praca

Już w trakcie szkoły średniej zaczynamy się zastanawiać nad swoją przyszłością. Rozglądamy się za odpowiadającą nam uczelnią, która zazwyczaj, jeśli jesteśmy ze wsi, znajduje się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Niektórzy również po szkole średniej postanawiają od razu rozpocząć poszukiwanie pracy. Bardzo szybko okazuje się jednak, że wsie nie zapewniają wystarczających możliwości rozwoju co zmusza nas do poszukiwań odpowiedniego zatrudnienia w większych aglomeracjach.

Jeśli w domu rodzinnym nic nas nie trzyma i jesteśmy tak zwanymi wolnymi strzelcami możliwości wyprowadzki do dowolnego miasta w Polsce są nieograniczone. W zależności od tego jak odważni i rządni przygód jesteśmy możemy wybierać pośród Warszawy, Poznania, Krakowa, Wrocławia czy chociażby Krosna… i tutaj chciałabym się zatrzymać. Wiadomo, że wielkie miasta przyciągają naszą uwagę, ale warto pamiętać, że wielkie miasta wiele od nas wymagają. Jeśli nie jesteśmy na to do końca gotowi może warto poszukać miejsca równie mocno rozwojowego, ale z mniejszą konkurencją. Nie każdy nadaje się do tak zwanego wyścigu szczurów. Wiele osób w młodym wieku czuło, że to jest jego czas i że ma siłę zawojować świat. Wyjeżdżali do dużych miast i szybko okazywało się, że tempo i ludzie, którzy są tam od dawna zwyczajnie ich pokonują.

Pochylmy się więc teraz trochę głębiej nad tematem miasta o pięknej nazwie Krosno. Jest to położone w województwie podkarpackim miasto z na prawach powiatu. Z tego też względu siedziby mają tam instytucje ponadlokalne takie jak między innymi : Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Podkarpacki, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, czy Instytut Nafty i Gazu oraz wiele więcej. Daje to bardzo duże możliwości jeśli chodzi o zatrudnienie. a skoro już o tym mowa to czas przeszukać oferty pracy w Krośnie.

Jeśli nie mieszkamy w okolicach tego pięknego miasta zapewne trudno będzie nam o znajomego, który mógłby nam doradzić gdzie i jak szukać tam pracy czy mieszkania. Możemy oczywiście pojechać do Krosna osobiście z teczką pełną wydrukowanych cv oraz listów motywacyjnych i biegać od restauracji do restauracji czy po tych wszystkich licznych instytucjach, o których wcześniej wspomniałam, ale mało prawdopodobne, że obejdziemy wszystkie miejsca pracy w ciągu jednego dnia. Jeśli nie chcemy generować sobie dodatkowych kosztów związanych z zakwaterowaniem w hotelu na parę dni to warto pomyśleć nad innym pomysłem poszukiwania pracy. I tutaj właśnie na pomoc przychodzi nam rozwój technologiczny i internet. Bez wychodzenia z ciepłego domu, jazdy autobusami czy pociągami, na swoim ulubionym fotelu możemy poszukać wymarzonej pracy dla siebie.

Rynek pracy w Krośnie

Po zaparzeniu dobrej kawy lub herbatki odpalamy komputer i wpisujemy najprościej jak się da – praca w Krośnie. Wyświetli nam się oczywiście mnóstwo stron z ofertami pracy. Warto wejść na każdą z nich i ustawić filtry wyszukiwania pod kątem naszych potrzeb i preferencji. Rodzaj pracy, branża, oczekiwane wynagrodzenie, odległość od centrum, wymiar etatu w jakim chcemy pracować i tak dalej. Zapewne zdarzy się tak, że oferty pracy będą się powtarzać, ale to normalne. Jeśli pracodawca pilnie potrzebuje nowego pracownika zamieszcza swoje ogłoszenia wszędzie tam gdzie się da aby odzew był jak największy. Po znalezieniu odpowiadającym nam ofert naturalnym i oczywistym krokiem jest rozesłanie swojego cv do pracodawców za pośrednictwem e-maila podanego w ogłoszeniu lub poprzez stronę na której znajduje się dane ogłoszenie po czym pozostaje nam czekać na odpowiedzi. ( Pamiętajcie o trzymaniu telefonu zawsze blisko siebie i sprawdzaniu e-maila ).

Ważnymi dla nas informacjami podczas podejmowania decyzji co do przeprowadzki i pracy nie tylko w Krośnie, ale w każdym innym mieście w Polsce są ceny wynajmu mieszkań oraz średnie zarobki. Jedno i drugie bardzo łatwo zweryfikować w banalnie prosty sposób. Wystarczy komputer, laptop czy telefon i wyszukiwarka internetowa. Już na wstępie wyskakują nam interesujące nas informacje. Jeśli chodzi o zarobki w Krośnie sprawa wygląd bardzo obiecująco ponieważ średnie wynagrodzenie jest tylko o około pięć procent niższe od przeciętnego wynagrodzenia w województwie podkarpackim. Co powinno napawać nas optymizmem.

Jeśli chodzi o wynajem mieszkania to musimy się troszkę naszukać. Kryteria i nasze wymagania mogą być różne. Mieszkanie dwupokojowe, kawalerka, pokój – wszystko zależy od tego ile mamy środków na start, bo jak wiadomo nawet jeśli uda nam się znaleźć prace, przez miesiąc trzeba przeżyć za własne oszczędności. Pamiętać trzeba również o kaucji za wynajem w razie zniszczeń lokalu, która jest zazwyczaj w wysokości miesięcznego czynszu no i czasami właściciele chcą na przykład pieniądze na miesiąc lub trzy z tak zwanej góry.

Po wnikliwych i owocnych poszukiwaniach zarówno mieszkania jak i pracy pozostaje nam pakowanie swojego dotychczasowego dobytku, przeprowadzka i zbieranie doświadczeń. Najważniejsze aby się nie poddawać i z głową uniesioną do góry iść do celu. Nawet jeśli mamy zaczynać od zmywaka warto pamiętać, że pnąc się po szczeblach awansów można zostać menadżerem a przy odrobinie wysiłku i zebraniu doświadczenia otworzyć swój własny biznes i pomagać przy starcie w dorosłość innym młodym ludziom.