Systemy wysokiego składowania

Rosnące zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową, którego nie można w pełni zaspokoić z uwagi na ograniczoną dostępność terenów inwestycyjnych, wymusza na przedsiębiorstwach poszukiwanie nowych sposobów na zwiększenie efektywności operacji logistycznych. Dobrym przykładem takich działań będzie wdrażanie systemów wysokiego składowania. Nie jest to żadna nowość, ponieważ podobne rozwiązania zostały opracowane już w latach 60. XX wieku w Holandii. Sprawdzamy, jakie technologie dziś królują w magazynach wysokiego składowania.

Akcent na automatyzację

Automatyczne systemu transportu wewnętrznego bez wątpienia zrewolucjonizowały branżę logistyczną i miały ogromny wpływ na zwiększenie efektywności pracy magazynów. Mamy tutaj na myśli wszelkie zautomatyzowane urządzenia do obsługi towarów, takie jak układnice, sztaplery czy windy przemysłowe.

Dzięki tym rozwiązaniom zarządzanie magazynem wysokiego składowania jest szybkie i bezpieczne, ponieważ częściowo lub w całości eliminuje potrzebę stosowania tradycyjnych metod załadunku towarów na najwyższy półkach regałów.

Regały wysokiego składowania

Kluczowym elementem każdego systemu wysokiego składowania są specjalnie zaprojektowane regały, również nazywane regałami wysokiego składowania. Ich konstrukcja umożliwia układanie towarów na znacznej wysokości, nawet do 50 metrów, co z kolei pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynu.

Regały wysokiego składowania to konstrukcje, od których wymagamy nie tylko użyteczności, ale także solidnego wykonania, co ma bezpośrednie przełożenie na ubezpieczeniowo pracowników magazynu i składowanych towarów.

Korzyści z zastosowania systemów wysokiego składowania

Istnieje wiele powodów, dla których mając taką możliwość, warto zainwestować w rozwiązania pozwalające przekształcić posiadaną powierzchnię magazynową w pełnoprawny magazyn wysokiego składowania. Wspomnijmy tutaj tylko o:

  • Maksymalizacji wykorzystania przestrzeni magazynu – systemy wysokiego składowania pozwalają na wykorzystanie magazynu praktycznie do ostatniego metra kwadratowego, a nawet sześciennego, umożliwiając przechowywanie towarów pod samym dachem.
  • Automatyzacja pracy – tę korzyść można odnieść dzięki inwestycji w automatyczne systemy załadunku i rozładunku towarów przechowywanych na regałach wysokiego składowania.
  • Precyzyjne przystosowanie magazynu do realnych potrzeb przedsiębiorstwa – każdy system wysokiego składowania jest projektowany z myślą o indywidualnych potrzebach przedsiębiorcy i specyfice posiadanej powierzchni magazynowej, co gwarantuje jej optymalne wykorzystanie, zwiększenie bezpieczeństwa pracy oraz lepszą efektywność zarządzania towarami.

Więcej o korzyściach z inwestycji w systemy wysokiego składowania przeczytasz na stronie internetowej ltm-regaly.pl.

Regały: podstawa funkcjonowania nowoczesnego magazynu

Współczesne magazyny, w tym te wysokiego składowania, nie mogą się obyć bez odpowiednio dobranych regałów. To na nich przechowuje się poszczególne towary, to one decydują o komforcie i bezpieczeństwie pracy osób zatrudnionych na magazynie, zwłaszcza operatorów wózków widłowych i samojezdnych.

Dobór regałów powinien zostać poprzedzony szczegółową analizą specyfiki magazynu, możliwości finansowych inwestora oraz realnych potrzeb w zakresie przechowywanych towarów, jak i oczekiwanej formy obsługi regałów (np. planowane zastosowanie systemów automatyzujących transport wewnętrzny).

Z fachowego doradztwa technicznego, a następnie dostawy regałów magazynowych, możesz skorzystać w spółce LTM, która jest czołowym dystrybutorem systemów magazynowych. Spółka specjalizuje się w dostarczaniu regałów najlepszych producentów, w tym używanych, jak również w montażu i demontażu regałów, przeglądach technicznych oraz projektowaniu magazynów.

Z pełną ofertą spółki LTM zapoznasz się na jej stronie internetowej https://www.ltm-regaly.pl/.