Faktoring

Problemy finansowe to bolączka wielu rodzimych przedsiębiorców. Bardzo często biorą się one z wystawiania faktur z długimi terminami płatności. Czekanie na płatność 30 czy 60 dni może negatywnie odbijać się na płynności finansowej i rozwoju biznesu. Jak sobie radzić z tego typu problemami?

Nie tylko kredyt

Większość w pierwszym momencie pomyśli pewnie o kredycie lub pożyczce na firmę. Tego typu rozwiązania wiążą się często z dużą ilością formalności i długim oczekiwaniem na decyzję. Warto zwrócić jednak uwagę także na faktoring pozabanowy. Dlaczego? Proces w instytucjach pozabankowych to zazwyczaj 24 godziny. Co więcej, wszystkie formalności można załatwić online.

Na czym polega faktoring?

Faktoring to rozwiązanie, które umożliwia wcześniejsze odzyskanie środków zamrożonych w fakturach sprzedażowych. Jeżeli wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności, możesz je sprzedać do faktora, który ureguluje je za Twojego odbiorcę. Odbiorca z kolei przeleje środki na konto faktora zgodnie z terminem płatności wskazanym na fakturze.

Zanim jednak zdecydujesz się na faktoring, powinieneś zapoznać się z jego rodzajami. Najczęściej możemy spotkać się z określeniami faktoring pełny oraz niepełny. Faktoring pełny to taki, w którym ryzyko niewypłacalności przejmuje faktor. W faktoringu niepełnym spoczywa ona po stronie faktoranta. Czasami można także spotkać się z określeniem faktoringu mieszanego, w którym odpowiedzialność za niewypłacalność podzielona jest między dwie strony transakcji – faktora i faktoranta.

Kolejny podział, o którym warto wspomnieć to ten ze względu na instytucję, czyli faktoring bankowy i pozabankowy. Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na https://pragmago.pl/porada/faktoring-bankowy-a-pozabankowy/

Pozostałe rodzaje faktoringu:

  • podział ze względu na jawność – faktoring jawny i cichy
  • podział ze względu na terytorium – faktoring krajowy i międzynarodowy
  • podział ze względu na zakres usług – faktoring globalny i faktoring pojedynczy
  • faktoring wymagalnościowy
  • faktoring odwrotny  (więcej tutaj)
  • faktoring dyskontowy
  • faktoring zaliczkowy.

Dlaczego warto wybrać faktoring?

Faktoring to rozwiązanie, o które może się ubiegać każdy przedsiębiorca niezależnie od tego, w jakiej branży i jak długo działa. Jest dostępny zarówno dla startupów, jak i dla firm z długoletnim stażem. Dzięki niemu możesz poprawić płynność finansową swojej firmy bez obciążania zdolności kredytowej. Wybierając instytucję pozabankową jak np. PragmaGO, zyskujesz kompleksową obsługę firmy w jednym miejscu. Dzięki platformie online dostępnej 24/7 możesz zgłaszać faktury do finansowania z dowolnego miejsca o dowolnej porze.