www.pixabay.com

Jak napisać profesjonalne CV?

Jak napisać profesjonalne CV ? Obecnie w czasie pandemii koronawirusa tysiące firm musiały ograniczyć lub zamknąć działalność. Z tego powodu wiele osób zostało zmuszonych do poszukiwania nowej pracy. Być może będziesz zmuszony napisać swoje CV tak, aby skutecznie poszukiwać pracy.

www.pixabay.com

Co powinno zawierać profesjonalne CV?

Napisanie dobrego CV należy rozpocząć od sprawdzenia ofert pracy z naszej specjalizacji lub ciekawych ogłoszeń.
W CV należy opisać:

 • dotychczasowe doświadczenia zawodowe,
 • posiadane wykształcenie,
 • odbyte kursy,
 • zdobyte wyróżnienia czy referencje,
 • nasze umiejętności i kompetencje oraz niezbędny jest profesjonalny adres mailowy.

  Dobrze przygotowany adres mailowy powinien zawierać imię i nazwisko a także poważną domenę.

CV to nasza wizytówka

Jak napisać profesjonalne CV? Potencjalny pracodawca otrzymuje wiele życiorysów, a tylko profesjonalne i skuteczne CV pozwoli nam na zaciekawienie swoją osobą rekrutera.

Życiorys zawodowy CV to nic innego jak jeden z najważniejszych dokumentów aplikacyjnych, który musi prezentować się bez zarzutu.

Profesjonalna nasza wizytówka musi być dopasowana do stanowiska i charakteru pracy, którą kandydat chce podjąć.

Standardowe CV posiada kilka żelaznych modułów, których nie można pominąć.


Profesjonalne i i indywidualne CV to podstawa sukcesu.

Jak napisać profesjonalne CV? Za każdym razem CV  należy pisać pod daną, konkretną ofertę.

Należy wpisać imię i nazwisko, numer telefonu, adres oraz adres e-mail.

Można w CV zamieścić swoje zdjęcie, które będzie wizytówką kandydata, które będzie reprezentowało w sposób godny i profesjonalny osobę.

CV musi zawierać krótkie podsumowanie życia zawodowego kandydata, a dodatkowo osiągnięcia zawodowe, które w oczach rekrutera wzbudzą zainteresowanie.

Należy podać nazwę dotychczasowego pracodawcy i stanowiska, bardzo ważne jest podanie pełnego okresu zatrudnienia oraz zakresu obowiązków.

Dobrze ujęte stwierdzenia w podsumowaniu zawodowym mają przekonać rekrutera do tego, że powinien zatrudnić właśnie tego a nie innego kandydata.

Kandydat, analogicznie do okresu zatrudnienia podaje pełny okres nauki, całą swoją ścieżkę edukacyjną.
Warto napisać również o ukończonych kursach i szkoleniach. Jest to dodatkowa praktyka zawodowa, która wybiega poza zakres zawodowych obowiązków.

CV a umiejętności kandydata

Kandydat pisze też o swoich umiejętnościach Jakie umiejętności powinien posiadać pracownik?, występują tu informacje dot.:

 • obsługi komputera,
 • posiadania prawa jazdy czy
 • stopnia znajomości języków obcych.

  Przy obsłudze komputera należy wymienić programy, które kandydat zna i z którymi pracował.

  Można i należy też wspomnieć o:

 • umiejętności pracy w grupie,
 • pod presją czasu,
 • zaznaczyć swoją kreatywność czy
 • zdolności komunikacyjne.

Następna pozycja w CV to zainteresowania.
Wymienione tutaj zainteresowania i hobby mogą dużo powiedzieć pracodawcy o danym kandydacie. Należy przedstawić siebie jako interesującą osobę, posiadającą pasje, ale również jak spędzamy wolny czas, np. przy muzyce, czytaniu książek czy aktywnie.
Pracodawca zawsze bardziej zwróci uwagę na osoby z pasjami i różnorodnymi zainteresowaniami.

CV a Rekomendacje kandydata do pracy

Rekomendacje są niedoceniane ale mają swoją moc, szczególnie w sieciach społecznościowych.

Bardzo istotną informacją zawartą w CV jest klauzula o ochronie danych osobowych.
Brak klauzuli może spowodować, że CV będzie bezużyteczne. Klauzula o ochronie danych osobowych powinna być zamieszczona na końcu dokumentu w n/w brzmieniu:
wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji / zg. z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; ( tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 2135 )”,

Zanim wyśle się CV do pracodawcy, należy sprawdzić, czy nie ma w nim błędów, należy więc sprawdzić gotowy dokument.

Podstawowa zasada: Pisanie CV pod konkretną ofertę pracy

Jeśli kandydat pisze CV pod konkretną ofertę pracy i to właśnie pod nią jest przygotowane profesjonalne CV, nie należy pisać o wszystkich swoich umiejętnościach, miejsca pracy, szkołach, w których kandydat się uczył czy zainteresowaniach. Warto pisać tylko to, co może w tym przypadku zainteresować rekrutera.
Jeśli kandydatowi zależy na konkretnej pracy i odpowiada na ogłoszenie do danej, konkretnej firmy, musi pamiętać, że CV musi zostać napisane pod kątem stanowiska, na jakie aplikuje, a wysyłanie tego samego CV do kilku pracodawców nie będzie w tym wypadku skuteczne.
Sposób w jaki kandydat zaprezentuje swoją osobę w CV zdecyduje o powodzeniu.

CV a list motywacyjny

Nadal często jest praktykowany list motywacyjny, chociaż w ostatnim czasie zauważa się, że coraz więcej pracodawców chce wyłącznie CV.
Jeśli natomiast list motywacyjny okaże się konieczny, to należy pamiętać o tym, żeby nie powtarzać w nim treści CV. Wówczas list motywacyjny będzie szansą na uzasadnienie swojej aplikacji, w której należy wykazać, co czyni kandydata właściwym na dane stanowisko w firmie.

Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

Jeżeli kandydat jest młodą osobą, to automatycznie nie może mieć dużego doświadczenia, w tym przypadku należy skupić się na umiejętnościach, co osiągnął w przeszłości a przede wszystkim należy skupić się na priorytetach pracodawcy.
Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, w poszukiwaniu tej najlepszej oferty, można również udostępnić swój dorobek i prezentację swojej osoby na portalach społecznościowych. Do tego rodzaju zadania przystosowane są najbardziej znane serwisy, tj.: Goldenline oraz Linkedln.
Można również poszukiwać ogłoszeń na grupach tematycznych na Facebooku, gdzie kontakt z pracodawcą jest najszybszy i najmniej formalny.

Nie ważne w jaki sposób się rekrutujemy, ale ważne jest aby potencjalny pracodawca miał pewność, że zatrudnia w swojej firmie osobę rzetelną i odpowiedzialną a przede wszystkim godną zaufania.

W obecnych czasach coraz częściej posiadamy wiele możliwości naszej prezentacji i przedstawienia naszej osoby niestandardowo. Wymienić tu można takie działania jak: przy pomocy nagranego filmu, czy portfolio, właśnie opisanych wcześniej stronach internetowych oraz specjalnie utworzonych na tę okoliczność platform rekrutacyjnych.

Nasza indywidualna prezentacja jest naszą wizytówką i odpowiada za pierwsze wrażenie, które może dać szansę lub nie, na osobiste spotkanie z pracodawcą.

Profesjonalne CV pozwoli kandydatowi na zainteresowanie swoją osobą pracodawcę, który zadzwoni do kandydata i zaprosi na rozmowę.