Przed Wami kolejna odsłona kursu myślenia wizualnego. Tym razem opowiem Wam czym jest twórcza wizualizacja –  czyli zaawansowana funkcją naszej wyobraźni, miara bystrości naszego umysłu.

Odcinek 3 – twórcza wizualizacja

Kiedy wrzucisz słowo „wizualizacja” w wyszukiwarkę, to najprawdopodobniej znajdziesz mnóstwo odniesień do stron dotyczących projektowania przestrzeni i grafik. Tym zajmiemy się przy innej okazji, a dziś zabiorę Cię na wycieczkę w głąb Twojego umysłu.

Twórcza wizualizacja to wykorzystanie możliwości Twojej wyobraźni do kreowania świata zgodnie z Twoimi marzeniami i potrzebami. Działa prosto – zamykasz oczy i wyobrażasz sobie rzeczy lub sytuacje, które miały miejsce lub dopiero mogą się wydarzyć. Malujesz pod powiekami docelowy obraz tego, o czym marzysz. Najlepsze wyniki osiągniesz, jeśli poprzedzisz to chwilą relaksacji, albo przed snem, kiedy Twój organizm jest wystarczająco odprężony i rozluźniony.

Wizualizacja wzbogaca nasze przeżywanie i doświadczanie i jest podstawą organizacji myśli w umyśle. Dzięki niej skuteczniej archiwizujemy informacje i pomysły poprzez stałe tworzenie nowych powiązań pomiędzy nimi. Dzięki wizualizacji tworzymy w umyśle magazyn naszej wiedzy o świecie, bo zapisujemy tam wszystko to, co widzimy. Im bardziej przestrzenne są te obrazy, tym lepiej. Orazy trójwymiarowe łatwiej zapamiętujemy, bo są bliższe naszym rzeczywistym przeżyciom.

Wzrost zainteresowania twórczą wizualizacją coraz częściej obserwujemy w sporcie. Sportowcy przed rozpoczęciem biegu, meczu, czy trudnych ćwiczeń wyobrażają sobie idealny przebieg całego wydarzenia. Nie tylko puchar zwycięzcy trzymany w dłoni, ale kompletne wydarzenie od wystartowania aż do mety, każdy uścisk mięśnia, każdą kroplę potu na czole. Zupełnie jakby odtwarzali w głowie film z tego wydarzenia, zanim jeszcze zostanie nakręcony w rzeczywistości. Działania takie pozwalają sportowcom przeanalizować wszystkie napięcia i trudności, które mogą się pojawić w trakcie rozgrywki i przygotować się do nich zawczasu. Przygotowują także swój umysł, który nie będzie zaskoczony, kiedy wydarzy się jakikolwiek z tych scenariuszy.

Kiedy coś sobie wizualizujesz, to staraj się zrobić to jak najdokładniej, wyobrażając sobie najdrobniejsze szczegóły danej sytuacji. Pomagaj sobie zadając pytania, np.: jak się teraz czuję? co widzę? co czeka na mnie za rogiem? jaki zapach czuję? jaka jest temperatura powietrza? itd.

Niektórzy wierzą, że myślami kształtujemy naszą rzeczywistość. Ja także. Nie będę tutaj jednak nikogo zachęcać do wiary w prawo przyciągania, ani moc pozytywnego myślenia, spokojnie. W twórczej wizualizacji nie ma nic nadprzyrodzonego, a jedynie to, co jest jedną z najbardziej naturalnych funkcji Twojego umysłu, którą wykorzystujesz w każdej minucie i sekundzie swojego życia, czy tego chcesz, czy nie, czy masz tego świadomość, czy nie.

Samo wizualizowanie nie zrealizuje Twoich celów i marzeń, może jedynie pomóc w oswojeniu się z pewnymi sytuacjami, możliwościami, alternatywami. Jest jednak nie do przecenienia w kreatywnym rozwiązywaniu problemów i poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań.

Jestem bardzo ciekawa Waszych doświadczeń z wizualizacją. Podzielcie się nimi w komentarzach.

Pozostałe artykuły z tej serii znajdziesz tutaj:
Odcinek 1 – czym jest myślenie wizualne
Odcinek 2 – szkicowanie
Odcinek 4 – graficzne prezentowanie danych

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares