Zauważyłaś na pewno, że kocham czytać. To moja miłość i nie ma milimetra kłamstwa w stwierdzeniu, że jeśli miałabym spakować małą walizkę i wyemigrować na bezludną wyspę, to pierwsze, co bym do niej schowała, to byłby Kindle załadowany książkami po brzegi. Oczywiście, gdybym miała większą walizkę, albo kontener, to spakowałabym całą biblioteczkę, bo ubóstwiam zapach książek papierowych. Taki fetysz. Ale do rzeczy. Otwieram nowy cykl na blogu. Będę opisywać Ci co miesiąc kilka wybranych książek, które przeczytałam w poprzednim miesiącu i które zrobiły na mnie największe wrażenie.

Kreatywność na zawołanie – Todd Henry

Kreatywnosc na zawolaniePotrzebujesz ujarzmić swoje pomysły? Chciałabyś wpadać na nie częściej niż od przypadku do przypadku? No to witaj w klubie! Mam doskonałą wiadomość – odkryłam dla nas genialną książkę, którą musisz przeczytać. Bo każda kreatywna dusza cierpi czasami na syndrom wypalenia, pustki albo próżni w głowie. Równie często zdarzają się jednak stany zgoła przeciwne – pobudzenie, nadproduktywność albo jak ja to nazywam “czkawka kreatywna”.

Todd Henry w swojej książce o wywoływaniu twórczych stanów na zawołanie przychodzi z pomocą tym z nas, którym płaci się za generowanie pomysłów. I nie mówię tutaj o projektantach z agencji kreatywnych, ale o każdym człowieku, który pracuje umysłowo i buduje na co dzień koncepcje lub prowadzi projekty. Ja odnalazłam w niej siebie. Na każdej stronie.

Książka nie zrobi nic za Ciebie. Ale pozwoli Ci się przejrzeć w lustrze i nabrać dystansu do przekonań na temat “weny twórczej”. Idealnie sprawdzi się w pracy managerów, liderów, projektantów, specjalistów każdej dziedziny.

Tutaj znajdziesz książkę Kreatywność na zawołanie, a tutaj moją recenzję wraz z boską sketchnotką.

Na skróty. Jak hakerzy, wynalazcy i gwiazdy sięgają po sukces – Shane Snow

na-skroty-jak-hakerzy-wynalazcy-i-gwiazdy-siegaja-po-sukces-b-iext30140821Są takie schematy, które mogą Ci zapewnić mistrzostwo. Nie żartuję. Mówię o osiąganiu szczytów, a nie średnich półek. Mówię o ambitnych i rewolucyjnych wyczynach. Mówię o rekordach, o których być może śnisz. Mówię o Twoich marzeniach, które możesz dosięgnąć szybciej.

Shane Snow zabierze Cię na wycieczkę po 9 technikach, które pozwolą Ci ominąć wydeptane ścieżki, którymi podążają inni. Pokaże drogi na skróty, sprytne, ale nie nielegalne i nieuczciwe. Poprowadzi Cię po tunelach, których nie widać gołym okiem, bo nie uczą o nich w szkołach. Znają je tylko mistrzowie.

Książka jest raczej inspiracją i przewodnikiem, niż poradnikiem, więc nie znajdziesz tutaj gotowców, ale za to dziesiątki przykładów ludzi, którzy żyją wśród nas i którzy wyszli poza schematyczne myślenie. Pozycja idealna dla trenerów biznesu, project managerów, liderów.

Tutaj znajdziesz książkę Na skróty, a tutaj stronę z moją rysunkową recenzją.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Sztuka autopromocji w mediach społecznościowych – Guy Kawasaki, Peg Fitzpatrick

jak-cie-widza-tak-cie-pisza-sztuka-autopromocji-w-mediach-spolecznosciowych-b-iext30140806Lubię książki nie przegadane i esensjonalne. Tę przeczytałam w 2 godziny, ale pracuję z nią już drugi tydzień. Prezentuje bardzo ciekawe podejście do obecności w mediach społecznościowych i pokazywanie w nich swoich silnych stron. Momentami rewolucyjne stwierdzenia, które kłóciły się z moimi założeniami. Jednak testuję je od kilkunastu dni i widzę tylko pozytywne reakcje. Jeśli gubisz się w oceanie możliwości i zmiennych algorytmów wyszukiwarek i portali społecznych, to masz przed sobą właściwych przewodników.

Guy i Peg to biznesowa para, która ma na koncie osiągniecia liczone w setkach tysięcy… udostępnień, polubień, folllowersów, obserwatorów i czytelników. Dobry content nie obroni się sam. Tłumy nie wejdą na Twojego genialnego bloga, czy profil na LinkedIn, jeśli nie zaplanujesz swojej kampanii komunikacyjnej i nie zaprosisz na niego właściwych ludzi we właściwy sposób.

Książka wypełniona praktycznymi przykładami i… samozachwytami nad Guyem Kawasakim. Jeśli nie przeszkodzi Ci to w lekturze, to myślę, że sporo z niej wyciągniesz. Bo od niego warto się uczyć. Takich jak on jest w social media niewielu. Bo na szczycie nie ma tłumu.

Tutaj strona książki Jak Cię widzą, tak Cię piszą.

Jutro zaczyna się dziś, czyli jak zaprojektować swoją wymarzoną przyszłość – Edyta Walęciak-Skórka

jutro-zaczyna-sie-dzis-czyli-jak-zaprojektowac-swoja-wymarzona-przyszlosc-b-iext30439155Moc takich książek drzemie w ich Autorkach. Przeżywamy właśnie zalew książek z półki motywacyjnych poradników dla kobiet. Sama działam w tej branży, więc wiem co mówię. W ostatnich miesiącach wiele kobiet postanowiło wydać własną książkę opartą na doświadczenaich i praktyce (terapeutycznej, trenerskiej, coachingowej). Wartość książki należy więc mierzyć nie tylko przez pryzmat kilkuset stron papieru, ale całokształtu działań i wartości osoby, która za nią stoi.

Polki są wciąż niepewne swoich mocy i siły wpływu na innych ludzi. Nie każda z nas urodziła się liderką, ale każda z nas jest Kreatorką Jutra. Takie idee szerzę w ramach mojego autorskiego projektu dla kobiet świadomie projektujących swoją przyszłość. I takie same postulaty szerzy Edyta Walęciak-Skórka, która pomogła wielu kobietom w ramach Akademii Projektantek Przyszłości. Bardzo kibicuję zarówno Autorce, jak i Członkiniom społeczności Projektantek. A książkę polecam każdej kobiecie na początku swojej drogi zmian. Każdej, która niepewna siebie i swoich marzeń – pragnie być szczęśliwa.

Tutaj strona książki Jutro zaczyna się dziś, a także stronę  Akademii Projektantek Przyszłości.

A Ty, jakie książki pochłonęłaś w styczniu i chciałabyś nam polecić?

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares