Jak rozwijać samochodową flotę w firmie?

0
688

Nie ma wątpliwości, że to samochód jest jednym z głównych narzędzi pracy. Bez względu na branżę, w której prowadzony jest biznes, samochodowa flota jest bardzo często priorytetem w zakresie funkcjonowania działalności gospodarczej i możliwości jej rozwoju. Jakie źródła finansowania służbowych aut są najlepsze w przypadku firm? Jeśli planujesz nabycie kolejnych pojazdów mechanicznych, poznaj sposoby wsparcia. 

Inwestycja ze środków budżetowych firmy 

Większości firm niestety nie stać na kupno nowych samochodów firmowych, korzystając z własnych oszczędności. Co więcej, nawet jeśli przedsiębiorstwo posiada dodatkowe środki, niekoniecznie musi chcieć wykorzystać je na inwestycję we flotę aut. Warto wiedzieć, że nadwyżki finansowe w przedsiębiorstwach są konieczne. Firmy muszą mieć środki na niespodziewane wydatki, wypłatę wynagrodzeń czy utrzymanie działalności w sytuacji krytycznych przestojów produkcyjnych. 

To tylko niektóre z przyczyn, dla których inwestowanie oszczędności firmy we flotę aut nie jest dobrym pomysłem. Należy też wziąć pod uwagę, że kupno samochodu wiąże się z niemałą inwestycją środków finansowych. 

Samochód na kredyt 

Firmy mogą korzystać z finansowego wsparcia, jakie udzielają im instytucje bankowe. W tej najpopularniejszej opcji jest to kredyt na samochód, a więc zobowiązanie celowe, które udzielane jest na preferencyjnych warunkach. Kredyt mogą brać osoby indywidualne i firmy, a sam pojazd mechaniczny może być nowy albo używany. Co ciekawe, część kosztów kredytowych firmy mogą wrzucać w koszty prowadzonej działalności. 

Ważną zaletą brania kredytów samochodowych jest to, że auto staje się od razu własnością firmy, a ta może nim swobodnie dysponować. W razie niekorzystnej sytuacji finansowej może na przykład samochód sprzedać, aby spłacić zaciągnięte zobowiązanie kredytowe. 

Leasing samochodowy 

Kolejną opcją na finansowe wsparcie w zakresie budowania floty aut w firmie, jest skorzystanie z leasingu. To rozwiązanie przede wszystkim dla firm, a jego główną zaletą jest możliwość wrzucania kosztów leasingowych w koszty prowadzonej działalności. Do wad możemy zaliczyć natomiast to, że samochód nie jest własnością prowadzonego biznesu, staje się nią dopiero po spłacie ostatniej raty leasingowej i wykupieniu pojazdu mechanicznego. 

Dlaczego większość firm decyduje się właśnie na leasing? To możliwość korzystania z aut służbowych na dobrych warunkach, a sam leasing udzielany jest szybko i przy minimum formalności. Bardzo często umowa leasingowa jest możliwa również dla nowych firm, które nie wykazują jeszcze wystarczającej zdolności finansowej. Leasing udaje się wziąć również firmom, które nie mają szans na współpracę z bankami w ramach kredytów samochodowych. 

Jak widać, opcji na finansowanie floty aut w firmie jest kilka i tylko od działalności biznesowej zależy, które rozwiązanie zostanie wykorzystane. Przed ostatecznym wyborem zawsze warto porównać różne sposoby uzyskania finansowego wsparcia. Z pomocą przychodzą na przykład rankingi kredytowe i leasingowe.