Bez względu na to czy przedsiębiorcą jest importer towarów z Chin czy właściciel sklepu internetowego to znalezienie odpowiedniego magazynu jest niemałym wyzwaniem. Do składowania towaru, niezbędne są w większości przypadków, stosowne narzędzia i wykwalifikowani pracownicy.
Magazynowanie towarów wiąże się ze skomplikowanymi procesami logistycznymi, które powinny być wspierane odpowiednimi systemami. Sam wynajem magazynu, jest więc tylko namiastką tego w co trzeba będzie go jeszcze wyposażyć. Na atrakcyjność miejsca składowania towaru, składa się przede wszystkim dobra lokalizacja względem głównych arterii komunikacyjnych. Powierzchnia magazynu dostosowana do wielkości dostaw i rodzaju rotujących materiałów, to istotny czynnik wpływający na realizację zamówień.
Oprócz kosztu najmu czy kaucji za magazyn trzeba doliczyć także wydatki na wyposażenie magazynu w regały, sprzęt do manipulowania ładunkami oraz program do obsługi magazynu. Zatrudnienie i przeszkolenie pracowników to też pracochłonna i kosztowna procedura. Poza standardowym wyposażeniem należy także pomyśleć o odpowiednim rozmieszczeniu stref przeznaczonych do czynności logistycznych i pomieszczeń socjalnych. W zależności od potrzeb można wybrać magazyn otwarty, półotwarty lub zamknięty. Ze względu na właściwości ochronne, najlepiej wybrać ostatni z nich, ponieważ skutecznie zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi. Dobrym przykładem optymalnego rozmieszczenia powierzchni składowej jest tzw. magazyn rozdzielczy. Jest to bardzo ekologiczne i opłacalne rozwiązanie, dzięki któremu można składować różnego typu towary.
Magazyny logistyczne
Magazyn pełniący funkcje rozdzielni daje możliwość gromadzenia zasobów różnych firm na całej przestrzeni. Do zalet, jakie powinien posiadać magazyn logistyczny jest bez wątpienia dostęp do najnowszych technologii i know-how. Obiekty posiadające takie możliwości posiadają rangę klasy A, co znacząco je wyróżnia na tle konkurencji. Wysokiej klasy magazyny tego typu cechują się także najlepszą lokalizacją przy autostradach i drogach ekspresowych. Ponadto na terenie takiego obiektu znajduje się parking dla samochodów ciężarowych i osobowych, który musi spełniać dodatkowe wymagania co do wymiarów. Poza tym obiekty tej klasy wyposażone są w nowoczesny system oświetleniowy, który ma zapewniać niedrogą i ekologiczną eksploatację. Najważniejsze jest jednak aby właściwy klient otrzymał odpowiedni produkt, o stosownej porze i miejscu.
Terminowość dostawy zależy od efektywnych działań w całym łańcuchu logistycznym. Na proces ten składa się wiele czynności takich jak przyjęcie towaru i ich składowanie, kompletacja zamówień i wydanie towaru. Zwiększenie efektywności przepływu produktów, przyczynia się do obniżenia kosztów magazynowania. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego miejsca przeznaczonego do przechowywania materiałów i produktów. Nie mając pomysłu na stworzenie takiego magazynu od podstaw, najlepiej powierzyć te czynności wykwalifikowanej firmie.
Magazyny na wynajem z opcją obsługi logistycznej to coraz popularniejsza forma outsourcingu dla małych przedsiębiorstw. Jest to dobre rozwiązanie dla firm, które nie posiadają własnej powierzchni magazynowej, a chcą skupić się na innych kluczowych działaniach. Decydując się na współpracę z operatorem logistycznym, można zyskać czas i energię potrzebną na marketing i sprzedaż. Doświadczony operator logistyczny oprócz tego, że zajmie się dokumentacją magazynową, to zintegruje się też z systemami sprzedaży. Dzięki temu ryzyko błędów w łańcuchu dostaw będzie dużo niższe. Co za tym idzie, zmniejszy się ilość reklamacji i zwrotów. Firma, która decyduje się na wynajem obiektu magazynowego, musi się liczyć na początku ze sporymi wydatkami. Nowoczesne przestrzenie magazynowe powinny posiadać nie tylko niezbędne urządzenia, ale i zaawansowany system IT, który będzie wspierał procesy logistyczne. Wybór partnera zewnętrznego do obsługi logistycznej przedsiębiorstwa może okazać się korzystniejszym i tańszym rozwiązaniem. Warto więc rozważyć i taką formę usług magazynowych.