Wiele razy pisałam na blogu o inspirowaniu. Określenie to stało się dla mnie trochę jak nazwa szufladki, w którą wkładam tych, którzy sprawili, że moje serce zaczęło bić szybciej. Nie potrafiłam zdefiniować tego słowa do momentu, w którym przeczytałam książkę Zaczynaj od dlaczego Simona Sinek. Publikację tę powinien przeczytać każdy, kto kiedykolwiek nazwał się liderem, albo marzy o tym, by nim być. Według Autora bowiem “prawdziwy przywódca potrafi zgromadzić wokół siebie ludzi, którzy są gotowi do działania nie dlatego, że zostali do tego nakłonieni, lecz dlatego, że zostali zainspirowani. U kogoś, kto został zainspirowany, motywacja do działania jest sprawą głęboko osobistą. Jest to silniejsze niż perspektywa nagrody czy zysku. Wręcz przeciwnie, taki człowiek jest gotów ponieść dodatkowe koszty, znieść wszystkie niedogodności, a nawet cierpieć“. Czyli już wiem, dlaczego w gronie Moich Inspiratorów znalazł się Marcin, Klaudia i Magda, a wywiady z kolejnymi z nich czekają na publikację. To osoby, które nie przekonały mnie do zmian obiecując biznes życia, a raczej zachęciły mnie do wdrożenia widocznych zmian w moich nawykach poprzez swoją postawę, wartości i sposób życia. Są wiarygodni, bo całym sobą pokazują, że to co mówią = temu, co robią. Znam kilku takich ludzi, którzy także w biznesie, czyli twardej szkole życia, potrafią odsunąć na daleki plan korzyści finansowe, jeśli mieliby zrobić coś co kłóciłoby się z ich wewnętrzną uczciwością, lojalnością, czy innymi żelaznymi wartościami, które wyznają. Takie osoby są dla mnie inspiratorami i pójdę za nimi, jeśli tylko poproszą.

z-onepress-zaczynaj-od-dlaczegoKsiążka Zaczynaj od dlaczego opisuje dziesiątki przykładów ludzi, którzy przekonali innych do swoich pomysłów, często rewolucyjnych i mało popularnych. Dokonali tego nie dlatego, że pomysły były świetne, a oni sami byli pracowici i wytrwali (chociaż to także ważne warunki sukcesu), ale przede wszystkim dlatego, że czuli głęboko w sercu DLACZEGO to robią. Wielu ludzi, których spotykamy na naszej drodze życia (prywatnie i zawodowo) umie opowiedzieć CO robią. Pewna część z nich potrafi także określić CZYM się WYRÓŻNIAJĄ od innych. Tych lubimy bardziej. Mają bardziej precyzyjne cele, są konkretni, zdecydowani. Często wybieramy ich w wyborach, kupujemy ich produkty, korzystamy z ich usług. Mają w końcu świadomość swoich mocnych stron, potrafią je pokazać, sprzedać, ale czy potrafią przekonać naszą intuicję? Z tym już niekoniecznie.

Simon Sinek zabiera nas we wspaniałą podróż po świecie prawdziwych przywódców i organizacji, które pod ich kierownictwem zmieniały rzeczywistość. Konstrukcja książki Zaczynaj od dlaczego jest prosta – mnóstwo przykładów potwierdzającą jedną tezę – że jeśli wierzymy w to, co robimy, jeśli całym sobą jesteśmy tego manifestacją – to ludzie za nami pójdą.

Jeśli nie lubisz książek, które sprawiają, że co drugie zdanie odpływasz w niebyt swoich myśli, to jej nie czytaj. Jeśli nie lubisz książek, które odpowiadają na bardzo ważne pytania, to po nią nie sięgaj. I w końcu, jeśli nie lubisz książek, po których nic nie jest już takie samo, jak wcześniej, to nawet nie zaczynaj jej szukać.

Jeśli jednak chcesz zrozumieć DLACZEGO tylko niektórym udaje się porwać innych i zakrzywiać czasoprzestrzeń – wiesz co powinieneś zrobić już teraz.

A jeśli jeszcze nie jesteś zdecydowany, to zachęcam do obejrzenia tego: