Komunikacja z pracownikami

Z badania przeprowadzonego przez Randstad i Deloitte wynika, że aż w co drugiej polskiej firmie występują poważne problemy komunikacyjne. To one w dużej mierze odpowiadają za niską efektywność pracy, potęgują stres u pracowników i mogą być czynnikiem wpływającym na wypalenie zawodowe. Stąd już tylko krok do utraty najcenniejszych członków zespołu. Dlatego chcąc rozwijać i umacniać swój biznes powinieneś zacząć od przyjrzenia się kwestii komunikacji z pracownikami. Istnieją typowe sygnały świadczące o tym, że ta komunikacja wyraźnie kuleje. Sprawdź, czy nie dostrzegasz ich także w Twojej firmie.

Pracownicy przestali się starać

Łatwo byłoby uznać, że po prostu się rozleniwili i osiedli na laurach. Problem może być jednak znacznie głębszy i wynikać z frustracji. Badania pokazują, że pracownicy, którzy czują się docenieni przez pracodawcę, wykonują swoje obowiązki z większą starannością, są bardziej zaangażowani.

Co ciekawe nie mówimy tutaj tylko o gratyfikacji finansowej, ale też o zwykłej pochwale czy innych formach niefinansowego pokazania pracownikom, że ich praca jest zauważana i dobrze oceniana. Nie da się tego osiągnąć, jeśli w firmie brakuje sprawnej komunikacji.

Mnożą się wciąż te same błędy

Gdy pracownik raz popełni błąd, zostanie mu zwrócona uwaga, natomiast nie wyciągnął z tego żadnych wniosków i nadal źle wykonuje polecenia, to można to oczywiście zrzucić na karb jego niekompetencji. Problem pojawia się w momencie, gdy podobne sytuacje przytrafiają się wielu pracownikom.

Warto się wtedy zastanowić, czy aby na pewno komunikaty wydawane przez managerów i samego właściciela docierają do odbiorców w dokładnie takiej formie, w jakiej zostały sformułowane. Być może Twój zespół dotknął tzw. efekt głuchego telefonu.

Permanentne konflikty w zespole

Sfrustrowani pracownicy, którzy nie otrzymują jasnego feedbacku, prędzej czy później wyładowują swoją złość na współpracownikach. Konflikty potrafią zniszczyć nawet doskonale zorganizowany zespół, a często ich przyczyna leży właśnie w zaburzonej komunikacji.

Zajmujesz się rzeczami, które powinny być już dawno zautomatyzowane

„Szefie, potrzebuję ten wzór umowy dla klienta, a nie mogę znaleźć na mailu. Podeśle szef jeszcze raz?” Brzmi znajomo, prawda? Jeśli masz do czynienia z takimi sytuacjami na co dzień, przez co momentami czujesz się tak, jakbyś był osobistą sekretarką Twoich pracowników, to jest to wyraźny sygnał świadczący o problemach z komunikacją.

Pracownicy powinni mieć bezpośredni, zautomatyzowany dostęp do niezbędnych dokumentów oraz wiedzieć, do jakich osób się zgłosić, gdy np. mają jakiś problem związany z działaniem sprzętu, umówieniem spotkania itd. Prawidłowa komunikacja z pracownikami nie oznacza, że właściciel czy managerowie muszą być stale do dyspozycji, zwłaszcza w tak błahych sprawach!

Jeśli w Twojej firmie pojawiają się tego typu sygnały, to nie powinieneś ich lekceważyć. Zła komunikacja z pracownikami w krótkim czasie wywoła lawinę poważnych problemów. Jakich konkretnie? O tym przeczytasz w artykule na stronie  https://bluecolibriapp.pl/blog/2021/10/29/komunikacja-z-pracownikami-najczestsze-problemy-z-jakimi-mierza-sie-pracodawcy/.

Jak więc poprawić komunikację z pracownikami od ręki?

Trudno jest zmienić ludzkie przyzwyczajenia, natomiast o wiele prościej jest dać pracownikom narzędzia, dzięki którym natychmiast poprawi się komunikacja wewnątrz firmy. Oczywiście mamy tutaj na myśli narzędzia cyfrowe, jak intranet czy przede wszystkim aplikacja umożliwiająca m.in. szybkie i precyzyjne delegowanie zadań, kontrolowanie ich realizacji, wymianę dokumentów czy prowadzenie kalendarza.

Najlepszym narzędziem tego typu jest aplikacja dla pracowników Blue Colibri App, która niedawno zadebiutowała na polskim rynku i robi furorę w kolejnych europejskich krajach. Aplikacja oferuje mnóstwo funkcji usprawniających komunikację w firmie, co jest szczególnie przydatne w rozproszonych zespołach oraz w przedsiębiorstwach, których pracownicy wykonują swoje obowiązki zdalnie.

Zajrzyj na https://bluecolibriapp.pl/ i dowiedz się, jakie możliwości daje także Twojej firmie aplikacja Blue Coibri App.