły spełnić swoje marzenia i są teraz szczęśliwe? Ja nie wątpię.

Magda

Poznałam Magdę w lipcu. Po wymianie trzech maili umówiłyśmy się jeszcze tego samego wieczora na kawę. Najpierw okazało się, że mieszkamy bardzo blisko siebie, a po kilku wymienionych zdaniach poczułam, że na poziomie emocjonalnym także jesteśmy sobie bardzo bliskie. Obie z pasjami, pomysłami wymykającymi się schematom, wielkim sercem i misją zmieniania świata na lepszy. Zabrzmiało górnolotnie, ale tak właśnie czułam. Wtedy książka Magdy nie ujrzała jeszcze światła, ale ona swoimi działaniami chciała zrobić wszystko, aby dowiedziało się o niej jak najwięcej osób. Postanowiłam ją w tym wesprzeć. Wierzę w takie inicjatywy. Najpierw powstała mapa myśli, potem wywiad z Magdą (inspiratorzy: Magda Bębenek), a ostatnio z dumą noszę koszulkę projektową i torbę :-)

Magda, wierzę w to, że czegokolwiek dotkniesz – zamieni się w coś pięknego i że zrealizujesz każde swoje nawet najbardziej szalone pragnienie. I nie dlatego, że masz magiczną różdżkę, ale dlatego, że masz ogromne i dobre serce, masz w sobie niesamowitą determinację i jesteś bardzo pracowita. I moc jest z Tobą :-)

Projekt

Co jest najważniejsze w całym projekcie Polka potrafi? Niezachwiana wiara w to, że naprawdę potrafimy zmieniać świat, jeśli tylko weźmiemy odpowiedzialność za nasze życie we własne ręce. Nie – czekając na to, co się wydarzy, ale – kreując rzeczywistość. To jest najistotniejsza myśl, którą wzięłam dla siebie i z którą się nie rozstaję. Odpowiedzialność za własne życie. Polki, które opowiedziały Magdzie swoje historie dopiero po złapaniu życia za rogi zaczęły się realizować, zaczęły czuć, że żyją. Nic nie przyszło do nich samo. Spełnienie marzeń nie zaskoczyło ich pod prysznicem. Same, własnymi rękami układały misternie swoje układanki i dzięki temu mogą dziś śmiało powiedzieć, że odniosły swój sukces. To jest właśnie główny przekaz dla mnie. To sobie z tego projektu biorę.

W październiku miałam przyjemność uczestniczyć w głównym spotkaniu autorskim, podczas którego mogłam poznać Polki, których historie stanowiły fundament książki. Prawdziwe kobiety z krwi i kości, które swoją energią, zapałem i pasją zaraziły kilkadziesiąt osób słuchających z wypiekami na twarzy tego, co mają nam do przekazania. A przekaz był prosty i bardzo silny – Ty też potrafisz. Tylko musisz w to uwierzyć i zacząć działać.

Cudownie się złożyło, że tuż po przywitaniu się z Magdą, wpadłam na moją drugą inspiratorkę Klaudię i spędziłyśmy ten magiczny wieczór wspólnie. Siedziałam obok mojej Ryślicielki i trzymałam jej flamastry, kiedy tworzyła sketchnoting ze spotkania :-) Za jej zgodą zamieszczam specjalnie dla Was jej pracę. Zapraszam na wieczór autorski Magdy Bębenek oczami Klaudii Tolman.

ilustracja by Klaudia Tolman | www.klaudiatolman.pl

ilustracja by Klaudia Tolman | www.klaudiatolman.pl

Książka

Kilka tygodni po naszym pierwszym spotkaniu książka została wydana i można było już zdobyć swój egzemplarz. Postanowiłam wtedy kupić 10 sztuk “Polki” – dla ważnych dla mnie kobiet i dla siebie. Swój egzemplarz pochłonęłam w kilka godzin, z wypiekami na twarzy i z radością, że wokół mnie jest tyle wspaniałych osób, które realizują swoje marzenia. Dzięki książce, ale bardziej dzięki poznaniu Magdy – wszystko, o czym marzę nabrało zupełnie innego wymiaru. Jest realne. Jest możliwe do zdobycia. Bardziej, niż kiedykolwiek jest prawdopodobne, że się wydarzy.

Po pochłonięciu swojego egzemplarza (i zarażenia entuzjazmem osoby podróżujące ze mną komunikacją miejską), rozdałam pozostałe egzemplarze tym dziewczynom, z którymi znam się “całe życie”, albo przez ostatnie miesiące połączyło nas coś ważnego. Moja siostra, moja najlepsza przyjaciółka, dziewczyny z mojego zespołu, który opuszczałam zmieniając pracę. “Polka” była najlepszym prezentem, jaki mogłam sobie dla nich wszystkich wymarzyć. Dla siebie także.

Magda podczas jednego ze spotkań autorskich, na którym odebrałam moje hurtowe zamówienie wszystkim moim Dziewczynom wpisała osobistą, niepowtarzalną dedykację. A ja mogę tylko dodać, że podczas wręczania im prezentów były wzruszenia i radość. Po kilku tygodniach od tego momentu postanowiłam sprawdzić jak wygląda ich życie “po lekturze” :-) Poniżej przedstawiam kilka refleksji po lekturze od moich Dziewczyn.

Monika: Jak dla mnie książka „Polka potrafi. Zostań bohaterką własnego życia” Magdy Bębenek, mogłaby mieć tytuł „Zmień chcę na zrobię”, co oczywiście nie ma podtekstu krytycznego. Tak jednym zdaniem wyraziłabym swoją recenzję. Opisane w niej historie to nic innego jak świadectwa tego, że warto w życiu chcieć i po prostu to zrobić. I nie są one zlepkiem mydlanych opowiastek, lecz pełne rzeczywistych zdarzeń i emocji perypetie zwykłych i jednocześnie niezwykłych dziewczyn. Będąc kobietą, żoną, matką, siostrą, córką, przyjaciółką, koleżanką, sąsiadką itd., w każdej odsłonie samej siebie, w świecie pełnym możliwości, oczekiwań tak łatwo się pogubić, a tak naprawdę należy słuchać własnego wnętrza i iść tą drogą. Takie myślenie pozostaje po przeczytaniu książki Magdy, polecam wszystkim szukającym własnej drogi! Dziękuję Autorce za wspaniałą lekturę oraz za wyjątkową dedykację.

Ela:  Są takie momenty, w których mamy uczucie, że coś nam się chce, ale sami nie wiemy co; coś byśmy zrobili, ale wszystko, o czym pomyślimy wydaje się nudne. To uczucie wierci nas w środku, dając wrażenie, jakby coś było nie tak, wywołując dziwny niepokój. Najczęściej wymyślamy tysiące sposobów na to, jak to uczucie zniwelować, włączamy jakiś film, sięgamy po książkę, siadamy przed komputerem. To są oczywiście dobre rzeczy, ale cała sztuka polega na tym, aby nie uciekać od takich momentów a usiąść i wsłuchać się w nie, bo najprawdopodobniej to są najważniejsze momenty w naszym życiu. To są momenty, w których nasze serce próbuje przebić się przez cały śmietnik, którym je codziennie zagłuszamy i pokazać nam naszą drogę. Tam w środku rodzą się nasze pragnienia, a nasze serce wyrywa się do tego, do czego zostało stworzone. Dlatego, jeśli wciąż szukamy siebie, swojej drogi, miejsca dla siebie – nie możemy przeoczyć tych momentów. A kiedy już nadejdą – wsłuchać się w to, co próbuje nam przekazać nasze serce, bo do wygrania jest życie.

Renia: Książka jest o nas, o normalnych kobietach takich jak ja, czy Ty. Przekaz jest prosty – jeśli tylko chcesz możesz spełnić swoje marzenie, bo w tobie jest siła i w tobie są ograniczenia. Tylko my same powstrzymujemy się przed spełnianiem naszych marzeń. Bohaterki książki, zwykłe kobiety pokazują nam, że można zawsze!

Co dalej

Poznanie Magdy, lektura “Polki” i mój aktywny udział w projekcie były jednymi z najcieplejszych i najbardziej energetycznych wspomnień tego roku.

Magda, to wszystko było niesamowite i wiem, że nie zakończymy naszej wspólnej przygody na tym projekcie :-) ściskam Cię bardzo mocno :-)

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares