Ostatnio pisałam o moim osobistym projekcie: więcej przestrzeni w mieszkaniu. Jeśli pracujesz na co dzień w obszarze zarządzania projektami, to forma tego wpisu i jego struktura Cię nie zaskoczyła. Jeśli jednak Twoja specjalizacja jest zupełnie inna, to dzisiejszy wpis powinien rozjaśnić temat.

zostałam kierownikiem projektu. co teraz?

Każdy kierownik projektu wie, że aby dobrze rozpocząć projekt – trzeba dobrze go opisać i potwierdzić ze sponsorem kierunek i sposób działań. Kierownik projektu to zwykle koordynator w danym przedsięwzięciu, który organizuje prace projektowe. Czasami prace wykonuje samodzielnie, ale najczęściej z zespołem. W zależności od specyfiki i poziomu skomplikowania zadania – tworzy także różnego rodzaju dokumentacje projektowe opisujące działania i pomagające monitorować prace w trakcie realizacji.

na początku był chaos

Wyobraź sobie, że jesteś kierownikiem projektu. Twój sponsor (osoba, której zależy na osiągnięciu celów projektu i najczęściej mająca budżet na jego realizację) powołuje Cię do tej roli i mówi w kilku zdaniach na wysokim poziomie abstrakcji co i na kiedy masz zrobić, aby był szczęśliwy. Czyli co masz zrobić, aby jego przełożony był szczęśliwy – jak nieraz się śmiejemy z kolegami. Zwykle język, w którym komunikuje się z nami sponsor jest zrozumiały najlepiej dla niego samego. Jeśli zbytnio zaufasz swojej umiejętności czytania innym w myślach – możesz w tej chwili wpaść jak śliwka w kompot. Ostrzegam Cię – czytanie w myślach sponsora nigdy się nie opłaca. Wszyscy mamy inne obrazy świata w głowie, porozumiewamy się na różnych poziomach zrozumienia zjawisk. Potwierdź więc minimum dwa razy czy dobrze się rozumiecie, a następnie zapisz to i poproś sponsora o podpis pod tą deklaracją.

karta projektu to startowy dokument w każdym projekcie

Bez karty projektu nie ruszaj w żadną podróż. To jak paszport. Nie tylko pomoże przejść przez różne granice, ale także otworzy wiele drzwi i poświadczy skąd przychodzisz. Karta projektu ma różne oblicza. W każdym standardzie zarządzania projektami znajdziesz propozycje innych szablonów. Ale wszystkie są zgodne co do tego, że warto w niej odpowiedzieć na podstawowe pytania dot projektu, aby potem sprawniej w nim działać.

najważniejsze zagadnienia, które opisuje się w Karcie projektu

  • Cel projektu:  …
  • Potrzeba, z której wynika projekt (uzasadnienie projektu): …
  • Produkty cząstkowe projektu: …
  • Możliwe sposoby realizacji projektu: …
  • Budżet projektu: …
  • Harmonogram – kluczowe kamienie milowe w projekcie: …
  • Zespół realizujący projekt: …
  • Zagrożenia (ryzyka negatywne w projekcie): …
  • Szanse (ryzyka pozytywne w projekcie): …

Można tych rozdziałów dopisać więcej, ale często tyle wystarczy, aby zrozumieć co mamy zrobić.

osobisty, czy zawodowy?

Zauważ, że nie ma zupełnie znaczenia, czy projekt, który uruchamiasz ma swoje źródło w Twojej pracy, czy w domu. Każdy projekt powinien mieć jasno określony cel, docelowe rezultaty, czy zidentyfikowane ryzyka i szanse. Niedługo będę o tym pisać, więc jeśli jesteś ProjectManagerką, to śledź bloga.

narzędziownia ProjectManagerki

Poniżej wklejam Ci szablon Karty projektu, który najczęściej wykorzystuję. Przygotowałam dla Ciebie dwie wersje kolorystyczne. Poszukaj inspiracji także w moim artykule Myślenie wizualne w zarządzaniu projektami. Jeśli podobają Ci się zamieszczone tam formaty kart, to napisz do mnie, a opublikuję kilka map myśli, abyś mogła z nimi popracować  w Twoich inicjatywach.

ProjectManagerka.pl_karta projektu ProjectManagerka.pl_karta projektu_grey

 

Fajny artykuł? Podziel się >>>

shares