Karta kredytowa to produkt bankowy umożliwiający płacenie za towary i usługi pieniędzmi pożyczonymi od banku. To wygodne rozwiązanie dla osób, które potrzebują dodatkowych środków. Decydując się na nie, musisz pamiętać o regularnym spłacaniu zobowiązania, co pozwoli Ci uniknąć dodatkowych kosztów. Dowiedz się, jak złożyć wniosek o kartę kredytową i rozsądnie z niej korzystać.
Karta kredytowa swoim wyglądem przypomina debetową wydawaną do konta osobistego i firmowego. Rozsądne jej używanie daje wiele możliwości i pozwala cieszyć się korzyściami, które są z nią związane.
Czy warto zdecydować się na kartę kredytową?
Karta kredytowa to rozwiązanie dla osób, które często potrzebują dodatkowych pieniędzy, a jednocześnie potrafią zarządzać domowym budżetem. Umożliwia pokrycie niespodziewanych wydatków bez konieczności zaciągania pożyczki. Właściciel karty kredytowej musi jednak pamiętać o tym, aby w określonym terminie zwrócił pożyczone środki, dzięki czemu uniknie płacenia za odsetki.
W ten sposób można płacić za usługi i towary zarówno w sieci, jak i stacjonarnie. Jest ona wyposażona w zabezpieczenia chroniące przed korzystaniem z niej przez niepowołane osoby. Jeśli interesuje Cię ten produkt finansowy, sprawdź zestawienie kart kredytowych na finanse.rankomat.pl. Dzięki niemu uda Ci się znaleźć ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.
Karta kredytowa krok po kroku – krótki poradnik dla początkujących
Poniżej znajdziesz praktyczny poradnik dla osób, które po raz pierwszy planują korzystanie z karty kredytowej. Dzięki niemu dowiesz się, co musisz zrobić krok po kroku, aby sprawdzić jej możliwości.
1. Przemyśl swoje potrzeby
Przede wszystkim zastanów się, czy karta kredytowa jest Ci potrzebna i czy będziesz z niej faktycznie korzystać. Jeśli Twoje zarobki są na tyle stabilne, że bardzo rzadko zdarzają Ci niespodziewane wydatki, taka karta może okazać się zbędna. Weź pod uwagę, że bank będzie pobierał opłaty za prowadzenie karty.
2. Wybierz kartę dopasowaną do Twoich potrzeb
Porównaj oferty różnych banków za pomocą wspomnianego już zestawienia. Karty różnią się bowiem od siebie wieloma parametrami. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy i pod tym kątem wybierz kartę. Pamiętaj o tym, aby zapoznać się z warunkami jej użytkowania oraz opłatami, z którymi się to wiąże. Dzięki temu nie zaskoczą Cię nieprzewidziane koszty.
3. Złóż wniosek w wybranym banku
Jeśli już znajdziesz ofertę najlepiej pasującą do Twoich potrzeb oraz spełniającą wszystkie oczekiwania, przychodzi czas na złożenie stosownego wniosku. W tym celu możesz udać się do oddziału banku lub zrobić to za pośrednictwem strony internetowej. To drugie rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze. Do wniosku musisz także dołączyć dokument tożsamości oraz dokumenty potwierdzające osiągane dochody. Weź pod uwagę także to, że analitycy sprawdzą Twoją historię w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli więc w przeszłości miałeś problemy z regularną spłatą zobowiązań, możesz otrzymać odmowną decyzję w sprawie karty.
Wraz z pracownikiem banku ustalisz limit kredytowy, a także pozostałe warunki związane m.in. z okresem rozliczeniowym czy datą generowania wyciągów.
4. Poczekaj na wydanie karty
Po złożeniu dokumentów oraz wniosku musisz poczekać, aż bank przygotuje Twoją kartę. To, ile będzie trwał proces, zależy od polityki konkretnej placówki finansowej. Przeciętnie może to zająć do dwóch tygodni. Karta zostanie przesłana na podany adres korespondencyjny. Istnieje także możliwość jej osobistego odebrania w oddziale banku.
5. Aktywuj kartę i zacznij z niej korzystać
Po otrzymaniu swojej karty kredytowej będziesz musiał ją aktywować, aby można było dokonywać nią transakcji. Można to zrobić w trakcie wizyty w oddziale lub telefonicznie. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z aplikacji mobilnej. Za jej pomocą szybko aktywujesz kartę, która będzie gotowa do użycia.
Jak bezpiecznie używać karty kredytowej?
Karta kredytowa to praktyczny produkt finansowy, który może przynosić wiele korzyści pod warunkiem, że będzie właściwie użytkowany. Przede wszystkim musisz mieć na uwadze to, że działa ona nieco inaczej niż debetowa. W tym pierwszym przypadku korzystasz bowiem z puli środków pożyczonych od banku. Jeśli nie zwrócisz ich w okresie bezodsetkowym, będziesz musiał ponieść koszty. Więcej ciekawych informacji na temat różnić między nimi znajdziesz w artykule pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/karta-kredytowa-czy-debetowa/.
Karta kredytowa pozwala płacić za usługi czy towary także w sytuacji, gdy Twoje konto bankowe jest puste. Weź jednak pod uwagę fakt, że takie rozwiązanie wpływa na zdolność kredytową, a więc może ją obniżyć, co ma kluczowe znaczenie w przypadku ubiegania się np. o kredyt hipoteczny.