Jak wybrać dobrą firmę rekrutacyjną we Wrocławiu

Zapotrzebowanie na profesjonalne usługi rekrutacyjne jest dziś na podobnym poziomie, jak na samych pracowników. Ta nietypowa sytuacja ma oczywiście związek z tym, że większość pracodawców z Wrocławia i regionu doświadcza ogromnych trudności z uzupełnianiem wakatów. Dotyczy to praktycznie wszystkich branż, od budowlanej, przez transportową, aż po IT. Coraz więcej przedsiębiorców traktuje skorzystanie z pomocy agencji HR, jako formę najlepszej inwestycji w rozwój i bezpieczeństwo biznesu. Warto natomiast wiedzieć, czym należy się kierować przy wyborze firmy rekrutacyjnej we Wrocławiu. Najważniejsze kryteria omawiamy w naszym artykule.

Specjalizacje

Na dobry początek warto się zorientować, czy dana firma rekrutacyjna we Wrocławiu ma doświadczenie w pozyskiwaniu pracowników dla Twojej branży. Jest to o tyle ważne, że w przypadku odpowiedzi twierdzącej agencja nie będzie już tracić czasu na dokładne poznawanie Twojego biznesu oraz specyfiki stanowiska, które ma obsadzić.

Dlatego najlepszą opcją jest nawiązanie współpracy z firmą rekrutacyjną specjalizującą się w obsłudze przedsiębiorstw z Twojego sektora. Zaoszczędzi to sporo czasu, a przede wszystkim da Ci pewność, że podczas rekrutacji headhunterzy agencji będą potrafili rzetelnie zweryfikować kwalifikacje poszczególnych kandydatów i zarekomendować rzeczywiście tych najlepszych.

Opinie dotychczasowych klientów

Opinia innych przedsiębiorców jest bardzo ważnym kryterium wyboru agencji HR. Po pierwsze: spora liczba opinii świadczy o tym, że firma działa na rynku od dłuższego czasu i nie ma problemów z pozyskiwaniem klientów. Po drugie: pozytywne recenzje są najlepszym potwierdzeniem jakości i skuteczności agencji.

Jeśli większość dotychczasowych klientów rekomenduje usługi firmy rekrutacyjnej, z którą planujesz nawiązać współpracę, to trudno o lepszy prognostyk. Najwidoczniej agencja nie tylko świetnie radzi sobie z penetrowaniem rynku w poszukiwaniu odpowiednich pracowników, ale również ma dobre podejście do klienta, działa transparentnie i rozumie, na czym polega biznes.

Zakres oferty

Bardzo ważną kwestią na etapie wyboru firmy rekrutacyjnej jest upewnienie się, że może ona zaoferować Ci coś więcej niż tylko pilotowanie procesu pozyskania pracownika. Sprawdź, jakie usługi zapewnia agencja – powinny się wśród nich znaleźć m.in.:

  • headhunting (idealne rozwiązanie w przypadku rekrutowania pracowników na stanowiska wyższego szczebla czy specjalistów),
  • kompleksowe przeprowadzenie rekrutacji z przejęciem na siebie takich obowiązków, jak weryfikacja kandydatów, odbycie rozmów kwalifikacyjnych i pomoc w negocjowaniu indywidualnych warunków zatrudnienia,
  • outsourcing kadr,
  • doradztwo HR.

Sposób rozliczenia usługi agencyjnej

Wielu przedsiębiorców ma obawy przed nawiązaniem współpracy z firmą rekrutacyjną. Wynikają one z braku doświadczenia i co za tym idzie – nieznajomości modelu rozliczeń. Można się spotkać z opinią, że usługa agencji HR jest droga, a i tak nie daje żadnej pewności pozyskania odpowiedniego pracownika. Wszystko jednak zależy od polityki danej agencji.

Godną polecenia firmę rekrutacyjną we Wrocławiu czy w dowolnym innym mieście charakteryzuje transparentność. Oznacza to, że agencja już na samym początku informuje klienta o obowiązującym modelu rozliczenia usługi. Dominują dwa rozwiązania:

  1. Succes fee – w tym modelu rozliczenie następuje dopiero po zatrudnieniu kandydata zarekomendowanego przez agencję.
  2. Retainer – tutaj agencja pobiera pewną opłatę początkową, która ma pokryć jej koszty, natomiast właściwe wynagrodzenie jest wypłacane już po pozyskaniu pracownika spełniającego oczekiwania klienta. Ten model jest nieco droższy.

Wybierając agencję rekrutacyjną koniecznie dopytaj więc, jaki model rozliczenia w niej obowiązuje – dzięki temu nie będziesz zaskoczony otrzymaniem faktury, której się nie spodziewałeś. O jakości i rzetelności agencji świadczy też sam fakt, że od razu informuje ona klienta o kosztach realizowanej przez nią usługi, niczego nie ukrywając.

Rzetelne podejście do klienta

Można to ocenić już przy pierwszym kontakcie z przedstawicielem agencji. Jeśli dana firma rekrutacyjna w odpowiedzi na Twoje zapytanie od razu przysyła gotową ofertę, to najwyraźniej działa schematycznie i nawet nie poświęciła czasu na analizę indywidualnej sytuacji klienta. Pamiętaj, że szybka wycena to najczęściej zła wycena – zbyt ogólnikowa, rodząca poważne ryzyko, że po drodze pojawią się różne ukryte koszty.

Jeśli natomiast agencja od razu przekazuje Cię pod opiekę osobistego konsultanta, który dopytuje o dużą liczbę szczegółów, a przy tym od razu udowadnia, że ma wiedzę na temat Twojej branży, to takie podejście jest jak najbardziej na plus. Wszystko wskazuje na to, że współpraca z Tą firmą rekrutacyjną będzie owocna i pozwoli Ci obsadzić wolne stanowiska dokładnie takimi pracownikami, jakich szukasz.

Wszystkie omówione kryteria wyboru dobrej firmy rekrutacyjnej we Wrocławiu spełnia Verita HR – najlepiej oceniana agencja pracy na rynku, której usługi rekomenduje aż 97 proc. klientów biznesowych i 90 proc. zatrudnionych za jej pośrednictwem pracowników.