ZALETY i WADY
Co wybrać: etat czy własna działalność?
Etat czy własna działalność? Jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań? Przed takim dylematem stoi coraz więcej osób, niezależnie od tego, w jakiej branży działają i na jakich są stanowiskach. Często nie liczy się stanowisko, wykształcenie, ale pomysł na biznes.
WŁASNA DZIAŁALNOŚĆ – WYBÓR czy KONIECZNOŚĆ
Niejednokrotnie także jest to nie tyle wyzwanie, nie tyle decyzja własna, co konieczność. Taka decyzja nie zawsze wynika z przymusu ze strony pracodawcy (samozatrudnienie), ale samej presji ze strony rynku, który nie daje nam w niektórych branżach wyboru.
Skoro na etacie nie da się uzyskać satysfakcjonującego dochodu, jako freelancer czy przedsiębiorca podejmujący się działalności na własny rachunek, mamy szansę stworzyć sami dla siebie długoterminowe miejsce pracy i poczucie stabilizacji (zakładając oczywiście, że osiągniemy sukces). Mało tego, niejednokrotnie zakładając własną działalność gospodarczą mamy możliwość stworzenia miejsc pracy dla innych.
Z drugiej strony w branżach, które prosperują bardzo dobrze, jak min. branża IT, własna działalność gospodarcza (jako freelancer czy przedsiębiorca) jest w pewnym sensie standardem, gdyż pozwala na osiągnięcie wyższych dochodów, realizując różne projekty jednocześnie.
WŁASNY BIZNES a Pandemia COVID-19
Obecna pandemia COVID-19 stawia nowe wyzwania przed osobami, które przy obecnych uwarunkowaniach, chciałyby otworzyć własny biznes. Wiele branż jest zablokowanych. Wielu przedsiębiorców przeżywa ciężkie chwile. Jest to też czas na poszukiwanie nowych rozwiązań, przebranżowienie. Jest to także czas na wykorzystanie szans, jakie niesie nowa sytuacja. Niekoniecznie w tej chwili, ale być może w niedługim czasie. Kiedy pandemia i koronawirus wreszcie pozwoli na pełniejsze odmrożenie gospodarki.
ZALETY I WADY WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI
Zanim do tego dojdzie, warto zastanowić się, jakie są zalety i wady własnego biznesu w porównaniu do pracy na etacie.
Do zalet własnej działalności gospodarczej, w pierwszej kolejności, należy zaliczyć:
+ Elastyczny, nienormowany czas pracy.
Tymczasem w przypadku pracy na etat są to ustalone sztywno godziny pracy i co najmniej 40 h/tydzień.
Kolejną zaletą własnej działalności jest to, iż:
+ Sam/a decydujesz, z kim i dla kogo pracujesz.
Tymczasem w sytuacji pracy na etat, nie mamy wpływu na to, z kim pracujemy i na dobór klientów.
Można powiedzieć, iż kolejną różnicą a zarazem zaletą własnej działalności jest to, iż:
+ Jesteś sam/a sobie Szefem,
Natomiast w odniesieniu do pracy na etat masz przełożonego. Osoby, które cenią sobie niezależność, dobrze organizują sobie samodzielnie pracę i są kreatywne, lepiej realizują się w ramach własnej firmy.
Natomiast mankamentem prowadzenia własnej działalności gospodarczej jest:
– Uzyskujesz zmienne nieregularne wynagrodzenie/zysk
Tymczasem w przypadku pracy na etat zaletą jest stałe, miesięczne wynagrodzenie. Osoby, które cenią sobie stabilizację przy niewielkim, stały dochodzie, bardziej nadają się do tzw. „pracy najemnej” niż prowadzenia własnej firmy.
Z drugiej strony niektóre formy działalności na własny rachunek, także dają możliwość wypracowania stałego miesięcznego dochodu. Jest tak w przypadku branż i firm, które mają możliwość pozyskania stałych, długoterminowych zleceń, co także może przynieść pewną stabilizację i pewność dochodu. Jednak nie wszystkie rodzaje działalności mają taki charakter.
Z drugiej strony własna działalność pozwala na:
+ Optymalizację kosztów
W przypadku własnej firmy możemy odliczać wydatki, co pozwala z kolei na optymalizację kosztów, czego nie umożliwia w takim samym praca na etat. Pewnym wyjątkiem jest możliwość odliczania niektórych rodzajów kosztów od podatku dochodowego w przypadku etatu, ale nie jest to to samo i nie daje tak dużych możliwości, jak własna działalność.
Ponadto własnej działalności towarzyszy możliwość
+ Optymalizacji podatkowej,
Jako przedsiębiorca masz różne formy opodatkowania do wyboru, także poprzez wybór lokalizacji firmy i jej oddziałów (w kraju czy za granicą). W przypadku pracy na etat masz jedynie do wyboru kilka stawek podatkowych, w zależności od tego, do jakiej grupy podatników należysz i jaką wysokość wynagrodzenia otrzymujesz z tytułu wykonywanej pracy.
Trudno jednoznacznie ocenić bilans zysków i strat w odniesieniu do decyzji o założeniu własnej firmy. Ogólnych korzyści jest dużo, jednak decyzja zależeć powinna od tego, w jakiej branży chcemy rozpocząć naszą działalność oraz od indywidualnej analizy sytuacji każdego potencjalnego przedsiębiorcy, pomysłu na biznes, kosztów oraz proponowanej strategii.