pracownik ze wschodu

Województwo dolnośląskie jest jednym z tych regionów, które najmocniej przyciągają emigrantów zarobkowych. Z danych Urzędu Do Spraw Cudzoziemców wynika, że na koniec 2020 roku swój pobyt zalegalizowało tutaj około 37 tysięcy obcokrajowców – głównie Ukraińców, Białorusinów, Rosjan, ale też Gruzinów czy Armeńczyków. W zdecydowanej większości przypadków ma to związek z podejmowaniem aktywności zawodowej. Firmy w dolnośląskim bardzo chętnie zatrudniają pracowników ze Wschodu, choć z drugiej strony pracodawcom przychodzi to z coraz większym trudem.

Cenieni za pracowitość

Między bajki można włożyć mit, że pracownicy ze Wschodu są traktowani przez polskich pracodawców, jako tania siła robocza. W badaniach coraz więcej firm deklaruje wręcz, że są skłonne płacić więcej np. Ukraińcom niż polskim pracownikom. Dlaczego? Z uwagi na większą wydajność cudzoziemców zza naszej wschodniej granicy.

Pracownicy ze Wschodu są bardzo cenieni za pracowitość, gotowość do nauki, szybkie przyswajanie nowych umiejętności. Pracodawcy podkreślają również, że nie mają problemu z nakłonieniem np. Ukraińców do brania nadgodzin czy przychodzenia do pracy w weekend. Cudzoziemcy wręcz sami o to dopytują, ponieważ jest to dla nich znakomita okazja do lepszego zarobku.

Ponadto pracownicy ze Wschodu nie są tak wybredni, jeśli chodzi o pracę w delegacji, pracę zmianową czy w niestandardowych godzinach. Większość z nich przyjeżdża do Polski tylko po to, aby zarobić pieniądze na utrzymanie rodzin, które zostały w ojczyźnie. Dlatego nie szukają wymówek, chętnie podejmują się prac wymagających dużego wysiłku fizycznego, za co polscy pracodawcy odpowiednio ich wynagradzają.

Pracownicy ze Wschodu nie są już tak łatwo dostępni

Dobra opinia o pracownikach ze Wschodu spowodowała, że na ich zatrudnienie decydują się dziś firmy z najróżniejszych branż. To już nie tylko budowlanka, produkcja, rolnictwo czy gastronomia, ale coraz częściej także IT, transport czy handel.

Efektem ubocznym tego zainteresowania jest obecna sytuacja, gdzie mamy do czynienia z popytem przewyższającym podaż. Pracowników ze Wschodu po prostu zaczyna brakować, a pracodawcy rywalizują o nich tak samo, jak o polskich specjalistów. Co więcej, np. Ukraińcy coraz chętniej obierają kierunek na zachód, gdzie mogą liczyć na znacznie wyższe stawki.

Rośnie zapotrzebowanie na usługi agencji pośrednictwa pracy

Sama chęć zatrudnienia pracownika ze Wschodu nie wystarczy do tego, aby szybko pozyskać go do swojej firmy. Dlatego przedsiębiorcy decydują się skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy specjalizujących się w rekrutowaniu cudzoziemców.

Agencja zatrudnienia nie tylko wyręczy swojego klienta w podstawowych obowiązkach rekrutacyjnych (o czym więcej można przeczytać w artykule na stronie https://crewforyou.pl/agencja-zatrudnienia-we-wroclawiu-w-czym-wyrecza-cie-profesjonalisci/), ale przede wszystkim zagwarantuje mu dostęp do tych cudzoziemców, którzy jeszcze nie wyemigrowali do naszego kraju.

Obecnie znacznie łatwiej jest znaleźć pracowników ze Wschodu w ich rodzimych krajach niż w Polsce. Wymaga to jednak znajomości lokalnych rynków, tamtejszych przepisów, jak również przejścia całej procedury związanej z zalegalizowaniem pracy cudzoziemca. Większość pracodawców nie ma na to czasu, dlatego wolą powierzyć wszystkie te obowiązki doświadczonej agencji np. w ramach popularnej usługi rekrutacji pracowników tymczasowych.

Jeśli także chcesz zatrudnić pracowników ze Wschodu, ale jednocześnie nie masz czasu, aby ich rekrutować oraz zająć się legalizacją pobytu cudzoziemców w Polsce, to skorzystaj z oferty Crew For You – jednej z najlepiej ocenianych agencji pośrednictwa pracy na Dolnym Śląsku.

Agencja zapewnia kompleksową obsługę, włącznie z pozyskaniem pracowników na rynkach wschodnich, zapewnieniem im transportu oraz zadbaniem o ich sprawy socjalno-bytowe w kraju. Ta renomowana firma HR załatwia również legalizację pobytu już zatrudnionych cudzoziemców.

Z pełną ofertą Crew For You możesz się zapoznać na stronie internetowej.