Sięgnęłam po książkę „Zacznij od siebie! Sztuka efektywnej komunikacji” ponieważ od dawna fascynuje mnie zjawisko komunikacji międzyludzkiej, a na naszym rynku brakuje mi książek opisujących komunikację inaczej, niż tylko poprzez pryzmat mowy ciała, technik wywierania wpływu, czy prowadzenia negocjacji.

Wojtek Grad w swojej publikacji dzieli się z nami przemyśleniami na temat umiejętności porozumiewania się pomiędzy ludźmi, która nie jest, bynajmniej, domeną większości z nas. Jego spostrzeżenia są błyskotliwe i często ostre jak brzytwa. Niestety niejednokrotnie odniesiesz wrażenie, że pisze o Tobie… Ja tak miałam kilkakrotnie. Tym większą mam motywację do poprawienia swoich kompetencji i do większej uważności. W końcu komunikujemy się bez przerwy – z mężem, żoną, szefem, z otaczającym nas światem. Niestety każdemu z nas wciąż zdarza się nie zwracać uwagi na to, czy nasze komunikaty zostaną właściwie odebrane przez odbiorców. Nadinterpretujemy to, co słyszymy z ust naszych rozmówców,  błędnie zakładamy, że lepiej od nich wiemy o co chodzi im chodzi.

Najlepszy rozdział książki to,  w moim przekonaniu, część o emocjach w komunikacji. Uświadomił mi, że nieważne czy akurat mówię, czy słucham – jestem uczestnikiem procesu komunikacji i powinnam okazać drugiej jego stronie należny szacunek i zainteresowanie. Jeśli chcę być świadomym uczestnikiem tego procesu, to muszę mieć zawsze na względzie, że każda taka sytuacja, to budowanie relacji.

 

Mapa myśli przygotowana w programie ConceptDraw MindMap.

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares