Nie każdy z nas jest grafikiem komputerowym, ale zdecydowana większość z nas ma dostęp do Internetu, a więc największego worka z pomysłami i materiałami, które można wykorzystać do zbudowania swojego osobistego dossier zawodowego. Dziś podpowiem jak to zrobić nie inwestując w płatne programy i korzystając jedynie z własnej głowy i tego, co jest dostępne w sieci za free.

Na początku jest pomysł

Zastanów się, po co chcesz przygotować taki materiał o sobie. Czy potrzebujesz po prostu rozbudować swoje dotychczasowe dossier zawodowe? Czy chcesz pokazać się od tej kreatywnej strony? Szukasz pracy i potrzebujesz unowocześnić swoje CV? A może chcesz zrobić jedynie uzupełnienie do swojego CV w formie interaktywnej prezentacji? Od obranego przez Ciebie celu będzie zależało to, jak pokierujesz swoją pracą nad tym materiałem.

Pomyśl teraz, co chcesz w takim materiale pokazać. Czy wszystkie swoje mocne strony? Czy tylko projekt, który ostatnio zakończyłeś z sukcesem? A może szukasz klienta na konkretne usługi, które świadczysz i chcesz się skupić tylko na jednym aspekcie z Twojego wachlarza możliwości?

Przemyśl dokładnie wszystkie Twoje wyróżniki. Nie jest trudno zrobić listę swoich dyplomów, czy certyfikatów. Takie informacje ludzie często zawierają w swoich CV myśląc, że to właśnie pokazuje ich wyjątkowość. Nie jest tak w rzeczywistości. Certyfikaty jedynie potwierdzają pewne nasze umiejętności, ale niekoniecznie tworzą aurę wyjątkowości. Weźmy na przykład dyplom ukończenia kursu angielskiego. Tak wielu ludzi ma jakiś dyplom w tej dziedzinie, że aż trudno mówić o unikalności tej umiejętności. Zdecydowanie trudniej jest wydobyć takie informacje o sobie, które świadczą o naszych naprawdę wyjątkowych umiejętnościach. Skup się tutaj na swoich mocnych stronach. Zastanów się, co jest w Tobie na tyle szczególnego, że inni zwrócą na to uwagę. Jakie rzeczy potrafisz robić, których inni nie potrafią itd.

Pomyśl także, kto jest docelowym odbiorcą takiego materiału. Czy potencjalny pracodawca w wymarzonej korporacji, czy potencjalny klient Twoich usług? Czy będzie to materiał przygotowany z myślą o konkretnym projekcie, w którym chcesz uczestniczyć, czy jedynie ogólnym materiałem dostępnym dla wszystkich. To ważne rozróżnienie na tym etapie.

To jest właśnie moment na te wszystkie przemyślenia i zebranie w jednym miejscu najważniejszych informacji o sobie, które chcesz w dalszych krokach zaprezentować.

Czas na wdrożenie pomysłu w życie

Rekomenduję Ci przygotowanie Twojej prezentacji w formie:

  • slajdów – ponieważ to najpopularniejszy format takich materiałów informacyjnych na świecie. Oczywiście możesz wybrać inną formę prezentacji, np. oferowaną na platformie Prezi, jednak pamiętaj, że nie każdy odbiorca takiego materiału będzie potrafił go otworzyć lub znaleźć w nim najważniejsze informacje.
  • filmu – ponieważ materiały video są coraz bardziej popularne, są łatwe do odtworzenia, każdy wie czego się po takiej formie wyrazu spodziewać. Możesz wykorzystać YouTube, albo coraz fajniej rozwijającą się platformę Vimeo, z której ja sama korzystam.

Poniżej lista możliwych narzędzi i materiałów, których możesz użyć do stworzenia swojej prezentacji za darmo:

ilustracje

Jeśli nie jesteś grafikiem, to najprawdopodobniej będziesz musiał skorzystać z dobrodziejstw portali, które udostępniają bezpłatnie mnóstwo tego typu materiałów. Osobiście korzystam z następujących miejsc: Sxc, Stockvault, czy Flickr, gdzie znajduje się mnóstwo zdjęć, grafik i ilustracji, które można wykorzystać do swoich potrzeb. Pamiętaj jednak, żeby zawsze czytać zapisy na temat praw autorskich do danego obiektu!!! Nie wszyscy autorzy pozwalają na takie wykorzystywanie swoich prac. Bądź czujny, aby nikogo nie urazić, ani nie złamać prawa.

infografiki

Jeden z lepszych sposobów na zaprezentowanie w formie wizualnej pewnych informacji (liczbowych i jakościowych). W sieci znajduje się mnóstwo aplikacji, które umożliwiają ich tworzenie on-line, a następnie pobieranie w dowolnych formatach. Pisałam już o nich kilka razy, m.in. w poniższych artykułach na blogu:

ikonki

Czasami nie potrzebujemy większej grafiki, czy dobrej jakości zdjęcia, a jedynie małych ikonek, symboli, które pomogą nam uwypuklić niektóre informacje lub zwrócić na nie uwagę. Osobiście korzystam ze zbiorów znajdujących się tutaj: FindIcons, IconFinder, czy Genericons.

tła, czcionki, banery

Kolejne elementy, od których w sieci jest zatrzęsienie. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę odpowiednie hasło (najlepiej po angielsku, ponieważ otrzymasz wtedy większy wybór) i znajdziesz mnóstwo miejsc, które takie elementy udostępnia za darmo. Moim ulubionym miejscem jest WebDesignHot.

Tak naprawdę, to zupełnie nieważne jakiej grafiki, czy platformy prezentacji użyjesz. Kluczowe jest to, aby wybór był przemyślany i pasował do Twojej konkretnej sytuacji. Zwróć na to szczególną uwagę, kiedy będziesz dobierać elementy składowe swojego dzieła.

A teraz pokaż światu swoje dzieło

Zastanów się jakie miejsce będzie najbardziej odpowiednie do pokazania swojego visual resume. Po wybraniu miejsca spośród takich opcji jak YouTube, czy Vimeo – pomyśl, czy nie byłoby fajnie zaprezentować tego szerszej publiczności, np. linkując materiał do swojego profilu na LinkedIn, GoldenLine, czy Facebook. Czasami fajnie wygląda także skrócenie linku do prezentacji i wpisanie go do tradycyjnego CV, jako kolejne miejsce potwierdzające nasze umiejętności czy kwalifikacje. Możesz wrzucić link do swojej stopki w mailu, a także w stopce dokumentów w Wordzie (np. w ofercie dla klienta). Czasami takie nienarzucające się miejsca są idealnymi dla takiego linku, ponieważ do nich także zaglądają Twoi czytelnicy czy partnerzy biznesowi.

Na zakończenie, zamieszczam poniżej moją prezentację, którą przygotowałam kilka dni temu na konkurs dla pracowników mojej firmy “Moja pasja – moja energia”. Celem prezentacji miało być pokazanie swoich pasji „po godzinach pracy” kolegom z firmy. Postanowiłam pochwalić się moimi dwoma książkami, które napisałam, a także zachęcić do wizyty na moim blogu. Prezentacja miała mieć maksymalnie 5 slajdów i być w formie pliku PowerPoint. Gotowy materiał przesłałam do organizatorów konkursu, a Wam prezentuję go za pośrednictwem platformy SlideShare. Wszystkie zdjęcia i grafiki użyte w tej prezentacji są albo moją własnością, albo ich licencje pozwalają na takie ich użycie.

Jeśli po przeczytaniu powyższych wskazówek postanowiłeś stworzyć swoje Visual resume, to koniecznie podziel się w komentarzu linkiem do gotowego materiału. To będzie kolejne miejsce, w którym możesz zaprezentować swoje umiejętności. Może właśnie tutaj znajdzie Cię Twój przyszły partner biznesowy, albo klient. :-)

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares