Jeśli miałabym streścić książkę Realizacja genialnych pomysłów w jednym wierszu, to pewnie wyglądałby on tak:

KREATYWNOŚĆ  x  ORGANIZACJA  =  EFEKT

Ale w związku z tym, że nie muszę się aż tak ograniczać, to opowiem Ci o niej nieco więcej, bo naprawdę warto.

W dziejach ludzkości mieliśmy wielu wynalazców, twórców, naukowców czy wizjonerów. Dziś nazwalibyśmy ich najbardziej kreatywnymi jednostkami. Ludzie ci mieli wiele genialnych pomysłów, niektóre z nich zmieniły świat, inne zostawiły po obie jedynie jakiś mały ślad, ale większość z nich bezpowrotnie uleciała. Dlaczego nawet najbardziej twórczy i płodny umysł nie wystarczy do tego, aby powstające w nim wielkie idee rewolucjonizowały świat? Temat ten badał Scott Belsky i podzielił się z nami wynikami swoich wieloletnich obserwacji na łamach książki, o której dziś opowiem.

Aby proces twórczy przynosił rezultaty, powinieneś właściwie zorganizować sobie pracę nad pomysłem i nad jego wdrożeniem. Kreatywność i organizacja muszą iść w parze, aby nasze niezwykłe pomysły mógł ujrzeć świat.

Żywot Twojego pomysłu zależy od trzech elementów:

  1. właściwej organizacji,
  2. sił społecznych oraz
  3. Twoich zdolności przywódczych.

Właściwa organizacja to – najprościej rzecz ujmując – właściwe zarządzanie energią. Możesz mieć setki pomysłów na minutę, ale jeśli ich właściwie nie poukładasz, to najprawdopodobniej nie zauważysz żadnych postępów, bo Twoja energia się rozproszy. Jak zatem skutecznie organizować pomysły i własną pracę?

Po pierwsze, zapisuj pomysły. Archiwizowanie i gromadzenie ulotnych myśli jest niezwykle ważne. Zawsze noś przy sobie notes, kalendarz, albo luźne kartki, aby w każdej chwili zapisać lub narysować ciekawą myśl. Pilnuj, aby wszystkie te pomysły w pewnym momencie znalazły się w jednym miejscu. Chowaj tam także swoje szkice, linki do ciekawych stron internetowych, notatki, konspekty, ulotki, ważne dla Ciebie fragmenty artykułów czy inne odniesienia.

Następnie porządkuj pomysły. Rób systematycznie przeglądy zebranych zapisków i dokumentów, przeprowadzaj selekcję i filtruj je według ustalonych przez siebie kryteriów. Wyławiaj najciekawsze, nazywaj je, rozwijaj i modyfikuj.

A następnie działaj. Wybieraj najbardziej wartościowe idee, planuj działanie i wdrażaj w życie. Testuj, sprawdzaj, badaj, ćwicz. Nie czekaj, aż będziesz w pełni gotowy do podjęcia pierwszych kroków. Taki idealny stan może nigdy nie nadejść. Lepiej zacząć trochę nieprzygotowanym, a w trakcie działania uczyć się i poprawiać błędy. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie od perfekcyjnego zwlekania.

Siły społeczne to otaczający Cię ludzie. Wielkie osiągniecia rzadko powstają w odosobnieniu, dlatego poszukuj partnerów i przyjaciół. Wokół Ciebie na pewno jest wiele „dobrych duchów”, które chętnie Ci pomogą, albo wesprą zasobami, jeśli tylko ich zaprosisz do współpracy. Dziel się pomysłami, komentuj i czekaj na feedback. Jeszcze nigdy dotarcie do osób o podobnych zainteresowaniach lub do potencjalnych inwestorów i partnerów nie było tak proste jak dzisiaj, w erze szybko rozwijających się mediów społecznościowych, dzięki którym ludzie tworzą grupy motywujące się i wspierające. Zaangażuj się w 100% w swój pomysł. I zaangażuj innych.

Twoje zdolności przywódcze to wszystkie Twoje umiejętności przewodzenia ludźmi, z którymi współpracujesz. Najpierw naucz się kierować sobą. To dla wielu najtrudniejsze zadanie, ale odrobienia tej pracy domowej nigdy nie staniesz się wielkim liderem, za którym będą szli ludzie. Szukaj osób, które są ambitne i wytrwałe. Dyplom wyższej uczelni i znajomość trzech języków obcych nie zawsze jest gwarantem sukcesu w życiu. Dlatego szukaj tych, którzy będą mogli pochwalić się nie tylko dyplomem, ale pasją, która napędza ich życie. Jeśli ktoś jest zdolny do wytężonej pracy po to, by zrealizować swoje marzenie, to jeśli przekonasz go, że Twoje marzenie też jest warte wysiłku – taka osoba wejdzie w Twój projekt pełna energii i zapału. Nagradzaj swój zespół za sukcesy, systematycznie ich motywuj do osiągania coraz wyższych szczytów, szanuj ich opinie i prawo do autonomii.

A kiedy zrobisz to wszystko, to nic już nie stanie na przeszkodzie Twoim marzeniom…

Ilustracja: odręczna mapa myśli, którą przygotowałam podczas czytania książki

 

Patrz: Realizacja genialnych pomysłów. Jak sprawić, by nie skończyło się na gadaniu – Scott Belsky (Onepress 2011)

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares