systemy automatyki

Przemysł musi sprostać coraz poważniejszym wyzwaniom, przede wszystkim w zakresie zwiększenia wydajności na potrzeby rosnących oczekiwań konsumpcyjnych. Jednocześnie przedsiębiorstwa produkcyjne na całym świecie borykają się z poważnymi problemami, jak brak rąk do pracy, wysokie ceny energii oraz rygorystyczne przepisy środowiskowe. Mogłoby się wydawać, że pogodzenie sprzecznych interesów, czyli wzrostu efektywności z redukcją negatywnego wpływu na środowisko oraz obniżeniem kosztów działalności, jest niemożliwe. Odpowiedzią mogą być jednak systemy automatyki przemysłowej, które stanowią kluczowy element procesu transformacji cyfrowej współczesnego przemysłu.

Zakłady produkcyjne, które chcą pozostać konkurencyjne w globalnej gospodarce, muszą inwestować w rozwiązania automatyzacyjne, które zmniejszają zależność od fizycznej pracy ludzi. Przykładowe technologie, które powoli stają się standardem w przemyśle, omawiamy w naszym artykule.

Korzyści z inwestycji w automatyzację przemysłu

Wiele przedsiębiorstw nadal ma obawy związane z opłacalnością inwestycji w nowoczesne systemy automatyki przemysłowej. Doświadczenie firm, które już przeszły lub właśnie przechodzą cyfrową transformację pokazuje jednak, że jest to krok jak najbardziej uzasadniony, tak na gruncie funkcjonalnym, jak i ekonomicznym.

Kluczowe korzyści z automatyzacji zakładu przemysłowego, to:

  • Zwiększenie wydajności – automatyzacja pozwala na przyspieszenie procesów produkcyjnych i umożliwia pracę zakładu w trybie 24/7, eliminując kosztowne przestoje bez konieczności zwiększania zatrudnienia.
  • Ustandaryzowanie jakości – zautomatyzowane systemy produkcyjne zapewniają jednolitą jakość wyrobów, eliminując błędy, które mogłyby podważyć zaufanie do marki i osłabić pozycję rynkową firmy.
  • Redukcja kosztów – automatyzacja zmniejsza zapotrzebowanie na pracę manualną, która jest coraz bardziej kosztowna. Zintegrowane systemy automatyki pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów i surowców, co przekłada się na niższe koszty operacyjne.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa – automatyzacja minimalizuje ryzyko wypadków na stanowiskach pracy, które są obsługiwane przez ludzi.

Kluczowe elementy systemów automatyki przemysłowej

Budowa systemu automatyki przemysłowej wymaga dokładnej analizy potrzeb i specyfiki danego przedsiębiorstwa oraz odpowiedniego dopasowania komponentów systemu. Rekomendowanym dostawcą technologii wspierających cyfrową transformację przemysłu jest amerykańska firma Rockwell Automation, tworzone przez nią rozwiązania marki Allen-Bradley, dedykowane przemysłowi oprogramowanie oraz usługi.

Oto wybrane rozwiązania, które warto wykorzystać do budowy systemu automatyki przemysłowej w większości zakładów produkcyjnych.

Sterowniki z linii Logix

Są to sterowniki stosowane w różnych procesach przemysłowych, w tym w zarządzaniu ruchem i kontroli bezpieczeństwa mszynowego. Optymalne dla średnich i dużych aplikacji są sterowniki z serii ControlLogix 5580.

Moduły wejść/wyjść (I/O)

Moduły 1734 POINT I/O są kompatybilne z platformami CompactLogix 5370 i 5380, w tym z wariantami Compact GuardLogix, które posiadają zaawansowane funkcje bezpieczeństwa.

System monitorowania Dynamix

System ten umożliwia monitorowanie wibracji i innych parametrów pracy maszyn, co pozwala na wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń i minimalizację ryzyka poważnych awarii.

Panele operatorskie (HMI) i komputery przemysłowe

Zapewniają stałą komunikację między operatorem a maszyną, umożliwiając nadzór nad stanem urządzeń. Rozwiązaniem szczególnie rekomendowanym przez ekspertów są panele HMI z linii PanelView Plus oraz najnowsze panele z serii Optix.

Pierwsze kroki w kierunku automatyzacji zakładu

Rozważając inwestycję w systemy automatyki przemysłowej warto zacząć od skontaktowania się z profesjonalną firmą, która oferuje wdrożenie zarówno podstawowych, jak i zaawansowanych technologii, a także partneruje swojemu klientowi w procesie transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa.

Takie wsparcie zapewni Ci RAControls, promotor innowacji w przemyśle i oficjalny partner Rockwell Automation, światowego lidera rynku automatyki. RAControls dostarcza szeroki zakres produktów i usług Rockwell Automation oraz marki Allen-Bradley dla różnych sektorów przemysłu.